Havuz Mozaik Kaplama / Pool Mosaic Tile

Havuz mozaik karo kaplamalar, hem havuzun içinde hem de dışında çarpıcı bir yüzme havuzu oluşturabilir. Havuz mozaiklerinin rengi havuzun içindeki suyun rengini etkileyecektir. Mavi genellikle havuzun içindeki mozaikler için tercih edilen renktir, çünkü suyu maviye çevirir, ancak diğer renkler de kullanılabilir. Mozaiklerdeki su oyunu, mozaikleri canlandırıyor gibi gözüken büyüleyici bir görüntü yaratıyor. Son birkaç yıldaki havuz ve ev dekorasyonundaki en yeni trendlerden biri mozaik karo oldu. Bölgemizde, stil belirleyicileri takipçilerden ayıran, sürekli büyüyen bir trend olmuştur. Havuz mozaik karo pek çok şekil, renk ve dokuya sahip bir üründür.

Havuz sahiplerinin mozaik karolara bakarken göz önünde bulundurmaları gereken birkaç ipucu;

Çini, bugün dünyanın her yerinden geliyor. Burada Kuzey Amerika’da, Meksika ve İtalya’dan çok sayıda mozaik karo geldiğini görüyoruz. Her biri tüketici çekmek için farklı özelliklere sahiptir. Bazıları temiz çizgiler, diğerleri el yapımı bir artezyen kalitesine sahiptir, stil olanakları sonsuzdur. Bazıları boyutlandırma / şekillerde düz ve tutarlıdır, diğerleri ise daha gelişigüzel bir görünüme sahiptir.

Bugün piyasada en yaygın kullanılan yüzme havuzu tipi beton havuzdur. Piyasada çok çeşitli üretilmiş havuzlar (beton, cam elyafı ve vinil) olmasına rağmen, beton havuzlar bugün inşa edilen havuzların %60’ını temsil etmektedir. Beton havuzlar, şekil, konfigürasyon ve özellikler için sınırsız seçenekler sunar.

Havuzların harika görünmesi için, en iyi seçenek porselen mozaik karolardır. Mozaik karolar mutfak, banyo veya havuzlarda harika bir fark yaratabilir. Bu küçük karolar istenilen sayıda renk ve tasarımla birleştirilebilir ve birçok uygulama için ideal olabilir.

Havuz Mozaikleri Kurulum AdımlarıHavuz Mozaik Kaplama | Mozaik Karo Kullanımı 1

Yüzme havuzunun muayenesi: Mozaiklerin döşeneceği yüzme havuzunu incelemek için kalifiye bir inşaat mühendisi veya mimar ile hareket edilmelidir. Havuzun beton zemini ve bahçenin çevresindeki özellikleri kontrol eder. Ayrıca, havuz mozaiklerinin döşenmesi, projenin gerçek maliyetinin tahmin edilmesine yardımcı olur. Yerin güzelliği, havuz mozaikleri kurarak geliştirilmesi gereken başka bir faktördür.

Kurulum için uygun planlama: Mozaikleri yüzme havuzuna kurmak için kesin bir yapısal plan çizilmelidir. Bu planın yerel sivil otoriteden onaylanması gerekir ve profesyonel yüzme havuzu tasarımcıları yerel belediyeden gerekli izni almanıza yardımcı olabilir. Havuz mozaiklerinin döşenmesi sürecinin tamamı, içinde gerekli olan malzeme miktarları ve kurulacak karo türleri bu planda belirtilmelidir.

Mükemmel karoların seçimi: Genellikle, seramik, cam veya mozaik karolar yüzme havuzlarına kurulum için en yaygın olarak seçilir. Seramik karo birçok ev sahibinin ilk tercihi olsa da, bunlar nem ve ısıdan zarar görebilir. Bu nedenle, özel kaplamanın uygulanmasıyla mükemmel su geçirmez mozaik karolar tercih edilmelidir. Cam karolar doğada daha su geçirmez olabilir, ancak havuz suyunun termal değişiklikleri nedeniyle zamanla kırılgan hale gelebilir. Mozaik karolar seramik veya camdan daha dayanıklı ve darbeye dirençlidir, ancak bu süreleri havuz bölgenize monte etmek için uygun sızdırmazlık maddesini kullanmalısınız.

