Temel Yalıtımı | Drenaj, Membran Uygulamaları / Foundation Insulation

Temel yalıtımı, temel perde duvarları, toprak dolgusunun yapıldığı andan itibaren sürekli olarak sızıntı suları ve basınçlı yeraltı sularına maruz kalır. Temel çevresinde yapılan drenaj uygulamaları sadece yeraltı suyunun basıncını düşürmek için kullanılır. Yalıtılmamış yüzeylerde betonarmenin içerisine giren su , çelik donatıda ve demir donatıda korozyona sebep olur ve yapının ömrünü kısaltmaktadır.

İç mekanlarda oluşacak rutubet, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Temel yalıtımı işleminde sürme esaslı veya bitüm esaslı ürünler ya da membran ile yapılacak bir su yalıtım uygulaması, tüm bu olumsuzlukların önlenmesine yardımcı olur.

İki temel yalıtımı malzemesi türü vardır: polimerler ve elastomerik dahil olmak üzere tabaka membranlar ve spreyler. Yüklenici tipik olarak bu su yalıtım sistemlerinden sadece birini kullanacaktır. Aralarında karar verirken, yüklenicilerin işi yapmak için gerekli ekipmanın başlangıç ​​maliyetini ve mükemmel su yalıtım tekniklerini öğrenmesinin ne kadar süreceğini göz önünde bulundurmaları gerekir.

Sac membranların montajı için ön maliyetler ihmal edilebilir. Gereken tek özel ekipman muşamba rulosudur. Bu rulo, membranı beton duvara sıkıca bastırarak monte etmek için kullanılır. Betondan herhangi bir çıkıntıyı çıkarmak için hazırlık işlemi sırasında duvarı pürüzsüzleştirmek ve temizlemek için bir açılı taşlama makinesi de gereklidir, ancak bu, çoğu beton yüklenicisinin zaten sahip olduğu bir araçtır. Diğer ekipman, çoğu yüklenicinin normal beton işinin bir parçası olarak elindeki silindir kapakları, fırçalar, bıçaklar ve kazıyıcılar içerir.

Temel Yapılardaki Bazı Su Yalıtımı Seçenekleri

Çimento; Temel yalıtımı için nispeten ucuz ve kolay ulaşılabilir bir malzemedir. Kolayca karıştırılabilir ve bir fırça ile uygulanabilir. Yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak ve daha kararlı bir kaplama oluşturmak için, çimentoya akrilik bir çözelti eklenebilir.

Kauçuk membran; Bodrumunuzu selden korumak için etkili ve çevre dostu bir yoldur. Toksik madde içermez ve çevredeki mülke zarar vermez. Hem suyu hem de böcekleri ve nemi durdurmak için hem iç hem de dış yüzeylere sürme veya püskürtme yolu ile uygulanabilir.

Katran; Suyun bodrum katına girmesi için bir bariyer görevi görmek üzere yüzeye kalın ve yapışkan sıvı katran uygulanabilir. Suyun geçmesini önlemek için katmanlar halinde uygulanır.

Bentonit; Suyu emebilen kil benzeri bir malzemedir. Kalıcı bir sızdırmazlık oluşturabilir ve suyun duvarlardan ve çatlaklardan geçmesini durdurabilen bir tabaka oluşturmak için butil kauçuk ile birleştirilebilir. Toksik değildir, bu nedenle kullanımı ve uygulaması kolaydır. Ayrıca yakındaki mülke zarar gelmesini de önler.

Kazı; Burada, suyun bodrum katına çıkmasını önlemek için yer altına bir drenaj yerleştirilir. Doğru yapıldığı takdirde, en verimli yöntem budur.

