Zemin Ses Yalıtımı | Floor Soundproofing

Zemin ses yalıtımı için darbe gürültüsü sorununun ele alınması gerekir. Darbe gürültüsü, iki nesne çarpıştığında oluşturulan yapıdan gelen bir sestir. Bu darbe enerjisi, yapıdaki malzemeler arasında yankılanan titreşimler yaratır. Çoğu insan bunu yukarıdaki katta yürüyen birinin veya diğer aktivitelerin “komşu gürültüsü” olarak düşünür. Darbe gürültüsünü engellemek için akustik bir zemin süngeri kullanılır. Bitmiş döşemenin altına yerleştirilir ve tüm zemin örtülür. Bu, yapısal sesin tamamlanmış montajdan geçmesini önleyecektir.

İki ana zemin inşaat tipi; ahşap kirişler ve döşeme tahtaları veya beton zeminlerdir. Beton zeminler yüksek bir kütleye sahiptir. Beton zeminler havadan gelen sesleri (konuşma, televizyon) engelleyecektir. Darbe sesi (ayak, hareketli mobilyalar) zeminden aşağıdaki odaya geçecektir. Zemin ahşap kiriş ve döşeme tahtaları, hem darbe hem de havadan gelen sesler için sorun olabilir.

Ahşap ve fayans döşemeler bugün evlerde oldukça popülerdir, evlere sıcaklık ve güzellik katmanın yanı sıra, bakımı daha kolay ve daha uzun ömürlüdürler. Dikkate alınması gereken bir dezavantaj, akustik olarak çok daha kötü performans gösterme eğilimindedir. İşlenmemiş bir parke zemin, düzensiz yankı ve düşük ses kalitesi üretebilir. Yenilemeniz için fayans veya ahşap zeminleri düşünüyorsanız, gürültü sorunlarını başlamadan önce azaltabilecek çeşitli ürün ve teknikler vardır.

Havadan gelen sesleri ahşap bir zeminden durdurmak istiyorsanız, zemin ve tavan kirişleri arasında akustik zemin ses yalıtımı kullanılır. Zemin kirişleri arasındaki ses yalıtımı, zeminler arasında havadaki sesi azaltmanın en iyi yoludur. Katlar arasındaki ses yalıtımını artırmak için 100 mm akustik zemin ses yalıtımı ve 60 kg / m³-80 kg / m³ arasında bir yoğunluk kullanılmasını öneririz.

Havadan ve darbeli sesin durdurulması, en yüksek seviyede zemin ses yalıtımı veya hem ahşap hem de beton zeminlerle sonuçlanacaktır. Akustik süngerler, zemin ses yalıtımının en popüler yöntemidir. Kütle yüklü vinil levhalar (ağır ses bariyerleri) ve akustik köpüklerin kombinasyonu, ahşap veya beton alt zeminlere uygulandığında havadaki sesleri ve darbe seslerinin azaltılmasını sağlar. Döşeme tahtalarını kaldırmak istemiyorsanız, alternatif bir yöntem ses yalıtım bariyeri zeminin üzerine koymak olacaktır. Havadaki sesleri azaltacak yüksek yoğunluklu kütle yüklü vinil levha. Bu levhaların döşenmesi hızlı ve kolaydır ve havada yayılan ses yalıtımını artırır.

Konut veya ticari uygulamalarda zemin gürültüsünü azaltmak için, döşemeyi kurarken ses geçirmez alt zeminlerin, altlıkların ve levhaların uygulanması, bir alandan diğerine ses iletimini önemli ölçüde azaltır. Uygun zemin ses yalıtımı ile sessiz bir çalışma veya yaşam ortamı sağlama yeteneği herkes için büyük bir avantajdır. Gürültü kontrol ürünlerinde lider olarak, zemin ses yalıtımı ürünlerimiz birçok farklı stilde ve malzemede mevcuttur. Geri dönüştürülmüş kauçuk veya sentetik elyaflardan üretilen bu kurulumu kolay ürünler seramik karo, parke, laminat ve mühendislik ahşap zeminler veya halı altında kullanım için uygundur.

