Havuz izolasyonu | Havuz Sızıntısı ve Su Kaçağı Tespiti / Pool Waterproofing

Havuz izolasyonu, bir havuz inşa edilirken gereken inşaat işlerinin kritik bir bileşenidir. Tesisin su yalıtımı, havuzun duvarlarına ve tabanına sağlam bir su geçirmez çimento harcı uygulayarak, tutarlı bir zamanda havuz izolasyonu ve pürüzsüzleştirici bir tabaka görevi görerek hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece fayans harçlarının uygulanması için gereken pürüzsüz, sağlam ve su geçirmez yüzey oluşturulur.

Bir yüzme havuzunun uzun yıllar dayanabilmesi ve sürekli onarım gerektirmemesi için yapısının zamanında su geçirmez hale getirilmesi şarttır. Havuz izolasyonu, havuzun sızdırmazlığında ve uzun ömürlü olmasını sağlamada çok önemli bir rol oynar. Bunun nedeni, suyun yüzme havuzu yapısına ciddi yükler bindirmesi ve hem çerçevesi hem de yapımında kullanılan tüm malzemeler için bir faktör olmasıdır.

Havuz Su Kaçırıyor; Zamanla havuz suyunun sabit basıncı, havuzu çevreleyen zemin basınçlarındaki dalgalanmalarla birleştirilerek su kaçağı ve çatlaklara neden olabilir. Yüzme havuzları muazzam iç ve dış kuvvetlere maruz kalmaktadır. Bir çatlak göründüğünde, genişleme eğilimi gösterir ve ciddi sızıntılar oluşabilir. Yüzme havuzunuzu su geçirmez hale getirme zamanı geldi. Neyse ki Dekorizon, problemler için uygun maliyetli çözümlere sahiptir.

Yüzme havuzunun su geçirmezliğini sağlayan bileşiklerin avantajları şunlardır:

 • Suyun tam sızdırmazlığını sağlayan ve su kaçağını önleyen, suya karşı yüksek sızdırmazlık derecesi,
 • Yüzeylerin mukavemet niteliklerini arttırma yeteneği,
 • Temel malzeme ile iyi yapışma,
 • Donmaya karşı iyi direnç ve karışımın nüfuz derecesi,
 • Havuz yapısının korozyona ve agresif kimyasal maddelere karşı korunması,
 • Kullanışlı ve basit bir uygulama,
 • Mikroorganizma ve küflerin yayılmasının önlenmesi,
 • Çevresel ve sıhhi sağlamlık.

Yüzme havuzu inşaatında kullanılan genel malzeme, pozitif veya negatif su yalıtımı faydası ile betonarmedir. Havuz izolasyonu için uygun bir su yalıtım sistemi tasarlanırken, hem su girişine hem de su çıkışına dikkat edilmelidir. Bir su yalıtım ustası, beton yapının dereceleri ve boyutları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Tüm yüksekliklerde toprak tutulur mu, su yalıtımı üzerine uygulanması amaçlanan bitmiş yüzeyler nelerdir ve doğrudan UV ışınlarına maruz kalıyor mu?

Bir havuz izolasyonu için gereken yalıtım derecesi, binada oturduğu yere göre değişir. Otopark veya park yeri üzerinden veya dalışın önemli olmadığı bir yüzme havuzu, sadece düşük veya orta seviyede bir yalıtım sistemi gerektirecektir. Binaların üst katlarındaki havuzlar, yaylı bağlantıları kullanarak yüksek ila çok yüksek düzeyde bir havuz izolasyonu gerektirir ve tesviye ve inceleme için montajlara erişimi içermelidir. Hava boşluğu, yalıtım performansını arttırma avantajına sahiptir.

