Ses yalıtım malzemeleri | Soundproofing Materials

Ses yalıtım malzemeleri kullanımı ve doğru seçimi, uğraştığımız gürültü seviyesi ve bu gürültü seviyesinin nereden geldiği ile belirlenir. İstenmeyen gürültü, odanın dışından veya ses yalıtımı için aradığımız yapıdan kaynaklanıyorsa, bariyer ses yalıtımı teknolojisini kullanmamız gerekir. Uzaklaşmaya çalıştığımız gürültü ile aramıza bir engel koymalıyız. Gürültü seviyelerimiz odanın içinden kaynaklanıyorsa, ses geçirmez olmaya çalışarak, emme teknolojisini kullanmak zorunda kalacağız. Bazı durumlarda, odamızdaki fazla enerjiyi emmek ve bu enerjinin bitişik yapılara sızmasını önlemek için hem bariyer hem de ses emme teknolojisini birlikte kullanmak zorunda kalabiliriz.

Bir Ses Yalıtım Bariyeri İnşa Etmek

Bariyer teknolojisi tam da isminin ima ettiği şeydir. Odamız ve gürültü kaynağı arasında bir bariyer inşa ediyoruz. Yoğun bir caddede yaşıyorsak ve trafik kayıt stüdyomuza müdahale ederse, aramızdaki trafik ile aramızda bir bariyer kurmamız gerekir. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsak ve gürültülü bir komşumuz varsa, komşumuzla dairemiz arasında bir bariyer kurmamız gerekir. Bariyer teknolojisinin yapılması ucuz değildir ve özel yapım teknikleri gerektirir. Kişi hangi malzemeleri kullanacağınızı ve ne kadarını seçmelidir. Bariyerlerimizin montajında hangi inşaat yöntemini kullanacağımıza da karar verilmelidir. Bariyeri inşa ettikten sonra, onu mevcut bir yapıya yerleştirmeliyiz. Yeni bariyer duvar veya yapımızı mevcut odadan mekanik olarak ayırmaya özen gösterilmelidir. Titreşimli kontrol montaj ve montaj tekniklerini kullanmalıyız.

Ses Emilim Teknolojisi

Ses emilim teknolojisi farklı bir türdür. Ses emilim teknolojisi, düşük frekanslı emilim sorunları dışında kütle ile hiçbir ilgisi yoktur. Emilim teknolojileri genellikle hafiftir ve kolayca konumlandırılabilir. Soğurma işlemi, ses enerjisinin ısıya dönüştürüldüğü fiziksel bir işlemdir. Bu dönüşüm işlemi gerçekleştiğinde, ses enerjisi sonsuza dek kaybolur. Isı olarak değiştirildikten sonra tekrar sese değiştirilemez.

Ses Bariyer Malzemeleri

Bariyer teknolojileri standart inşaat malzemeleriyle üretilmiştir. Bariyer teknolojilerinde kullanılan bazı malzemeler kontrplak, çok yoğunluklu sunta, alçıpan ve hatta beton ve kurşun içerir. Bariyer teknolojisi malzemeleri ağırdır ve titreşimi en aza indirmek için yüksek yoğunluklara sahiptir. Titreşim kontrolü, bir engelin tasarım amacı haline gelir. Hava kaynaklı ses enerjisi bariyere çarpar ve daha sonra mekanik enerjiye dönüştürülür. Bu mekanik enerji yeni inşa ettiğimiz bariyerden geçer ve bu titreşimler odamıza girdiklerinde azaltılmalarını sağlamak için sistematik bir şekilde azaltılmalıdır. Tüm gürültü sorunlarını durdurmak zor ve pahalıdır. Deneyebileceğimiz ve elde edebileceğimiz en iyi şey, dışarıdan üretilen gürültü seviyelerini kabul edilebilir bir seviyenin altına düşürmektir.

Ses Yalıtımı Titreşimleri Azaltmalıdır

Titreşim seviyelerini en aza indirmek için, engelimizi titreşim azaltıcı bir tarzda inşa etmeliyiz. Bu yapım metodolojisi için doğru terim, kısıtlı tabaka kütle sönümlemesi olarak adlandırılır. Titreşimsel bir sönümleme birimi olarak işlev gören bir kütle elde etmek için bir araya getirilmiş farklı malzeme katmanları kullanıyoruz. Birkaç malzeme bariyerimizin her katmanı, titreşimleri azaltacak şekilde monte edilmelidir. Örneğin, kontrplak ve alçıpanı bariyer malzemelerimizden ikisi olarak kullanıyorsak, bu iki malzemeyi başka bir malzeme katmanıyla birlikte birleştirmeliyiz.

Bariyer teknolojisinin oluşturulmasında kullanılan daha fazla malzeme genellikle daha iyidir. İki malzemeyi bir arada tutmak için gerekli yapışma avantajlarını sağlayacak akustik bir yapıştırıcı kullanarak birlikte kontrplak ve alçıpan birleştirebiliriz. Ancak bir araya getirilen ünite tek bir malzeme parçası gibi davranmaz.

Unutmayın, hedefimiz titreşimleri azaltmak ve onları farklı yoğunluklara sahip farklı malzemelerden geçmeye zorlamaktır. Bu işlem doğru yapıldığında, titreşimleri önemli ölçüde azaltabilir.

Ses Emilim ve Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses Emilim teknolojileri yaygın akustik köpükler, perdeler, çok sayıda kumaş ve hatta mobilya olabilir. Ses Emilim teknolojisine sahip akustik hedefimiz, seçilen malzemenin yeteri kadarını sağlamaktır. Böylece ses geçirmezlik yapmak istediğimiz odamızın tüm gerekli yüzeylerini kaplayabiliriz.

Ses yalıtım malzemelerin bir kombinasyonu genellikle en iyi sonucu verir. Odamızdaki ses geçirmezliğin hedef olduğu çoğu odada, tüm duvar yüzeylerini ses emme teknolojileri ile kaplamalıyız ve hatta standart akustik duvar işlemlerinin uygulayabileceğinden daha düşük frekansları absorbe etmek için oda boyunca ek malzemeler eklemeliyiz. Akustik köpük panellerimizin yapamayacağı daha düşük frekansları emmek için büyük bir doldurulmuş sandalye kullanılabilir.

Ses emilim sorunlarımıza bilimsel olarak çözüm ve onlarla bilimsel olarak uğraşmak istiyorsak, bireysel odamıza özgü düşük frekanslı enerji sorunlarını ele almak için özel olarak tasarlanmış düşük frekanslı emiciler kullanabiliriz.

Ses yalıtım malzemeleri soruna özeldir. Odalarımızın dışından istenmeyen bir gürültüyü durdurmamız gerekirse, kendimizle gürültü kaynağı arasında bir engel oluşturmamız gerekir. Ağırlığı ve yoğunluğu yüksek malzemeler kullanmamız gerekiyor.

Bariyer malzemeleri kontrplak, alçıpan, beton ve hatta kurşun içerir. Bariyer malzemeleri kütle ve yoğunluğa sahiptir. İstenmeyen enerjiyi odamızdan emmemiz gerekirse, emme teknolojilerini kullanırız.