Ses iletimini azaltmak için özel olarak tasarlanmış zemin ses yalıtımı ürünlerini kullanarak, kiracı memnuniyetsizliğinin önde gelen nedenlerini önleyebilirsiniz. Sessiz alanlar konut ve ticari ortamlarda değerlidir. Yapı kaynaklı sesi daha da azaltmak için, ses yalıtım bariyerleri darbe gürültüsünü azaltır ve havadaki sese karşı direnci artırır.

Ahşap Zeminlerin Ses YalıtımıAhşap Zemin Ses Yalıtımı

Ahşap bir zemin hem şık hem de çok seçkin ve modern olabileceğinden, net bir iç tasarım açıklaması yapmak için harika bir yoldur. Ama daha da önemlisi, uygun fiyatlı ve bakımı kolaydır. Yine de, örneğin halılarla karşılaştırıldığında bu tür döşemelerin küçük bir dezavantajı vardır. Ahşap zeminler genellikle gıcırtılı sesler üretir ve sesi yükseltir. Bu nedenle zemin ses yalıtımı, konfor ve sessizliğe değer veren ev sahipleri için hayati bir önem kazanmıştır.

Zemin ses yalıtımı döşemesi, ahşap zeminlerle ilgili gürültüyü azaltmanın en popüler ve en etkili yoludur. Herhangi bir altlık gürültü seviyesini düşürür, ancak en iyi sonuçları almak istiyorsanız, akustik altlık dışında daha iyi bir seçenek yoktur. Bu tür altlıklar bu özel uygulama göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. İyi akustik zemin döşemeleri gürültüyü 3/2 oranında etkili bir şekilde azaltabilir. Kalite, etkililik ve maliyet açısından farklılık gösterirler ve akustik bir altlık durumunda hangi özelliklerin sizin için önemli olduğuna ve ne tür bir ürün alabileceğinize karar vermeniz gerekir.

Çeşitli akustik zemin döşemelerinden oluşan geniş bir seçim, kafa karıştırabilir, bu nedenle uygun bir seçim yapmak zor olabilir. Bir altlığın gürültü seviyesini minimum seviyeye indirmede etkinliğini belirleyen en önemli hususlar ağırlığı ve kalınlığıdır. Genel olarak, altlık ne kadar kalın ve ağır olursa, o kadar iyi ses yalıtımı sağlar. Dahası, akustik altlıkların etiketleri genellikle ses azaltma etkinliğini değerlendirmenize yardımcı olacak bir ses derecelendirmesine sahiptir. Akustik altlıklar için test süreci çok kapsamlıdır, darbe ve hava gürültüsü gibi faktörleri göz önünde bulundurur. Bu nedenle, temel olarak gürültü azaltma gereksinimlerinizi karşılayan bir altlık seçebilirsiniz.

Zemin ses yalıtımı projenizden en iyi şekilde yararlanmak ve en etkili sonucu elde etmek için zemini yüzer bir zemine dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Akustik yalıtım aynı yöntemle bir boşluk duvarının ses yalıtımı için de kullanılabilir.

Ses Yalıtımı için Yüzer Zeminlerin Kullanımı

Yüzer zemin alt zemine yapıştırılmamış veya çivilenmemiş bir zemindir. Hareket ve titreşim emilimi için alan yaratarak alt zemine serbestçe oturur. Yüzer bir zemin emme süngerleri üzerine oturur ve kirişlere çivi veya vidalarla sabitlenmez, bu da titreşimlerin kirişlerden geçmesini önlemeye yardımcı olur. Yüzer bir zemin kurmanın birkaç farklı yolu vardır:

  • Ahşap sepet tarzı bir örgü – bu eski ve karmaşık bir teknik zemin döşeme tekniğidir.
  • Ses emici süngerler veya akustik köpük / kauçuk kullanmak – bu, ele aldığımız en basit yöntemdir.
  • Bazı zeminler metal yaylar kullanır – bunlar jimnastikçilerin zemin rutinlerini yapmak için kullandıkları zemin türüdür. Bu yöntem spor salonlarının dışında nadiren kullanılır.