Havuz izolasyonu sistemleri ayrı ayrı tasarlanmıştır ve amaca uygunluğu doğrulamak için uzman bir akustik performansla doğrulanmalıdır. Özellikle daha ince beton yükselmeler veya bölümlerle ilgili bir başka önemli endişe; hem dolduğunda hem de boşaltıldığında havuz kaplamasının esnemesidir. Arızalı karoların bakımı, temizliği, değiştirilmesi, vb. için sık sık doldurma ve boşaltma gerekebilir. Bu esneme / çekme bükme olayları, uygulama sonrası sıvının arızalanmasına veya su yalıtımı tiplerinin oluşturulmasına neden olabilir. Bu da her zaman havuzları boşaltmak ve yeniden doldurmak için en iyi tavsiyedir. Bu özel riski önemli ölçüde azaltmanın bir yolu, hem suya hem de herhangi bir maddeye karşı gerekli dirence sahip olmasına rağmen, çatlamaya karşı dayanma kabiliyetine sahip olan, yüzeylerine doğrudan uygulanacak, tamamen bağlanmış, elastomerik bir su yalıtım tipinin belirlenmesidir.

Daha sert bir işlem tipi sistem kullanılması durumunda, esneme üzerindeki bir yapıdan kopmalarının daha muhtemel olması ve bu nedenle su geçirmezlik arızalarına yol açma olasılıkları nedeniyle doğal olarak riski artıracaktır.

Havuz izolasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Havuz izolasyonu yapılırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husus, ilgili yüzeylerin genellikle iki tür su ile temas halinde olmasıdır; yeraltı suyu ve havuzun içindeki su. Yeraltı suyunun agresif doğası nedeniyle, seviyesini ve varlığının sabit mi yoksa geçici mi olduğunu dikkatlice değerlendirmek gerekir. Havuz içindeki suya gelince, yapının stabilitesini bozabilecek klor ve diğer maddeleri içerir. Bu nedenlerle havuzların duvarları özenle su geçirmez hale getirilmeli ve korunmalıdır.

Havuzlarının inşaatının veya yenilenmesinin planlama aşamasında birçok sorun önlenebilir. Su yalıtımı tek başına yeterli değildir. Yüzeyleri ve duvarları, dayanıklılıklarını tehlikeye atabilecek tüm agresif maddelerden korumak çok önemlidir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer temel unsurlar;

 • Dökümlerin sızdırmazlık aşaması ve tesis mühendislik sistemi,
 • Devridaim sistemleri,
 • Su filtreleme ve aydınlatma

Aslında, yukarıda bahsedilen unsurların tümü, doğru su yalıtım amacıyla kritik konuları temsil eder. Bu noktada, havuzları etkin bir şekilde su geçirmez hale getirmek için farklı özelliklere sahip özel ürünlere ihtiyacımız olduğu açıktır.

Havuz izolasyonu ve Çatlak Tamiri

Bir yüzme havuzunun duvarları ve zemini girişler, sıyırıcı boğazlar, aydınlatma armatürleri, temizleme sistemleri ve daha fazlası gibi çeşitli sızıntılarına maruz kalır. Bütün bunlar ve sürekli su basıncı, sızıntılara neden olabilir. Beton kabuklar suyu tuttuklarından emin olmak için kapatılmalıdır. Bu nedenle otellerin, kulüplerin veya büyük toplumların havuzlarında suyu tutmak ve herkesin kesintisiz bir şekilde yüzmenin tadını çıkarmasını sağlamak için bir havuz izolasyonu sistemi uygulamak gerekir.

