Çatı yalıtımı

Çatı yalıtımı yaptırmanın nedeni temel olarak binanızı koruma altına almak ve binanızın ömrünü uzatmak amacı ile yapılan uygulamalardır. Çatı su yalıtımı, binanızın ömrünü uzatmak ile beraber, bina içerisinde nemden ve rutubetten dolayı doğabilecek hastalıkların da önüne geçmek için size yarar sağlamaktadır.

Ticari binanızın çatısı sızdırıyor mu? Sorunun nedeni ne olursa olsun, yaştan hava durumuna bağlı hasarlara kadar, küçük bir sızıntı, işiniz için bir kabus mücadelesine başlayabilir. Fakat çatı sızıntılarına izin vermek zorunda değilsiniz! Binanızın yassı veya alçak eğimli metalinin, EPDM, PVC veya diğer tip malzeme çatısının tamamen yer değiştirmek yerine eski haline getirilebileceğidir. Sızıntının tamamen çatınızı sökmek ve yerine büyük masrafla değiştirmek anlamına gelmesinden korkuyor musunuz? Sizi temin etmek için buradayız.

Binanızın çatısından ne yapıldığına veya orijinal olarak nasıl yapıldığına bağlı olarak çatı yalıtımı için birçok seçenek vardır. Bugün bu seçeneklerin ne olduğuna ve her birinin sızıntıları etkili bir şekilde nasıl durdurabildiğine bir göz atıyoruz. Tam değişimden farklı olarak, mevcut tüm yalıtım türleri minimum işletme aksamaları sağlayacaktır. Ayrıca en az 18 yıl ve çoğu daha uzun sürecekler. Çatınız için hangi seçenek uygun?

Metal Çatı Yalıtımı

Çatınız metalden yapılmışsa, mükemmel bir koruma sağlamak için yeni bir kaplama sistemi gerekebilir. Malzemelerinin doğası gereği, metal çatılar zamanla paslanmaya başlar. Özellikle dikişler boyunca, ele alınmadığında potansiyel olarak yaygın nem sızmasına yol açabilecek zayıf noktalar geliştirir. Birçok metal çatı perakende ve toptan satış işletmeleri için değerli stoklarla dolu depoları kapladığından, sızıntılar hızla satılamayan harap olmuş ürünler anlamına gelebilir. Metal çatınızın kullanım ömrü boyunca rutin bakım görmemiş olması durumunda, gelecekte sızıntılar bir garantidir. Peki, metal çatı yalıtımı ne anlama geliyor?

Bu sorunlu dikişleri özellikle ele almak için tasarlanan metal çatı yalıtımı, son kaplamayı almak için yüzeyi ve dikişleri dikkatlice hazırlarken ağırdır. Aslında, teknisyenler zamanlarının çoğunu hazırlık çalışmalarında metal bir çatı restorasyonu sırasında geçirecekler. Mevcut pasları nötralize etmek ve gelecekteki pasa karşı korumak için astarlama yapmak, her bir tutturma kafasının ve potansiyel zayıf noktanın tıkanmasının ardından ilk adımdır. Bu kapsamlı süreç, eski sorunların tırmanamamasını ve yenilerinin oluşmasını engellemesini sağlar.

Ardından, butil bant veya kumaş malzeme ile dikişlerin su geçirmez hale getirilmesi işlemi devam eder. Daha sonra malzemeyi sıkıştırmak ve su geçirmez bir yapışmanın kurulduğundan emin olmak için iki baz kat uygulanır. Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan ve baz katlar kuruduktan sonra yansıtıcı son kat uygulanır. Bu son kat, güneş ışınlarını yansıttığı için sızıntıyı durdurmanın yanı sıra enerji faturalarınızda tasarruf etmenizi sağlar.

Sprey Köpük Sistemi

Düz ve düşük eğimli çatılar için, şu anda ne yapılmış olursa olsun, poliüretan sprey köpük (SPF), son yıllarda popülerlik kazanmış olan bir yalıtım seçeneğidir. Deneyimli ticari çatı profesyonelleri tarafından uygulandığında %100 sızdırmazlığı garanti edilir ve hem ürün hem de kurulum hizmeti için güçlü bir garantiyle desteklenir. Sınırsız Çatı Kaplama Sistemindeki Püskürtme Köpük Sistemimiz, yaz aylarında binanızın soğutma faturalarını ve kışın ısıtma faturalarını azaltan doğal yansıtıcı ve yalıtım özellikleri dahil olmak üzere birçok avantaja sahiptir. Ek uygulamalarla gelecekte yenilenmesi de kolaydır.

