Duvar Ses Yalıtımı - Wall Soundproofing

Dış ve iç duvar ses yalıtımı bir evdeki gürültüyü kontrol etmek için gereklidir. Ses, evinizin duvarlarını oluşturan malzemeler gibi havada dolaşan veya malzemelerden geçen bir titreşimdir. Duvar ses yalıtımı için bir strateji, bir duvarın iki tarafını izole etmek veya ayrıştırmaktır, böylece dış taraftaki titreşimler içeriye aktarılmaz. Ahşap çerçeveli evler için ayırma stratejileri, kademeli bir saplama tasarımı, çift saplama duvarları veya ses titreşiminin duvarlardan geçmesini sınırlayan diğer saplama yerleştirme yöntemlerini içerir. Ayrıca, ahşap çerçeveli duvarların içindeki ses yalıtımı, duvar boşluğunda havanın yarattığı ses titreşimlerini emer ve rahatsız edici titreşimleri emmek için alçıpan katmanları arasına gürültü sönümleme ürünleri uygulanabilir.

Çoğu topluluk, bir evin dış duvarlarında ve tavanında minimum miktarda ses yalıtımı gerektiren bina kodlarına sahiptir. Duvar ses yalıtımı yapmak yaygın değildir, ancak ev sahiplerine bazı enerji tasarrufu ve ses sönümleme avantajları sunar. Tüm duvarları yalıtmak için en iyi zaman yeni inşaat sırasındadır, ancak mevcut duvarlara alçıpanı yırtmadan ses yalıtımı eklemek mümkündür.

Bugün bir duvarın ses yalıtımı ihtiyacı göz önüne alındığında, yüksek kaliteli bir yaşam ortamı sağlamak için akustik ses iletim sınıfı (STC) duvarının orijinal standardını yeniden düşünmek ve iletim kaybını 20 dB ~ 30 dB veya daha fazla artırmayı düşünmeye başlamak önemlidir. Yıllar içinde, duvar ses yalıtımı veya konut ve ticari binalar yoluyla mevcut duvarların ses yalıtımı için birçok teknoloji kullanılmıştır. Duvar ses yalıtımı yöntemlerinin çoğu olağan dışı veya zor inşaat teknikleri gerektirir ve montajcı bu teknikleri doğru bir şekilde takip edemeyebilir. Ses geçirmez duvarların, daha fazla yeni malzemenin nasıl kullanılacağı konusunda teknolojinin gelişmesiyle, özel şekilli bina teknolojisi, tek ahşap veya çelik saplama yapımı için standart STC seviyesine geri yüklenebilir.

Kütle yüklü vinil (Ağır ses bariyeri), çeşitli ses yalıtım uygulamalarında yumuşak bir kütle süspansiyonu olarak kullanılmak üzere tasarlanmış, duvar malzemesi için güvenli, toksik olmayan bir akustik yalıtımdır. Ses yalıtım bariyeri, duvarlar için kurşun kaplama gürültü yalıtımına düşük maliyetli bir alternatiftir. Özel tasarlanmış kütle yüklü vinil ses bariyerleri 4 kg / m² yoğunlukta sağlanmaktadır.

Duvar ses yalıtımı, hassas arazi kullanım alanlarının sakinlerini gürültü kirliliğinden korumak için tasarlanmış bir dış yapı olarak tanımlanabilir. Ses bariyerleri, kaynak faaliyetinin durdurulması veya kaynak kontrollerinin kullanılması dışında karayolu, demiryolu ve endüstriyel gürültü kaynaklarının azaltılmasında en etkili yöntemlerdir.

Ses İletim Sınıfı (STC) Nedir

Duvarlar, tavanlar veya döşeme bileşenleri için ağır ses bariyerleri gibi iç duvar yalıtım malzemeleri için endüstri standardı bir ölçüm birimidir ve ses iletim sınıfı (STC) olarak bilinir. Sertifikalı bağımsız ses yalıtımı laboratuvarlarında standart testler, gürültü kaynağı ve hedef oda arasındaki iletim kayıplarını ölçer. Ölçüm aralığı altı frekans noktasının 125 Hz ~ 4000 Hz arasındadır. İki oda arasındaki fark iletim kaybıdır. Duvarlar için kaliteli ses yalıtımı, eviniz veya ofisiniz için etkili ses yalıtımı almanızı sağlayan STC 26’dır.