Bir dizi yüksek performanslı havuz izolasyonu çözümleri vardır. Önemli olan havuzlar ve kimyasal olarak arıtılmış suları için uygun bir uygulama kullanmaktır. Uygun bir sızdırmazlık maddesi güvenilirdir ve su sızdırmazlığını garanti eder. Buna ek olarak, süper esnek, çeşitli tasarımlarla uyumludur ve her türlü yüzme havuzu için mükemmel bir son kat sağlar.
Havuz izolasyonu için adımlar:

 • Yağ, toz ve kalıntılar gibi kirletici maddelerle başlamak için basınçlı yıkama, kumlama ve öğütme ile alt tabakadan çıkarılır.
 • Daha sonra, en iyi havuz izolasyonu sistemini zayıflatabilecek tüm sızıntılar, derzler, dikişler, köşeler, süzgeçler ve genleşme / kontrol derzleri kapatılır. Daha sonra yüzey ıslak bir süngerle temizlenir ve membran uygulanmadan önce kurumaya bırakılır.
 • Havuz izolasyonu hazır olduğunda, tüm yüzey üreticinin özelliklerine göre membran ile kaplanır. Su yalıtım membranı için güçlü bir bağı kolaylaştırmak amacıyla uygulama sırasında sıcaklık aralıklarında kısıtlamaların kontrol edilmesi çok önemlidir. Kaliteli bir ürün tipik olarak üç kat halinde sıvalıdır.
 • Bir haftalık kürlemeden sonra, karo veya mozaik kurulumuna başlamak için havuzun su geçirmez olduğundan emin olmak amacıyla bir sızdırmazlık testi yapılır. Bununla birlikte, herhangi bir su sızıntısı tespit edilirse, görünüşe göre tamirlerle düzeltilmesi gereken bir aksaklık vardır.

Havuz izolasyonu söz konusu olduğunda, etkinliğin sağlanması için işin profesyonel bir ekip tarafından ele alınması önemlidir. Dekorizon, yüzme havuzlarının en üst düzey, güvenilir ve uzun süreli koruma sağlayan yöntemlerle havuz izolasyonu konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir.

sızıntı tespitiSızdırmaz Beton Havuzlar

Gunit veya beton yüzme havuzu inşaatında en önemli adımlardan biri, doğru su yalıtım tipini seçmektir. Beton, su sızıntısına yatkın bir gözenekli alt tabakadır; bu nedenle, havuzda suyun unutulan yeraltı suyunun dışarıda tutulmasının yanı sıra, sızdırmaz hale getirilmesi gerekir.

Her yüzme havuzu veya su özelliği bir şekilde havuz su kaçağı var ise, su geçirmez hale getirilmelidir. Bazen bu yapılar zorluklar ortaya çıkarmakta ve aydınlatma, boru tesisatı ve drenaj gibi unsurları barındırmak için tasarımda yer alan çeşitli sızıntılar nedeniyle su geçirmezlik konusunda zorlaşmaktadır.

Bugün piyasada havuz izolasyonu için çeşitli ürünler bulunmaktadır. Herhangi bir nihai karar verilmeden önce, aşağıdaki bilgiler malzeme seçimini kolaylaştırmaya ve başarı oranlarını yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Çimento esaslı kaplama ve su geçirmez bariyer ürünleri, beton bileşimine daha iyi bağlanma eğilimindedir. Çünkü kimyasal bileşimde benzerdirler ve polimer bağlayıcı maddelerle arttırılırlar. Bu ürünler ayrıca çeşitli son işlem seçeneklerine de izin verir; Sıva, kaplamalar ve yapıştırıcılar, saf polimer su geçirmez kaplamanın aksine, çimentolu yüzeylere daha iyi yapışır.

Yeni havuz inşaatıyla uğraşırken, çimentolu kaplamalar, su buharının belirli bir sıcaklıkta ve bağıl nemde bir malzemeden geçme hızı olan nem buharı iletiminden kaynaklanan başarısızlığa karşı duyarlı değildir. Bu kaplamalar nefes alabilir, bu yüzden beton döküldükten veya gunit yerleştirildikten sadece birkaç gün sonra uygulanabilirler. Buna karşılık, saf polimer sistemleri, nem buharı iletiminin bozulmasını önlemek için betonun en az 28 gün boyunca kürlenmesini gerektirir.