Yüzey hazırlığı: Her şeyden önce, tüm su hacmi yüzme havuzundan boşaltılmalıdır. Daha sonra, tüm kalıntılar ve kirler kurutulmuş havuz yüzeyinden temizlenmelidir. Bu yüzey yüksek noktalar kırılarak alt çentikler doldurularak düzeltilmelidir. Tüm çatlaklar ve penetrasyon noktaları hidrolik çimento ile kapatılmıştır. Bu temiz yüzey, gres ve kimyasallara dayanıklı elastomerik membranlarla su geçirmezdir.

Fayansların döşenmesi: Havuz mozaikleri monte edilmeden önce yüzme havuzu yüzeyi tekrar kurutulur. Daha sonra, ince bir harç ve harç tabakası tüm havuz yüzeyine eşit olarak yayılmalıdır. Bu harç neme ve kimyasallara dayanıklı olmalıdır. Bu harçta, yüzme havuzlarına uygun olmayan epoksi reçine ve portland çimentosu bulunmamalıdır. Son olarak, seçilen mozaikler bu tabaka üzerine serilebilir ve bir lastik tokmakla vurarak harç karışımının içine derinlemesine gömülebilir. Havuz Mozaikleri bu noktada düz yapılmalıdır ve mozaik derzleri en az 24 saat sonra dökülmelidir.

Havuzun mozaiklerinin derzlerini doldurduktan sonra birkaç gün boyunca dokunulmadan bırakılır. Daha sonra kurulumun başarılı olup olmadığını kontrol etmek için su ile doldurulabilir. Havuzun mozaikleri döşendikten sonra düzenli bakım gereklidir.

Malzeme ve Uygulamaları

Havuz mozaik kaplamaları genellikle taş, cam veya seramikten yapılmış küçük kiremit kareleri değildir. İlk mozaikler, bir tasarım yapmak için düzenlenmiş küçük pişmiş toprak parçalarıydı. Bazen, bir tasarım yapmak için tüm şekillerin kırık fayansları kullanılmıştır. Modern mozaikler normalde tabaka halinde gelir, ancak aynı şekilde desen oluşturmak için de düzenlenebilirler. Mozaik zanaatkarlar, mozaik karolarla karmaşık tasarımlar yapabilir ve hatta ticari olarak mevcut mozaik sayfalarının bile harika desenleri olabilir.

Cam mozaik karo, banyo ve mutfaklarda iyi bilinmektedir. Farklı cam tonları, bir mutfakta veya tuvalette şaşırtıcı görünen parlak bir örnek yapabilir. Genellikle bir kiremitçi tarafından kolayca monte edilebilen levhalar halinde gelirler. Derz dolgu mozaikler biraz daha zor olabilir, ancak bir uzman bunları hızlı ve hassas bir şekilde harcayabilir.

Porselen ve taş mozaikler de aynı şekilde ünlüdür. Taş kaygan olma eğilimindedir, bu nedenle ıslak alanlar için öngörülmemiştir, ancak porselen mozaikler bir havuz için ideal olabilir. Mozaiklerin küçük boyutu ayaklara iyi bir kavrama sağlar ve havuz temiz tutulursa porselen karolar kaygan olmaz. Taş mozaikler harika görünebilir ve kuru alanlarda karmaşık desenlere sahip olabilir. Taş görünümü de ıslak zeminde kullanılabilen porselen karolarla taklit edilebilir. Mozaik karoların çoğundan daha büyük olma eğilimindedirler, ancak boyut göreceli bir terimdir.

Mozaik KaroHavuzlarda Mozaik Karo Kullanımı

Yüzme havuzlarında farklı çini şekilleri kullanılabilir. Kare kiremitler sıklıkla kullanılan olmasına rağmen, mevcut olan tek şekil değildir. Yuvarlak veya altıgen mozaikler de kullanılabilir veya büyüleyici bir havuz tabanı oluşturmak için kırılmış fayanslara benzeyen mozaikler kullanılabilir. Kare mozaik karolar gibi çarşaflarla döşenir ve bir seferde döşenmez.

