Isı yalıtım sistemlerinin günümüzde “enerji tasarruf sistemleri” olarak da adlandırıldığını ifade eden Ürkmez şunları söyledi: “Kış aylarında artan soğuğa paralel olarak yükselen doğalgaz faturalarının cep yakmaması için enerjinin verimli kullanılması gerekmektedir. Enerjiyi verimli kullanmanın en önemli yolu ise ısı yalıtımından geçmektedir.”

Gerek yeni tasarlanan ve inşaatı devam eden gerekse kullanılmakta olan eski yapılarda enerji tasarrufu sağlayarak hane ve ülke ekonomisine maddi katkı sağlanabileceğini belirten Levent Ürkmez sözlerine şöyle devam etti: “Soğuk havalarda binalarda tüketilen enerji miktarının önemli bir bölümünün binalarımızın ısıtılmasında kullanıldığı biliniyor. Isı yalıtım sistemleri ile tüketilen bu enerji miktarını minimuma indirerek optimum faydayı sağlayabilmemiz mümkün.”

Isı yalıtımı, düşük ısı geçirgenliğine sahip özel ısı yalıtım malzemelerinin; binaların çatı, döşeme ve duvarlarına tekniğine uygun olarak uygulanmasıyla yapılır. Isı yalıtımının en önemli unsurlarından biri olan pencerelerde ise özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

Isı yalıtımının binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin %2’si ile %5’i arasındadır. İnşaat aşamasında ısı yalıtımı yapılmış bir binada; düşük kapasiteli klima, kazan, küçük radyatör ve tesisat kullanılacağı için, işletme maliyetlerinin yanı sıra ilk yatırım maliyetleri de azalmaktadır. Isı yalıtımı ile yaz aylarında daha serin, kış aylarında ise daha sıcak mekânlarda yaşamak mümkündür.