Yüzme havuzu tamirlerinde, su yalıtımı uygulanmadan önce alt tabakanın tamamen kurutulması genellikle zordur. Tamamen kuru olmayan yüzeylere saf polimer kaplama sistemleri uygulanamaz, çimentolu ürünler neme toleranslıdır. Aslında birçok üretici, uygulamadan önce alt tabakanın önceden ıslatılmasını bile gerektirmektedir.

Uygulama Kolaylığı

Su geçirmez bir kaplama seçerken, projeyi el altında tutun. Örneğin vinil kaplı havuzlar, standart olmayan bir şekle sahiplerse çalışmak daha zor olabilir. Bununla birlikte, daha büyük yüzey alanları, bir mala veya fırça ile uygulamanın aksine, sprey ekipmanı kullanılarak daha ekonomik şekilde kaplanabilir.

Düzensiz bir alt tabakaya su geçirmez bir kaplama uygulanıyorsa (örneğin, bir gölet veya şelale özelliğinde yapay taş döşemesi), kaplamanın fırça veya rulo ile uygulanabilmesi, tüm köşe ve kornişlerin kaplanmasını sağlamayı kolaylaştıracaktır. Ek olarak, elle uygulanabilen kaplamalar, pahalı püskürtücüler veya hava kompresörleri gerektirmez.

Havuz sahibi belirli bir estetik görünüm isterse, su geçirmez kaplamanın veya zarın havuz sahibinin istediği şey için izin vermesi önemlidir. Tüm kaplamaların tüm yapıştırıcılarla, sıvalarla veya diğer cilalarla uyumlu olmadığını unutmayın. Fayanslar ve havuz sıvaları su geçirmez olmadığından, havuzun hizmet ömrünü uzatmak için altlarında bir su yalıtım membranı kullanmak son derece önemlidir.

Bir su yalıtım ürünü kullanılmadığında, su kaçağı ve sızıntı potansiyeli önemli ölçüde artar. Sızıntı su kaybına neden olabilir, çevreye zarar verebilir (havuz askıda kalmışsa) ve alçı / son kat boyasını bozabilir. Ek olarak, beton veya gunit havuzundaki inşaat demiri / takviye çeliği de zarar görebilir.

Direnç Basıncı

Su geçirmez bir ürün seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri, alt tabakadan geçen ve kaplamanın arka tarafına baskı yapan su basıncı olan negatif taraf hidrostatik basınca dayanma kabiliyetidir.

Unutmayın, kaplama su yapısını tutmak için çalışıyor; bununla birlikte işi, yeraltı suyunun havuzun iç kısmına uygulanan kaplamalar için engel teşkil etmemesine veya bozulmalarına yol açmamasını sağlamaktır.

Yeraltı veya yağmur suyu biriktikçe, dış yüzeyden beton havuz kabuğu içinden geçebilir ve kaplamanın arkasında negatif hidrostatik basınç oluşmasına neden olur. Kaplamaya su geldiğinde, kelimenin tam anlamıyla kaplamayı yüzeyden uzaklaştırmaya çalışıyor. Esnek kaplamalar bu tip basınç altında kabarmaya neden olabilir ve genellikle bozulur. Buna karşı koymak için, bir yer altı yüzme havuzu inşa ederken, negatif hidrostatik basınca dayanabilen bir taban veya birinci kat kullanılması önemlidir.

Su Sanitasyon Yöntemi

Güvenli ve tutarlı bir yüzme havuzu işletimi sağlamak için uygun su kimyası önemlidir. Aslında, yüzme havuzunda kullanılan sanitasyon yöntemi, havuz izolasyonu malzemesini ve son kat boyasını seçerken akılda tutulması gereken önemli bir faktördür. Su geçirmezliğin aynı zamanda bitmiş aşınma önlüğü olduğu durumlarda (yani, doğrudan su ile temas halinde ve kimyasal maddelere maruz kaldığında, korunduğu yerlerde, sıva altında), kaplamanın çevreye dayanıklı olması daha önemlidir.