Duvar ses yalıtımı, ses azaltma sonuçları için en uygun uygulamayı elde etmek için kütle, izolasyon, emilim ve sönümlemeyi birleştirir. Duvarlar için bariyer ses yalıtımı, minimum kalınlıkta kütleyi arttırır. Ses yalıtım bariyeri genellikle sağlam ses geçirmez panellerin, bitmiş duvarın, zeminin veya tavan malzemesinin arkasına gömülür.

Modern bina uygulamaları, geçmişin torna ve sıvalarından daha hızlı ve daha uygundur, ancak ses geçirmez değildir. Ses İletim Sınıfı (STC), farklı ürünlerin ve bina uygulamalarının sesi engellemek için ne kadar iyi çalıştığını tanımlayan bir derecelendirme sistemidir. Değerler ideal laboratuvar koşullarını temsil eder. Böylece gerçek hayattaki uygulamalar daha düşük olacaktır. Sıhhi tesisat ve elektrik duvarlardaki sesler için gürültü yolları sağladığından her duvar farklıdır.

STC, ürünleri ve uygulamaları karşılaştırmak için hala yararlı bir yoldur. Her iki tarafta 1/2 inç alçıpan ile tipik bir 2 x 4 ahşap saplama duvar 33 veya 34 STC derecesine sahiptir. Yine de yüksek, orta ve düşük aralıklı ses frekanslarına bağlı olarak farklı olabilir. Test sırasında, duvarın bir tarafında bir gürültü veya frekans üretilir ve duvarın diğer tarafındaki bir ses ölçer, duvara bitişik boşluğa giren ses seviyesini kaydeder. Fark, STC derecelendirmesine yansıyan iletim kaybını belirlemek için hesaplanır. 40’lık bir STC derecesi, sessiz bir evi temsil eder. Bununla birlikte, Uluslararası Bina Kanunu duvarlar, zeminler ve tavanlar için minimum 50 STC önerir. Ayrıca yatak odaları için minimum önerileri 52’ye, banyolar, mutfaklar ve oturma odaları için 56 dereceye çıkarırlar.

Mevcut duvara veya duvarlar arasına ses dereceli ürünler eklemek veya iyileştirilmiş bina uygulamaları kullanmak STC derecelendirmesini artıracaktır.

Duvar Ses Yalıtımının Temel Prensipleri

Sizi rahatsız eden gürültü türünü belirlemek ilk adımdır. Bir sonraki adım, o sesin veya titreşimin herhangi bir yere girip çıkmasının nasıl azaltılacağını veya önleneceğini belirlemektir.

Kütle Ekleme; kütlenin arttırılması, bir duvara veya engele nüfuz edebilecek ses miktarını azaltır. Mevcut 1/2 inç alçıpan duvarına 5/8 inç alçı katmanının eklenmesi iletim kaybını sadece yaklaşık 3 dB artıracaktır.

Emilim; malzeme ne kadar yoğun olursa sesi o kadar iyi emer. MDF (orta yoğunlukta lif levha), Kütle Yüklü Vinil (MLV, Ağır Ses Bariyeri) ve alçıpan, düzenli izolasyondan daha iyi STC derecelerine sahiptir ve daha yoğundur. Duvar boşluklarına fiberglas veya mineral yün montajı emilim derecelerini artıracaktır.

İletim; iletim, sesin duvar ve zemin malzemelerinden geçmesidir. Ahşap 2 x 4 saplamalara çivilenmiş veya vidalanmış alçıpan, bağlı yapılar aracılığıyla bitişik alana veya odaya yapılacaktır. Ayrıştırma, artan kütle veya emilim, iletimi azaltacaktır.

Mekanik Ayırma (Dekuplaj); ayırma şu anda duvarlar, tavanlar ve zeminlerden ses iletimini önlemek veya azaltmak için en iyi bina uygulamasıdır. Kullanımı; ses yalıtım klipleri ve kanalların ve çift duvar inşaatı, sınırdaş ve darbe gürültüsü hareketini durdurmak için iki etkili yollarıdır.

Rezonans; Bir duvarı titreştiren gürültü veya darbe frekansları (genellikle düşük frekanslar), yalıtılmış bir ayrıştırılmış duvardan bile yankılanacaktır. Ses emici ürünlerin kullanılması, bariyerlerle titreşim rezonansını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Not: Duvar ses yalıtımı çok adımlı bir işlemdir. Ne kadar çok ses yolu engellenir veya azaltılırsa, o kadar iyi ses yalıtım etkisi elde edilir.

