Bitüm Kauçuk Esaslı Su Yalıtım Malzemesi / Bitumen Rubber Based Waterproofing Material

Bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi, özellikle metal olmak üzere çeşitli alt tabakaların su geçirmezliğinde ve korozyonun olumsuz etkilerinden korunmasında etkilidir. Ancak, çoğu koruyucu kaplamada olduğu gibi, düzgün yüzey hazırlığı performans ve etkililiklerinin anahtarıdır. Bitüm-polimer karışımı / kauçuk kaplama geleneksel olarak piyasada su geçirmez bir çatı kaplaması olarak sunulmuştur. Son zamanlarda, bitüm kauçuk kaplama daha da geliştirilmiştir ve şimdi çeşitli yüzeyler üzerinde mükemmel sızdırmazlık için kullanılabilir.

Bitüm Nedir

Kuzey Amerika’da asfalt olarak da bilinen bitüm, esas olarak karbon ve hidrojenden oluşan minerallerin sınıflandırılmasını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bitüm; azot, kükürt ve oksijen de dahil olmak üzere diğer birkaç elementten oluşur. Ayrıca katı demir ve alümina formları içerir. Fiziksel olarak bitüm, oda sıcaklığında melasın viskozitesine benzer siyah, yapışkan ve kalın bir maddedir. Bu sıvıdan yarı katıya petrol formu tipik olarak doğal yeraltı yataklarında bulunur veya zift olarak sınıflandırılan rafine bir ürün olabilir. Çoğu petrol hidrokarbonu gibi, bitüm hidrofobiktir , yani suyu iter ve suya kolayca karışmaz. Bu özellik, bitüm bazlı boyaları ve kaplamaları çok çeşitli nesne ve yapıların su yalıtımı için ideal hale getirir.

Bitüm tüketiminin %70’inden fazlası asfalt betonu oluşturmak için bağlayıcı olarak kullanıldığı yol yapımına yöneliktir. Geri kalan kısım esas olarak sızdırmazlık, yalıtım ve su yalıtım amaçları için kullanılır.

Su yalıtım membranları olarak da bilinen bitüm kaplı çatı keçesi, düz ve eğimli çatıları su girişinden korumak ve aynı zamanda shingle çatı için temel malzeme olarak kullanılır.

Bitüm Kauçuk Esaslı Su Yalıtım Malzemesinin 6 Temel Uygulaması

Bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi, özel amaçlar için yaygın olarak kullanılan bir üründür. Nemli yüzeylere bile uygulanabilen çok güvenilir bir sızdırmazlık ve kaplama maddesidir. Bu aynı zamanda büyük veya endüstriyel projeler için mükemmel bir çözümdür. Bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi, hemen hemen her türlü alt tabakada (çelik, beton, ahşap) kullanılabilen bir üründür.

1.  Korozyona karşı koruma ( çelik konstrüksiyonlar, silolar, duvarlar, makineler )

Çeliği korozyondan korumanın birçok yolu vardır. Ancak bitüm kauçuğun en büyük avantajı, yüzeye tamamen yapışmasıdır. Bu, mekanik hasar meydana gelse bile çeliği korozyondan korur. Ek olarak, paslanmayı kamufle eden ve nötralize eden mevcut korozyona karşı bir kaplamadır.

2. Sızdırmaz yüzey ( kiler, park güverteleri, düz çatılar, depolama çukurları, oluklar, yüzme havuzları, gölet )

Bitüm kauçuk, suyun kullanışlı olabileceği sızıntıları, delikleri veya çatlakları doldurmak için idealdir. Nispeten büyük çatlaklarda bile kaplanır; bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi özellikle elastiktir ve orijinal boyutunun %800’e kadar uzayabilir. Bir park güvertesinde sızıntı gibi dış yapılara, aynı zamanda kiler gibi nemli alanlarda da uygulanabilir. Bu bitüm kauçuğu su geçirmez kaplamaya güçlü bir örnek yapar.

3. Koruma veya kaplamalar (çatılar, yollar, konutlar, köprüler, tüneller)

Su geçirmez özellikler, beton gibi su geçirgen maddeler için iyi bir alt veya ara katman olmasını sağlar. Düz çatılarda veya örtü tünelleri olarak da kullanılabilir. Çatı kaplama ile ilgili yazımızda çatılardaki kaplama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu nedenle altta yatan yapılar için hasar ve sızıntılar artık geçmişte kaldı.