Özel havuzlar tipik olarak milyonda bir ila üç kısım (ppm) klor içeriğine sahipken, ticari veya halka açık havuzlarda seviyeler bakteri üremesine karşı savaşmak için 15 ppm kadar yüksek olabilir. Klorun yanı sıra, ozon ve brom da bakterilerle savaşmak için kullanılır ve üçü de potansiyel olarak havuz kaplamalarının bozulmasına neden olabilir. Kimyasal saldırı nedeniyle kırılabilir, renk değiştirebilir ve çukurlaşabilir.

Havuz Su Kaçağı TespitiSu Kaçağı Var mı, Havuzunuz Sızdırıyor mu

Yüzme havuzlarındaki su kaçağı ve sızıntılar genellikle yavaş yavaş gelişir ve tespit edilmesi zor olabilir. Otomatik bir doldurma cihazınız varsa, su faturanız önemli ölçüde arttığında hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, su seviyesindeki düşüşleri sadece buharlaşmaya bağlayabilirsiniz. Emin değilseniz, basit bir “kova testi”, düzeltilmesi gereken bir sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir:

 • Otomatik bir doldurma aygıtınız varsa, kapatın.
 • Bir kova suyla doldurun ve su seviyesini işaretleyin.
 • Havuzdaki su seviyesini işaretleyin.
 • Kepçeyi havuzun birinci veya ikinci adımına yerleştirin (bu, kovandaki ve havuzdaki koşulları eşitler).
 • 24-48 saat bekletin.

Teorik olarak, havuzdaki ve kovadaki su aynı oranda buharlaşacaktır. Bu nedenle havuzdaki seviye kovadaki su seviyesinden daha fazla düşerse, bir sızıntı olabilir. Bu tam olarak doğru bir test değildir, ancak önemli bir fark görürseniz, muhtemelen bir profesyonel arama zamanıdır. Diğer sızıntı belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Havuz döşemesindeki çatlaklar çöken toprağı gösterir. Bu da havuzlarda çatlaklara neden olur.
 • Başka açıklamaları olmayan havuzun dışındaki su birikintileri.
 • Eğer havuzunuzda geçmişe göre daha fazla kimyasal kullanmanız gerekiyorsa, havuz suyunuzun sızıntılardan dolayı daha hızlı bir oranda değiştirilmesinden kaynaklanabilir.

Havuzdaki Sızıntılar Nasıl Bulunur

Yüzme havuzlarında su kaçağı tespiti, 4 ana alan arasında adım adım eleme sürecidir; Havuz Kaplaması, Havuz Lambaları, Havuz Tesisatı ve Havuz Ekipmanları.

