Poliüretan Su Yalıtımı / Polyurethane Waterproofing

Poliüretan su yalıtımı, baz ve reaktör olmak üzere iki bileşenden oluşur. Polyol baz görevi görürken izosiyanid reaktör bileşenidir. Her ikisinin de belirli bir tasarım oranında birleştirilmesi, su yalıtımı uygulamaları için sıvı bir kaplama oluşturur. Poliüretan, montaj kolaylığı nedeniyle oldukça popüler bir seçimdir. Tabaka membranlar ve sıvı uygulanan membranlar gibi diğer su yalıtım sistemlerinden farklı olarak, bu poliüretan uygulaması nispeten daha az beceri ve denetim gerektirir. Uygulama hızlıdır ve bu tür işlemler inşaat sonrası uygulamalar için de kullanılabilir.

Yüzey hazırlama ve uygulama için ayrıntılı yöntemler, ürün tedarikçisi tarafından belirlenir ve genellikle büyük proje uygulamalarında ürün tedarikçisi tarafından denetlenir. Su geçirmezlik maliyetli bir işlemdir, yine de kaçakları önlemek ve inşaat aşaması boyunca tüm önlemleri almak daha iyidir.

Poliüretan Su Yalıtım Sistemlerinin Avantajları

 • Kolay ve hızlı kurulum
 • Kusursuz sonuç
 • Uzun süreli dayanıklılık ve aşınmaya karşı yüksek direnç
 • UV ışınlarına ve hava koşullarına karşı dayanıklı
 • Alkali temizleyicilere, akü asidine ve yakıtlara karşı dayanıklı
 • Optimum esneklik seviyesi
 • Uygulama katmanının yeterli kalınlığı sadece 2 mm
 • Sertleştikten sonra malzemenin ağırlığı minimumdur, bu nedenle hafif yapılarda kullanılabilir.

Poliüretan Su Yalıtımı Prosedürü

Poliüretan Su Yalıtımı

 1. Tavan yüzeyi tamamen temizlenir ve yabancı maddelerden arındırılmıştır.
 2. Yüzey hazırlığı yatağındaki çatlaklar V kısmına kesilir, 1 kısım poliüretan esaslı çatlak dolgu maddesi ve 2 kısım beyaz çimento ile temizlenir ve doldurulur. (1: 2)
 3. Asit uygulama vasıtası ile alkalinite giderilerek yüzey nötralize edilmelidir.
 4. Yapıştırma kat olarak kullanılmak üzere, yüzeye ilk önce iki paket poliüretan astar kat uygulanır. En az 8 saat kurumaya bırakılır.
 5. Ardından üç ardışık son kat boya uygulanır, her biri tasarım oranına göre karıştırılmış 2 bileşenli poliüretan ile fırça uygulanır. Her katın bir sonrakini uygulamadan önce en az 12 saat kuruması beklenir.
 6. Poliüretan su yalıtımı kaplama, parapetlere veya duvarlara 150 mm devam eder. Ayrıca yağmur suyu borularına en az 100 mm devam edilmelidir.
 7. Son Poliüretan kaplama, 300 mikron kumlu bir tabaka ile serpilir.