4. Hava geçirmez konstrüksiyon inşaatı (emlak, otoparklar, fabrikalar, ofisler)

Küçük boşluklar veya küçük açıklıklar; Örneğin, bir ev inşa ederken, genellikle kontrolsüz bir hava akışına neden olurlar. Bitüm Kauçuk, elastikiyeti nedeniyle bunu önleyebilir ve bir evi tamamen yalıtılmış veya hava geçirmez hale getirmek için bir alt tabaka olarak mükemmeldir. Bununla sürdürülebilir bir çözüm yaratır; bir binanın enerji verimliliğine katkıda bulunur.

5. Çürüyen odunun önlenmesi (oyun alanı ekipmanı, mobilya, çitler, peyzaj alanları)

Sıvı kauçuğun su itici özellikleri, ahşabı çürümeye karşı korumak için de idealdir. Bu kalın, opak tabaka dış ahşap yapılar için ekstra dayanıklılık sağlar.

6. Ev, bahçe ve mutfak onarımları (duş kanalları, pencere çerçeveleri, kiler, drenaj boruları, gölet)

Bitüm kauçuk, muazzam esnekliği sayesinde küçük ev işleri için; çatıdaki boruların, duş kanallarının ve dışarıdaki delikleri ve çatlakları doldurmak için mükemmeldir. Buna ek olarak, örneğin göletinizi korumak ve bodrum su geçirmezliği için onarımlar yapmak için de kullanılabilir.

3 Adımda Bitüm Kauçuk Kaplama Uygulaması

Bitüm kauçuğun en büyük avantajlarından biri uygulama kolaylığıdır. Bitüm kauçuk esaslı su yalıtım uygulaması için sadece üç temel adım vardır. Sprey, fırça, mala veya rulo olsun, kaplama hemen hemen her yüzeye sağlam yapışma mukavemeti sağlayacaktır. Beton, taş, bitüm, EPDM, ahşap, PVC, metaller, köpük, fayans, çinko vb.

1.  Yüzeyin Hazırlanması

Kötü yüzey hazırlığı kaplama sisteminin bozulmasına neden olabilir; yapışma etkilenerek optimum performansın önlenmesine yol açar.

Düzgün hazırlanmış bir yüzey, bir kaplamanın en uygun şekilde uygulanması ve performansı için çok önemlidir. Bitüm kauçuk durumunda, alt tabakanın temiz, kuru, yağ, toz ve diğer parçacıklardan arındırılmış olması gerekir. Alanın güçlü bir şekilde yıkanması önerilir. En iyi su yalıtımı sonucu için yüzeydeki çatlaklar önceden onarılmalıdır.

2. Kaplamanın Uygulanması

Her zaman üreticinin uygulama talimatlarını inceleyin ve bunlara uyun.

Sıvı kauçuk 5 °C’nin altındaki sıcaklıklarda veya 24 saat içinde yağmur bekleniyorsa uygulanmamalıdır, bu nedenle hava durumuna göre hareket edilmelidir. Fırça, mala, rulo veya sprey ile uygulanabilir ve soğuk uygulanır. Su geçirmez bir zar için minimum tabaka kalınlığı 2 mm’dir. Kaplama, tek bir kalın kat halinde uygulanmaz, katmanlama yoluyla yapılır.

3. Film kürleme

Verilen kür sürelerine uyulmalıdır; kaplanmış alandaki erken trafik, kaplama arızasına neden olabilir ve büyük bir finansal etkiye sebebiyet verebilir.

Bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi uygulandıktan sonra kürlenmesi gerekir. Sadece birkaç saat içinde dokunmakla birlikte, kaplamanın tamamen kürlenmesi ve yüzeye bağlanması 48 ila 72 saat sürecektir. Bu noktadan sonra normal trafik ve kullanım devam edebilir.

Doğal bitümün su yalıtımı biçimi olarak kullanımı, MÖ 5000-4000’e kadar izlenebilir ve bu malzemeyle kaplı mahsul saklama sepetleri, Indus Vadisi Uygarlığı’nın Mehrgarh’ında keşfedilmiştir. Diğer keşifler, bitümün aynı bölgede, MÖ 3000 ila 2000 yıllarında, Büyük Banyo, Mohenjo-Daro’yu su geçirmez hale getirmek için kullanıldığını ortaya koymaktadır. Antik Orta Doğu’nun Sümerleri de tuğla örtü ve gemilerin doldurulması ve su yalıtımı dahil olmak üzere çeşitli inşaat amaçları için bitüm kullanmışlardır. Modern toplumda, artan talepler ve zorlu endüstriyel ortamlar, çeşitli yapı türlerini su geçirmez hale getirmek ve korumak için bitüm kullanmanın önemini vurgulamıştır.