Havuz Kaplamasındaki Kaçaklar

 • Vinil havuzlar; vinildeki küçük yırtılma potansiyeli veya ışık, basamaklar, skimmer ve drenajlar için bilerek yapılmış olan kesiklerin etrafındaki sızıntılarla birlikte, bu alandaki en fazla kırılganlığa sahiptir.
 • Beton havuzlar; kaplamadaki bir çatlaktan, en yaygın olarak kiremit hattındaki veya plastik kepçe ve beton havuz duvarının ara biriminde duvardan gelen çok küçük bir boşluktan sızıntı yapabilir.
 • Fiberglas havuzlar; ayrıca beton bir havuz gibi kaplamanın içindeki bir çatlaktan veya kepçe, geri dönüş, drenaj veya hafif ön yüzeylerde sızıntı yapabilir.
 • Havuz kaplamasındaki sızıntıları bulmak için tüm sıhhi tesisat hatlarını kapatın (skimmer, ana tahliye, geri dönüşler).
 • Kauçuk veya dişli tapa kullanabilirsiniz (kışa hazırlarken kullanılan tür). Pompayı şalterden kapatın, böylece hatlar takılı iken açılmaz. Ayrıca, havuzun su seviyesinin düşmesini beklemeniz gerekebilir, çünkü düşmeye devam ederse birkaç gün boyunca pompayı boşaltmanız gerekebilir. Su seviyesini en düşük seviyede stabilize ettiğinde, karışıklığı önlemek için bu teste başlamadan önce su seviyesini normal seviyeye yükseltin.
 • Çoğu zaman, sızıntı yeterince büyükse, sorunlu bölgeye hızla düşecek ve dengelenecektir. Bu, skimmerin tam altında veya dönüşlerin hemen altında veya havuz lambasında olabilir. Havuz suyu seviyesi tüm hatlar kapalıyken düşmeye devam ederse, yeraltı tesisatını (en büyük korkunuz) ekarte edebilirsiniz. Ancak, boruları takıp pompayı kapattığınızda sızıntı durur.
 • Su seviyesinin sabit olduğu görülüyorsa (havuzu tamamen güneş battaniyesiyle örtmediğiniz sürece buharlaşmanın devam edeceğini ve yağış miktarlarını çıkarmanız gerekeceğini unutmayın), su hattı alanını yakından incelemeye başlayabilirsiniz.
 • Havuz kaplamanızda veya vinil astarınızda sızıntı olduğunda, genellikle çatlağa batırılmış veya vinil olarak yırtılmış küçük döküntü parçaları görürsünüz. Şüphelenilen bir bölgedeki sızıntıyı doğrulamak için bölgeyi boya ile test etmek için gıda boyası veya boya şırıngası kullanın.
 • Akımları azaltmak için pompa kapalıyken boya testi yapılır. Alanın yakınında hareket edip etmediğini ve bir delikten emilip çekilmediğini görmek için küçük bir miktar test boyası dökün.

Havuz Skimmer Sızıntıları

 • Yer altı havuzunda en yaygın alanlardan biri olan su kaçakları, skimmer gövdesinin içinde veya skimmerlerin yan duvarlarında, genellikle kışın donma hasarı veya aşırı yer hareketinden kaynaklanabilir.
 • Vinil astar havuzlarında, ön panel ve conta her zaman ilk şüphelidirler ve yukarıda açıklandığı gibi boya testi yapılabilir. Skimmer ön panelindeki pas veya vinil astar, sızıntı belirtisi olabilir ve havuz duvarlarında pas oluşmasına neden olabilir, bu da astar ve duvarlara zarar verebilir.
 • Vinil havuz duvarı ve döşeme bağlantı parçalarının hepsinde, biri astarın altında ve biri astarın üzerinde olmak üzere iki conta bulunur. Her iki ön kapak contasını değiştirmek önemlidir ve değişiklik yapmanız gerekiyorsa yalnızca paslanmaz çelik ön kapak vidalarını kullandığınızdan emin olun. Diğer vidalar düzgün şekilde sıkılamayabilir ve paslanabilir.
 • Beton havuzlarda, havuz döşemesinin plastik süpürgenin cephesi ile birleştiği noktaya, süpürgenin içine bakın. Çatlaklara sıkışmış çatlak ve pislik muayenesi yapın. Boya testi, genellikle üç tarafın birinde veya daha fazlasında bulunan sızıntıyı, doğrudan beton havuzunun değişken hızlarda değişen ve farklı oranlarda büzüşen plastik kepçeyle birleştiği yerde doğrulayacaktır.

Havuz Lambasındaki Kaçaklar

 • Lamba kablosunu ışık nişinden ışık bağlantı kutusuna taşıyan boru sızdırmaz değildir ve değişen zeminlerden veya donma hasarından kırılabilir.
 • Havuz suyunuzun su seviyesinin altına düşmesi, geri dönüşlerin altına düşmesi ve havuz lambasının tepesinde sabitlenmesi durumunda, muhtemelen havuz lambasının arkasındaki havuz ışık kanalında bir sızıntı olabilir.
 • Kanal sızıntılarının testi etkin bir şekilde boyamak zordur, bu nedenle bir havuz lambası sızdığında genel tamir, ışık kablosunun nişten çıktığı ve kanala girdiği açıklığı kapatmaktır.