SPF sistemi ile restorasyon sürecinin en önemli kısmı özenli kurulumdur. Malzemenin köpük içinde genişleyen püskürtülmüş bir sıvı olması nedeniyle binanızın mevcut çatısının düzgün bir şekilde yapışmasını sağlamak için temiz ve kuru olması gerekir. Gevşek kir ve döküntüler önce süpürülerek dikkatlice temizlenir. Kurulum sadece ılık ve kuru havalarda rüzgarlı olmayan günlerde yapılabilir. Bu nedenle tahminlere bağlı olarak, proje başlamadan önce havanın kooperatif olmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Tabii ki, SPF sistemlerinin dayanıklı gücü kurulum sürecinde biraz sabırla değer!

SPF sistemimiz çatınız hazırlandıktan sonra üç kat uygulanır. İlk olarak, yalıtımı sağlamak için tüm çatı yüzeyine yaklaşık bir inç kalınlığında bir taban katmanı uygulanır. Daha sonra Puma XL olarak bilinen son bir kattan sonra bir akrilik lateks kat gelir. Üç katın da yerine oturması durumunda, çatınızda uzun yıllar sürecek sert ve su geçirmez bir bariyer bulunur. O kadar sağlamdır ki, hasar veya zayıf noktalar oluşturma korkusu olmadan tüm yüzeyde bile yürüyebilirsiniz.

Membran Kaplama

Ticari çatınız şu anda PVC (Poli Vinil Klorür), TPO (Termoplastik Poliolefin), EPDM / Termoset, başka bir tek katlı kauçuk türü veya modifiye bitüm içeren en yaygın çatı kaplama malzemelerinden yapılmışsa, su yalıtım membranı kaplaması en iyi yalıtım seçeneğiniz olun. Sızıntıyı önler ve çatınıza her türlü hava koşullarına karşı – hatta dolu bile olsa yeni bir koruma yeteneği sağlayan kesintisiz bir koruyucu bariyer oluşturarak sorunlu zayıf noktaları giderir. Aynı zamanda yansıtıcıdır. Bu da sıcak yaz havalarında soğutma maliyetlerinde gerçek paradan tasarruf etmenizi sağlar.

SPF sistemimizde olduğu gibi, çatınızı bir membran kaplama ile düzgün bir şekilde restore etmek için ilk adım, güçlü yapışmayı teşvik eden bir yüzey oluşturmaktır. Montajcılar mevcut dikişleri dikkatlice mühürlemek için çalışmaya başlamadan önce çatınız tamamen temizlenir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, çeşitli tiplerde çatılardaki dikişler en zayıf noktalardır. Membran kaplama yalıtım işleminde, bunlar gömülü bir taban kaplamaya sahip olan ve sağlam ve su geçirmez bir bariyer oluşturan 5 inçlik bir kumaşla kaplanır. Tüm bu hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra, son yansıtıcı kaplama doğrudan çatıya uygulanır.

membran çatı yalıtımı

Tek Katlı Membran Çatı Yalıtımı

Bu restorasyon seçeneği, diğerlerinden eşsiz kılan kaplamaların ötesine geçiyor. Çeşitli tiplerdeki düz veya alçak eğimli çatıların restorasyonu için ideal olan tek katlı membran %100 su geçirmez ve sızıntı önleyicidir. Ancak her mevsimde monte edilebilme avantajına sahiptir. Aynı zamanda her iklimde iyi performans gösterir. Şiddetli rüzgarlara karşı özellikle dayanıklıdır.

Tek katlı bir membran sistemi kurma işlemi, pek çok kaplama seçeneğinin kurulumuyla aynı şekilde başlar. Çatının gevşek bir kir veya kalıntının pürüzsüz bir yüzey oluşturmasını engellememesi için yüzeyini iyice temizleyin. Kurulum sürecinde bir sonraki adım, membran için mümkün olan en iyi tabakayı oluşturmak için tahta stoğunun (odun tabakalarının) uygulanması olduğundan, bu özellikle önemlidir. Membran daha sonra suyun akmasına yardımcı olmak için malzemenin tam olarak üst üste binmesi ile uygulanır.

Ticari çatılara su dökülmesi yaygın bir sorundur, ancak zarı üst üste bindirmenin bu yöntemi durgun suyu azaltır. Bu üst üste binen alanlar malzemede dikişler oluştururken, tek katlı membran restorasyon sistemimiz robotik bir dikiş kaynak makinesi kullanılarak su geçirmez bir sızdırmazlık sağlar. Dikişlerin kaynatılmasından sonra, çatınızdaki kalan her bir köşe ve su, suyun herhangi bir yerde kaymasını engellemek için hava koşullarına dayanıklı bir sızdırmazlık maddesi ile dikkatlice kapatılır.

Ticari binanızın eski çatısını restore etmeye gelince çok çeşitli seçenekler var. Tamamen çatı değişimi olasılığını ve tüm iş aksamalarını hayal etmekten vazgeçmeyin. Böylesine büyük bir proje çok iş dostu yalıtım sürecini gerektirecek ve dikkate alacaktır.