Temel Yalıtımı Neden Önemlidir

Birçok temel sorunun kaynağı sudur. Bir temelin altındaki ıslak toprak şişebilir veya gücünü kaybedebilir. Ancak bu, temeli kuru tutmanın ilk nedenidir. Ayrıca, küf üretebilen ve yer altı iç mekanlarını genellikle hoş olmayan ıslak, nemli bodrumlar ve yürüme alanları gibi küçük bir sorunu da var. Sorun, tipik beton ve cüruf temelinin su geçirmez olmamasıdır. Çatlaklar olmamasına rağmen (ve hangi beton veya cüruf temelinin çatlamamasına rağmen) tipik olarak sıvı suyu dışarıda tutacaktır, su buharı yine de kolayca nüfuz edebilir. Suyu beton temellerinden uzak tutmak ve beton ve cüruf temelinden geçmesini önlemek başarılı ve güçlü bir yapı için oldukça önemlidir.

Üç temel yalıtımı sistemi türü vardır: kör taraf ve pozitif taraf (yeni inşaat) ve negatif taraf (yeni veya mevcut inşaat).

Kör Taraf Su Yalıtımı

  • Su yalıtımı beton yerleştirmeden önce monte edilir, ancak betonla sürekli temas halinde. Tipik olarak HDPE ve TPO levhalar, bazen bentonit levhalar, bazen PVC gibi tabaka membran sistemleri kullanılır. Bazen hibrit bir sistem (sıvı + tabakalar) kullanılır. Membran tipik olarak sert yalıtım levhalarının üzerine yerleştirilir. Bazen bir çalışma plakası sağlanabilir. Genellikle, ancak her zaman olmasa da, döşeme ilk önce montaj sırasında ve ardından temel duvarlardır. Kazı ve bitişik bina duvarlarının desteklenmesi alt tabakayı ve sorunları sağlar.
  • Anahtar paket servisi: Su yalıtımı kurulduktan sonra beton yerleşimini mümkün olan en kısa zamanda planlamak ve dökmeden önce tüm ayrıntıları dikkatlice kontrol etmek önemlidir.

Pozitif Taraf Su Yalıtımı

  • Betonun yerleştirilmesinden sonra temel betona su yalıtımı, betonla sürekli temas halindedir. Tabaka membranlar (örneğin, kendinden yapışkanlı modifiyeli bitüm levha zarlar) veya sıvı zar sistemleri (sürme veya sprey sıvılar) tipik olarak kullanılır. Genellikle döşeme / zeminin altındaki kör tarafı su yalıtımına bağlanır.
  • Yüzey hazırlığı kritiktir ve kurulumdan sonra mümkün olan en kısa sürede koruma gereklidir. Sac membranlar için, genellikle astarlar gereklidir ve kurulum sırasında kırışıklıklar en aza indirilmelidir.

Negatif Taraf Su Yalıtımı

  • Diğer iki seçenek mümkün olmadığından, mevcut bina iyileştirme / güçlendirme için tipik olan iç mekana monte edilen su geçirmezlik / su kontrol yöntemleri.

Su temelinize girdiğinde, hasarın onarımı çok zor ve pahalı olabilir. İyi haber şu ki, temel yalıtımına özen gösterilerek, çoğu hasar önlenebilir. Çözüm, suyun temelinize nasıl ve nereye girdiğini anlamak ve tipik arızalardan kaçınmak için uygun ayrıntılar ve inşaat gözetimi ile bir tasarım uygulamaktır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Amaç, suyu tahliye etmek ve derecenin altında kuru bir iç alan sağlamaktır. Suyu dışarıda tutmak için tasarlanmış herhangi bir sistemin üç bileşeni vardır.

  • Suyu temelin dibinden uzaklaştırmak için kanalizasyon
  • Nemin duvardan geçmesini önlemek ve suyu kanalizasyona yönlendirmek için koruyucu levha uygulaması
  • Yüzey suyunu uzaklaştırmak için binaya bitişik zemin yüzey işlemi

Temel yalıtımı hem içeriden hem dışarıdan yapılabilir. İhtiyaca göre iç veya dış temel yalıtımı yöntemini seçebilirsiniz. Su geçirmezlik, drenaj ve sızdırmazlık malzemeleri ile bir bodrum katını kuru tutmak kolaydır. İster ıslak bir bodrumdan muzdarip olun, ister bodrumdaki su baskınlarını önlemenin yollarını arayın, temel yalıtımına yatırım yapmak doğru bir fikirdir.