gemi izolasyonu

Gemi izolasyonu, denizcilik uygulamalarında kullanım için derecelendirilmiş bir yalıtımdır. Yalıtım tipik olarak bir geminin duvarlarında ve tavanlarında bulunur, ancak özel yalıtım için sayısız kullanım vardır. Yalıtım, aynı zamanda, gemi veya açık deniz teçhizatı içinde ve çevresinde termal ısı, titreşim ve gürültü transferini azaltmak içindir. Geleneksel olarak gemi yalıtımında mantar bazlı ürünler ve mineral yün yalıtım ürünleri kullanılmıştır.

Son birkaç yılda malzeme biliminde birçok gelişme olmuştur. Örneğin, fiberglas esaslı yalıtım malzemeleri, poliüretan esaslı malzemeler, alüminyum esaslı yalıtım malzemeleri vb.  Modern ve gelişmiş malzemeler, yüksek kaliteli yalıtım özellikleri sunarken aynı zamanda daha iyi ağırlık performansı sunar. Modern yalıtım malzemeleri de Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından belirlenen kural ve yönetmeliklere uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu kurallar termal, yangın ve gürültü izolasyonunu belirler.

Gemi İzolasyonunu Normal Yalıtımdan Farklı Kılan Nedir?

Gemi izolasyonu, beton veya metal bir binada bulabileceğiniz standart endüstriyel ticari yalıtım değildir. Gemi izolasyonu ürünlerinin ayırt edici bir özelliği, neme ve suya dayanma kabiliyetidir. Gemi izolasyon malzemesi sudan özellikle tuzlu sudan etkilenmemelidir.

Varsayılan olarak, deniz feribot gemileri çok fazla suya ve neme maruz kalır. Su ve nem, yalıtım dahil birçok malzemenin bozulmasından doğrudan sorumlu olabilir. Bu nedenle, ticari ve konut izolasyonundan farklı olarak, gemi izolasyon çözümleri, su kaynaklı bozulmaya karşı dirence çok daha fazla önem verir. Endüstriyel ve gemi izolasyonunun farklılık gösterdiği bir başka yol da, gemi izolasyonunun birden fazla rolü nasıl oynayabileceğidir. Deniz izolatörlerinin etkili olabilmesi için ısı, yangın ve ses yalıtımı sağlaması gerekir. Deniz izolatörleri üstün termal ve akustik performansa sahiptir ve ayrıca gürültü kontrolü sağlayabilir.

Tipik olarak, konut ve ticari izolatörlerin ana odak noktası, bir bina kabuğu içinde bir miktar yangın yalıtımı ile etkili ısı yalıtımı sağlamaktır. Ancak deniz ortamında, yalıtım malzemesinin etkili olabilmesi için yangına, termal ısıya ve akustiklere karşı yalıtkan olması gerekir.

Gemi İzolasyon Ürünlerinin Farklı Tipleri

Gemi yapımcılarının seçebileceği çok sayıda yüksek performanslı gemi izolasyon ürünü bulunmaktadır. Her yalıtım ürünü benzersiz bir dizi özellik ve fayda sunar. Piyasadaki en popüler yalıtım ürünlerinden bazıları şunlardır:

1. Mineral Yün Yalıtımı

2. Mikro Gözenekli Yapısal Yalıtım

3. Gövde panoları Yalıtım

4. Fiberglas Yalıtım

5. Elastometrik Boru Kapak Yalıtımı

6. Elyaf Battaniye

7. Alüminyum Kaplama Yalıtımı

8. Köpük Yalıtımı
Köpük izolasyonu püskürtme, dökme, blok/levha veya yüzdürme köpük izolasyonu olabilir.

9. Kablolu Paspas Yalıtımı
Bu tip yalıtım, yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi nedeniyle özellikle baca ve duman kanallarında kullanılmaktadır.

Bir geminin veya açık deniz teçhizatının yalıtılmasında çok çeşitli yalıtımların kullanıldığını belirtmek önemlidir. Belirli bir yalıtım türünün kullanımı, teknenin veya teçhizatın yalıtılan kısmına bağlıdır. Örneğin, bir sahil güvenlik gemisinin bir yolcu gemisinden farklı gereksinimleri olabilir. Ancak amaç, belirli bir uygulama için her zaman en iyi yalıtım çözümünü kullanmaktır.