Işık kanalını kapatmanın 3 yolu vardır ve havuzun suyunu boşaltmadan su altında yapabilirsiniz, ancak su seviyesi düşükse, daha kolay olabilir:

 1. Bir golf topu büyüklüğünde karışık havuz macunu parçasıyla, kanala girerken kordonun etrafında bir höyük oluşturun. Kabloya doğru bastırın ve sıkıca kapatın. Lambayı değiştirmeden önce 2 gün boyunca güvertenin üzerindeki ışıkla kürleyin. Su altında bir maske ile yapılabilir.
 2. %100 silikon bir tüple, su çıkışını kapatmak için ışık kanalına ve kanalın ucuna fışkırtın. İyi bir silikon tapa yapıldıktan sonra, ışığı nişe yerleştirmeden önce 2 gün boyunca güvertedeki ışıkla kurumaya bırakın.
 3. Işık Kablosu Durdurucu adlı bir ürün kullanın. Bu, kordonun etrafına uyan, plastik bir tıkaçtır; hızlı bir sızdırmazlık sağlayan kanala itin. Bu yöntem, lambayı yoldan aşağıya değiştirmeniz gerekirse, borudan çıkarmak zor olan macunu veya silikonu çıkarmakla uğraşmayacağınız için tercih edilir.

Havuz sızıntılarını düzeltme nedenleri; havuz sızıntıları yalnızca arıtılmış ve ısıtılmış havuz suyunuzu harcamakla kalmaz, aynı zamanda paslanmış havuz duvarları, bir kum havuz zemininin, havuz güvertenizin veya havuz ekipmanınızın altındaki destek toprağının aşınması gibi başka sorunlara yol açabilir.

Havuz izolasyonu Nasıl Sağlanır

Yüzme havuzunuzu su geçirmez hale getirmeniz gerekiyorsa, piyasada birçok etkili ürün vardır:

 • Havuz astarları, tüm havuzu kaplayan UV ile işlenmiş, yerüstü havuzunun etrafında yer hareketinin bir sorun olabileceği alanlar için idealdir.
 • Havuz boyaları klorlu kauçuk ve 2 paket epoksi boya içerir. Yüzme havuzlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir boya seçmek ve yönlendirildiği şekilde kullanmak ya da sizin için profesyonel bir iş kolu kullanmak önemlidir.
 • Reçine bazlı su yalıtım ürünleri, yüzme havuzlarındaki çatlakları doldurmak için özel olarak tasarlanmıştır. Dikkatlice çatlaklara enjekte edilirler. Sertleştiğinde elastik kalırlar, bu nedenle çatlağın içinde ve etrafındaki daha fazla hareketle genişleyebilir ve daralabilirler. Bazı durumlarda daha sert bir epoksi reçinesi gerekebilir. Havuzunuz için en uygun ürün, profesyonel havuz tamir uzmanı tarafından belirlenmelidir.
 • Çimento esaslı kaplamalar, mükemmel su geçirmezlik sağlayan özel katkı maddeleri içeren çimento bazlı harçlar ve boyalardır. Fırça ile uygulanabilir veya püskürtebilirler. Havuzlar için dekoratif üst katlar uygulanabilir.

Döşenmiş bir havuzunuz varsa, tüm havuzu yeniden düzenlemek yerine su kaçağı ve sızıntıyı tamir etmeyi seçerseniz, muhtemelen sızıntı kaynağına ulaşmak için bazı karoları çıkarmanız ve değiştirmeniz gerekecektir. Havuzunuzu su geçirmez hale getirmek için profesyonel tavsiye ve yardım almak, kullandığınız her türlü çözüm için en iyisidir.