Ayırma Açıklaması

Duvar ses yalıtımı konusundaki araştırmanız sırasında, kesinlikle dekuplaj (ayırma) terimi ile karşılaştınız. Dekuplaj, sesin duvardan geçmesini zorlaştırmak için duvarın iki tarafını mekanik olarak ayırmak anlamına gelir. İki alçıpan levhasının ayrılması için basit bir örnek.

Dekuplaj AyırmaBurada ahşap çivilerin geleneksel duvarı nasıl birleştirdiğini ve esnek kanal veya esnek ses klipleri gibi ürünlerin onu nasıl ayırabileceğini ve performansı nasıl artırabileceğini gösteren basit bir taslak sunuyoruz.

Ahşap saplamaların sertliği geleneksel bir duvarın iki tarafını birleştirir. Sonuç olarak, ses bir taraftan saplamalardan diğer tarafa kolayca geçebilir. Ses, hava ve izolasyondan geçmeden bu tür duvarlardan geçebilir, bu nedenle yalıtımın tek ahşap saplama duvarı üzerinde sadece sınırlı bir etkisi vardır.

Esnek bir ayırma montajı dahil edilerek, yapı yoluyla diğer tarafa geçmeye çalışan ses engellenir ve performans artabilir. Ses yapıdan kolayca geçemediğinden, hava boşluğundan geçmesi gerekir ve duvar ses yalıtımı çok daha etkili olur.

İç Duvar Ses Yalıtımı

Odanızın genel görünümü bozulmadan ses yalıtımı yapılabilir. Duvar ses yalıtımı genellikle bir yatak odasını dış gürültüden korumak istediğinizde ortaya çıkar. Başka bir örnek, gürültüyü içeride tutmak isteyebileceğiniz bir tiyatro odasındadır. Odanın bir kayıt stüdyosu gibi görünmesini istemiyorsanız, her durumda aynı temel prosedür kullanılır. Yüklenici, alçıpan ve elektrik hakkında temel bir çalışma bilgisine sahipse bu projeyi tamamlayabilir. Mevcut bir duvarın ses yalıtımı için birçok yöntem vardır, ancak bu, odanın kullanılma durumuna bağlıdır.

Doğru ses yalıtım malzemesini seçmek için sesi engellemek mi yoksa absorbe etmek mi istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu malzemelerden bazıları sesin duvarlardan, tavanlardan veya zeminlerden geçmesini engellemeye yardımcı olurken, diğer malzemeler sesin bu yüzeylere çarpar gibi emilmesine yardımcı olur. Ses engellendiğinde, odaya girmesi veya odadan kaçması engellenir. Ses absorbe edildiğinde, ses penetrasyonunu sınırlandırarak genellikle boğuk hale gelir. Sesleri engellemek için genellikle yoğun bir malzemeye ihtiyaç duyulur.

Dış Duvar Ses Yalıtımı

Dış gürültü kontrol ürünleri inşaat bölgelerinde, havaalanlarında, otoyollarda, endüstriyel alanlarda veya gürültülü bir ortamın gürültü kirliliği sorununa neden olacağı uygulamalarda önemlidir. Tüm dış mekan uygulamalarına uyacak bir dizi dış duvar ses yalıtımı ürünü mevcuttur.

Gürültü azaltma gereksinimlerini karşılamak için, esnek bariyerler ve emiciler, gözenekli genişletilmiş polipropilen, polietilen, fiberglas veya metal gibi birçok türde malzemeden gelir ve bu da uygun maliyetli ve kurulumu kolay bir sistem oluşturmayı mümkün kılar. Bir ev kalıcı bir gürültü kontrol çözümleri gerektiriyorsa, eskrim için tekrar kullanılabilir bir ses bariyeri / emici takılması, sakinler ve çevredeki alanlar için koşulları iyileştirir. Dış akustik duvar panelleri gibi ürünler zorlu çevre koşullarına ve küflere karşı dayanıklıdır.

Doldurulması gereken boşluk duvarları olmayanlarımız için, bir mineral yün dış duvar yalıtım sisteminin muazzam akustik faydaları vardır. Taş yününün açık gözenek yapısı, ses dalgalarının, hapsolmuş hava moleküllerinde titreşim olarak malzeme içindeki liflerden geçmesine ve sonunda ısı enerjisi olarak dağılmasına izin verir. Harici gürültüyü azaltmak için idealdir. Bu arada, EPS harici yalıtım sistemleri, gürültülü komşular gibi daha yüksek frekanslı sesleri engellemek için daha uygundur.