Mozaikler de sadece havuzların içi için değil, kenar olarak veya havuzun çevresinde yer alan döşeme veya yer döşemesi olarak bile kullanılabilirler. Genellikle havuzun içinde bir desen kullanılır ve kenar boyunca başka renkler ve / veya desenler kullanılır. Kapalı yüzme havuzunun duvarlarına bile yerleştirilebilirler.

Bir iç tasarımcı veya mimar, çarpıcı bir havuz tabanı oluşturmak için mozaik karo tabakalarını tasarımlarla birleştirebilir. Gerçekten, mozaiklerle ilgili tek kısıtlama hayal gücü ve bütçenizdir.

  • Havuz mozaik veya cam karo fiyatlandırma aralıkları büyük ölçüde. Bunun nedeni, mozaiğin üretildiği yer, bize ne kadar seyahat ettiği ve her zaman olduğu gibi kalitedir. Hatta altın lekeleri ile cam karo alabilirsiniz. Alışverişe başlamadan önce metre kare veya metrekarede ne kadar alan döşediğinizi anlamak en iyisidir. Bu şekilde fiyatları ile sunulan zaman bütçenizde olup olmadığını görmek için hızlı bir hesaplama yapabilirsiniz.
  • Cam karo, normal seramik veya porselen karodan daha zordur, bu nedenle işçilik maliyetiniz de daha yüksek olacaktır. Bunun nedeni, cam karoların elle ve özellikle de zeminin duvarla birleştiği bir havuzun kavisli köşesinde, tam karonun kullanılamayacağı yerlere uyacak şekilde tek tek parçalar halinde kesilmesi gerekmesidir.
  • Aynı zamanda göz önünde bulundurulması gereken bir kırılma önleyici membrandır. Bu membran derhal harç yatağı üzerine uygulanır ve karo için biraz esneklik sağlar. Donma / donma iklimlerde, bu, karo bantları ve özellikle kaybolan kenarlar gibi zeminin üzerinde yer alan tüm fayans alanlarında şarttır. Bu ihtiyati adımlar ilk yatırıma katkıda bulunurken, kalıcı bir ürüne katkıda bulunur. Birçok cam karo üreticisi bu ürünü karolarının altında kullanmakta ısrar ediyor.
  • Tüm karo ayarlayıcıları cam karoda kalifiye değildir ve hangi ayar malzemelerinin kullanılacağını bilemez. Cam pürüzsüzdür ve su altı uygulamaları için sağlam bir bağ oluşturmak esastır. Doğru ayar malzemelerini kullanmak çok önemlidir. Fayans ayarlayıcınıza su altı uygulamalarında cam fayans ayarlama konusunda deneyimli olup olmadıklarını sorun.
  • Döşemelerin çoğu, bir örgüyle veya bir kağıt / plastik yüzey üzerinde bir arada tutulan genellikle “12 x 12” kare olan sayfalarda gelir. Su altı uygulamalarında kağıt / plastik kaplama idealdir.Bu, ayar malzemesinin karo ile tam olarak temas etmesini sağlar. Birçok ağ örgüsüyle bazen ağı karoya yapıştırmak için kullanılan tutkal imalat işleminde aşırı uygulanır. Bu, ayar malzemelerinin karoya yapışmasını sınırlar.

Mozaik Karoların Kökeni

Mozaik karolar 4000 yıldan uzun süredir bizimle. İlk mozaikler oldukça rafine edilmemiş, ancak Yunanlılar yaklaşık 400’C’de bir sanat eserine mozaik döşemeyi yükseltmişlerdir. Birkaç mozaik ölçüldüğünde sadece bir kaç milimetre idi ve sanat eserleri için kullanıldı. Müslümanlar, camileri ve katakompların iç ve dışının önemli bir kısmını kapsayan karmaşık desenlerle, uzun süre cami yapmak için onları kullandı. Belki de en bilinenleri Hindistan’daki Tac Mahal’dir, ancak Orta Doğu’nun her yerinde daha fazla örnek var.
Batı’da mozaikler ortaya çıktı, ama sanat formu 19. yüzyılda yeniden canlandı. 1920’lerin Art Nouveau hareketi arasında tekrar büyüdüler ve bu noktadan itibaren yaygınlaştı.