Beton Zeminlerin Ses YalıtımıBeton Zemin Ses Yalıtımı

Beton zeminler çok fazla kütle taşır, bu nedenle havadaki gürültüye karşı ses yalıtımı konusunda kendi başlarına son derece iyidir, ancak darbe gürültüsünü oldukça iyi iletirler. Bir beton zemini ses geçirmez hale getirmek için, betonun üzerine herhangi bir darbeyi hafifletmek için emici bir tabaka eklenmesi gerekir. Altlık ve halının basit bir kombinasyonu çok iyi çalışır. Gerekirse, daha yoğun titreşimler emilecek şekilde ekstra yoğun olacak şekilde tasarlanmış akustik altlık uygulanabilir. Darbe sesiyle ilgili ciddi bir sorununuz yoksa, beton zemin ile birleştirilmiş standart altlık ve halı, beton bir zeminin darbe sesine karşı etkili bir şekilde ses yalıtımı için yeterli olmalıdır.

Ayırıcı bir beton zeminin ses yalıtımı ve Bina Yönetmeliklerinin taleplerini karşılamak esas olarak darbe gürültüsünün ortadan kaldırılmasıyla ilgilidir. Beton zeminin kütlesi, ses yalıtım malzemeleri kurmaya gerek kalmadan havadaki gürültü iletimini emebildiği için, havadaki gürültü daha az sorun oluşturur. Kum çimentosu veya akan şap kurulumunu bekleyen beton bir zemin, darbe gürültüsünü ortadan kaldırmak için yüksek performanslı ses yalıtım tabakasının kurulmasını gerektirir.

Akustik çözümler şapın altına veya şapın üstüne monte edilebilir. Tablanın altına monte edildiğinde, akustik yanmayı önlemek için bir kenar şeridi de takılır. Akustik yanma, Bina Düzenleme testlerini tehlikeye atabilecek akustik zemin işleminden kaçan gürültüyü ifade eder. Bu çözümler şapı zeminden izole eder ve darbe gürültüsünü önemli ölçüde azaltır. Doğrudan beton alt zemine monte edilen akustik döşeme tahtaları ve çıtalar dahil alternatif zemin ses yalıtımı çözümleri, zemin kaplamalarını kurmadan önce ıslak şap sistemlerinin kurumasını beklemeye gerek olmadığından zaman kazandırır.

Kuru şap tahtaları , şaplar kuruma süreleri olmadan şap zemininin birçok faydasını içerdiğinden, ıslak şap sistemlerine uygun bir alternatiftir. Genellikle alçı elyaftan üretilen yüksek yoğunluklu levhalar şap zeminini çoğaltır ve seramik karoları doğrudan kabul edebilir. Yüksek performanslı, esnek bir tabakaya sahip olan levhalar mükemmel darbe ve hava performansı sağlar. Diğer çözümler arasında akustik sunta esaslı akustik döşeme tahtaları bulunur. Levhalar kuru şap zemin yoğunluğu ve kütlesinden yoksundur, ancak yüksek performanslı esnek bir tabaka beton zeminler için gereken darbe ses geçirmezlik performansını sağlar.

Akustik zemin çıtaları da beton zeminler için popüler bir çözümdür. Çıtaların yüksekliği, servislerin kurulabileceği bir boşluk yaratır. Beton zeminler eşit değilse akustik bir beşik sistemi de benimsenebilir. Bu çözümlerin her ikisinin de tabanındaki esnek tabaka, beton zemin ile ilgili darbe gürültüsü sorunuyla başa çıkabilir. Akustik döşemeyi alt döşemeden izole etmek ve akustik yanma riskini önlemek için tüm akustik döşeme çözümleri, akustik bir yan şeritlerin takılmasını gerektirir. Kenar şeritleri zemin çevresine monte edilir; bunların monte edilmemesi zeminin performansını tehlikeye atabilir ve Bina Yönetmeliklerinin başarısız olma riskini artırabilir.