Kuvars Kumu Dolgulu Epoksi Zeminler / Quartz Sand Filled Epoxy

Epoksi döşeme endüstrisinde en yaygın kullanılan minerallerden biri kuvars kumudur (silis kumu olarak da adlandırılır). Endüstriyel zeminler için ideal sert bir mineraldir. Bununla birlikte, kuvarsın epoksi zeminlerde birçok farklı kullanımı vardır ve bu, müşteriler ve müteahhitler arasında amaçlanan kullanımı konusunda karışıklığa yol açabilir.

Epoksi zeminlerde kuvars kumunun temel kullanımları aşağıda listelenmiştir. Bazen bu kumun birden fazla amaca hizmet edebileceğini unutmayın. Bu makalede, çok ince silika kumundan  2mm kuvars granüllerine kadar değişebilen kuvars kumuna atıfta bulunulmaktadır.

Kaymayı önleyici bir agrega olarak;

Amaç, zeminde kaymayı önleyici özellikler verecek kaba bir doku elde etmek. Bu, ıslak kat üzerine kum eklenerek elde edilir. Kuvars granülü ne kadar büyük olursa kayma önleme katsayısı o kadar yüksek olacaktır. Kaymaz zeminler yaya geçitlerinde, üretim tesislerinde (yağlara ve kimyasallara maruz kalan), otoparklarda, rampalarda vb. alanlarda yaygındır.

Kendiliğinden yayılan sistemler için dolgu maddesi olarak;

Kuvars kumu genellikle kendiliğinden yayılan zemin kaplama sistemlerinde ‘üçüncü bileşen’ olarak eklenir . Burada kuvarsın amacı iki yönlüdür: Zemine eklenerek şapın sertliğini arttırır. Ayrıca, epoksiyi yığmak ve herhangi bir mekanik özellik gerektirmeden metrekare başına epoksi tüketimini azaltmak için kullanılır. Bu tür sistemlerde kuvars kumu uygulamadan sonra görünür kalmaz. Epoksi malzeme ile karıştırılır ve zemin pürüzsüz bir yüzey elde etmelidir.

Derz dolgu ve kaplama için dolgu maddesi olarak;

Epoksi karışımındaki büyük miktarda kuvars, ürünü bir harç gibi kalın hale getirebilir. Enjeksiyon delikleri, çatlaklar için bile zeminin kenarları etrafında yuvarlak koylar inşa etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, tüm epoksi reçineleri böyle bir iş için uygun değildir. (Örneğin; yüksek solventli epoksi sistemleri bu kum ile karıştırılmamalıdır.) Her zaman önce üreticiye danışılması tavsiye edilir.

Zeminin dekoratif bileşeni olarak;

Bu durumda, zeminin dekoratif yönünün önemli bir görünür bileşeni haline gelir. Kaplanmış kuvars granülleri bu gibi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Mala uygulanan sistemlerdir ve perakende alanlarında ve yayaların uğrak yerlerinde oldukça popülerdirler.

Bağlayıcı ajan olarak;

Katlar arası yapışmayı sağlamak ve katmanlara ayrılma riskini en aza indirmek için harika bir malzemedir. Yaygın bir prosedür, kuvars kumu ıslak bir astar (veya baz kat) üzerine serpilir. Bu, sonraki katmanların yapışmasına yardımcı olacaktır. Bir sonraki katmanın kaplaması arasında birkaç gün geçmesi durumunda bu yöntem çok yararlıdır. Her katın daha iyi yapışması ve düzgünleşmesi sağlanmış olur. Bu yöntem daha kalın zemin kaplamaları için (kendiliğinden yayılan epoksiler gibi) önerilir.