Çimento Esaslı Su Yalıtım Malzemesi | Cement Based Waterproofing Material

Çimento esaslı su yalıtım malzemesi, hem yeni hem de eski yapılara su yalıtım çözümleri sunan yeni bir çağ ve benzersiz çimento esaslı su yalıtımı sistemidir. Bodrumlar, su kütleleri, su depoları, teraslar, tuvaletler, balkonlar bu sistemle etkin bir şekilde tedavi edilebilecek alanlardan bazılarıdır.

Mineral yüzeylerde su sızması, karbonatlaşmaya yol açar ve bu, herhangi bir yapının dayanıklılığına karşı doğal bir düşmandır. Hem pozitif hem de negatif taraflardan uygulanabilen çimento esaslı su yalıtım malzemesi, bu süreci etkili bir şekilde durdurmak için kristalin özelliklerini kullanır.

Su Yalıtımında Kristalleşme Nasıl Çalışır?

Uygulamada ürün, suyu bir ortam olarak kullanarak önceden nemlendirilmiş ve suya doymuş alt tabakaya nüfuz eder ve daha sonra ozmos işlemi yoluyla alt tabakadaki gözeneklerde, kılcal damarlarda ve boşluklarda derin silikat kristalleri oluşturur. Kurulduktan sonra, bu bir yüzey kaplaması değil, alt tabakanın ayrılmaz bir parçası haline gelen bir emprenye sistemidir.

Çimento esaslı diğer kristalize su yalıtım sistemlerinin en benzersiz özelliği, sistemin Sodyum Silikat’a dayanmaması ve bu nedenle katı bir sistem olmamasıdır. Çimento esaslı su yalıtım malzemesi, bileşenlerinden biri olarak karboksillenmiş bir SBR lateks kullanıyor. Bu nedenle esnekliğe sahiptir ve 2 mm’ye kadar dinamik çatlakları köprüleyebilir. Ayrıca, uygulandıktan sonra kendi kendine kürlenir ve su ile kürlenmesi gerekmez. Sodyum Silikat bazlı sistemin 4-6 gün boyunca su ile kürlenmesi gerekir. Bu, kristalli işlemin tamamlanması için gereken süredir.

Çimento esaslı su yalıtımı, inşaatta en kolay su yalıtımı yöntemidir. Çimento esaslı su yalıtımı için malzemeler duvar ürünleri tedarikçilerinden kolayca temin edilebilir ve karıştırılması ve uygulanması kolaydır. Bu yöntem genellikle tuvaletler gibi iç ıslak alanlarda kullanılır. Bu yöntem genellikle katı veya yarı esnek tipte bir su yalıtımıdır, ancak tuvaletler gibi iç mekanlarda kullanıldığından güneş ışığına ve hava koşullarına maruz kalmaz. Böylece çimento esaslı su yalıtımı genişleme sürecinden geçmez.

Çimento Esaslı Su Yalıtım Uygulamaları

Çimento esaslı su yalıtım malzemesi aşağıdaki yapı türlerinde kullanılır:

  • Su arıtma tesisleri
  • Kanalizasyon Arıtma Tesisleri
  • Köprüler
  • Barajlar
  • Demiryolu ve Metro Sistemleri
  • Deniz Kargo Limanları ve Rıhtımları
  • Nehir Kilitleri / Kanalları ve Beton daykları
  • Otopark Yapıları ve Alanları
  • Tüneller