su yalitim malzemeleri

Bir yapıdaki en önemli uygulamalardan biri su yalıtımıdır. Su geçirmezlik yapıdaki birçok farklı yüzeyin dayanıklılığını arttırır. Ek olarak, inşaat bittikten sonra kullanılacak evin veya ofisin rahatının sağlanması için su yalıtım malzemeleri uygulanmalıdır. Peki, en ideal su yalıtım malzemeleri nelerdir? Bir evin hangi bölümü için hangi su yalıtım malzemesi kullanılmalıdır? Bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Su Yalıtımı Nedir?

Su geçirmez malzemelerin ne olduğu sorusuna bir cevap bulamadan önce, kendimize su yalıtımının anlamını sormamız gerekir.

Su yalıtımı, bir nesneyi veya yapıyı su geçirmez veya suya dayanıklı hale getirme işlemidir. Bu işlem sayesinde, yalıtılmış malzeme veya yapı sudan etkilenmez veya belirtilen koşullar altında su girişine karşı direnç gösterir. Bu tür ürünler ıslak ortamlarda veya belirtilen derinliklerde kullanılabilir. Bazen binaların konforunu arttırmak için suyla temas ettiği düşünülen balkon veya depo gibi yüzeylerde kullanılır. Su yalıtım malzemelerinin ne olduğu sorusu kullanım alanına göre verilmelidir.

Binalarda su yalıtımı, suyun bu yüzeylerden geçişini engellemek için temellerin, çatıların, duvarların ve diğer yapı elemanlarının yüzeylerinde geçirimsiz bir bariyer oluşumu şeklindedir. Bina yüzeyleri suya dayanıklı ve bazen su geçirmezdir.

Başka bir deyişle, su yalıtımı, yüzey suyuna dirençli hale getiren veya sıvıların hidrostatik basınç ve kılcal gibi diğer dış kuvvetler altına istenmeyen şekilde girmesini önleyen koruyucu bir önlemdir. Elastik ve dayanıklı membranların uygulanmasıyla sürekli bir sistemin kurulmasını sağlayan bir işlemdir. İnşaat ve tasarım endüstrilerinde, sıvı penetrasyonunun sistemler üzerindeki etkisini azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Su yalıtımı, bir binanın içindeki beton yüzeylerin dayanıklılığını arttırır.

Farklı Yerlerde Su Yalıtım Yöntemleri

Su yalıtım yöntemleri kırsal alanlarda ve kentsel alanlarda farklılık göstermektedir. Bu nedenle, ideal su yalıtımı malzemelerinin ne olduğu sorusunun cevabı, kırsal ve kentsel alanlara göre değişmektedir.

Kırsal bölgeler

Kırsal alanlar tekdüze monoton olduklarından ve çeşitli malzemelerin kullanımı bakımından daha az kullanıldığından, bazı inşaat stilleri, bölgenin doğal sorunlarının tipik problemleri ortaya çıkabilir. Doğal ve yerel olarak mevcut malzemelerin kullanılması, yapının yıpranmasını gidermek için çok tipik ve sınırlı bir çalışma yapar. İşçilik, ortaya çıkabilecek sorunları gidermek için bir çim kök düzeyinde ele alınır.

Kentsel bölgeler

Kentsel alanlarda çeşitli köşe ve yüzeyler var. Makro iklim değişiklikleri, aşırı kirlilik, aşırı toprak kullanımı, yeşil alan eksikliği, aşırı sera gazı kullanımı, yollar, hava şartlarının en önemli nedenleri şehirlerde su yalıtım sürecini etkilemektedir. Bu durum, malzemenin zayıflaması, bileşiminde büyük değişiklikler ve çatlakların oluşması nedeniyle yüksek sıcaklık değişimlerine dayanmasına neden olur. Bununla birlikte, genellikle inşaat, malzeme ve yöntemler ileri düzeydedir ve bu nedenle kontrol edilmesi ve iyileştirilmesi kolaydır.

Yapılarda Su Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Su geçirmez malzemelerin ne olduğunu kendinize sormanızın nedenlerinden biri, bu malzemelerden yapılarda yararlanabilmenizdir. Bu durumda, su yalıtımının yapılarda nasıl uygulandığına yakından bakmalısınız.

İnşaat uygulamaları, su yalıtımının sıkça karşılaştığı alanlardan biridir. Su geçirmezlik, bir yapı veya yapıyı, içeriği ve yapısal bütünlüğü korumak için membranlar ve kaplamalar kullanılarak sağlanır.

Su Yalıtımının Yararları

Su yalıtım malzemeleri nedir sorusuna sağlıklı bir cevap vermek için, öncelikle bu ihtiyacın nedenini anlamamız gerekir. Her bina uygun şekilde bakımı yapılmazsa bozulmaya maruz kalır. Bu şekilde hava, su, iklim, rüzgar ve nem gibi bazı doğal faktörler yönetilebilir hale gelir. Bir yapı sudan korunmazsa, temelden sıvaya bozulma veya yapıya zarar verme gibi problemlerle karşılaşılabilir. Aşağıdaki nedenlere karşı, binaların suya karşı yalıtılması gerekir:

Doğal faktörler
Beklenmedik yangın kazaları
Su – yağmur ve nem
Güçlü rüzgar
Büyük depremler
Doğal olmayan faktörler
Hırsızlığın neden olduğu hasar
Binaların yıkılması
Binalarda yapısal başarısızlık
Diğer anti sosyal eylemler

Bina su yalıtımı, suyun binaya girmesini önlemek için tasarlanmış bir işlemdir. Genel olarak, inşaat sırasında binaya nem kontrolü sağlamak için kapsamlı su yalıtım önlemleri eklenir ve bir bina inşa edildikten sonra veya bir bina iyileştirme veya yenileme işleminin bir parçası olarak ortaya çıktığında, su yalıtımı da yapılabilir.

Su Yalıtım Malzemeleri ve Yöntemleri

Su sızıntısını ve su birikmesini önlemek için, solunum özelliklerini koruyarak yapının tepesindeki katmanlarda su yalıtımı yapılır. Dahili olarak, yapıdaki mevcut su içeriğini ortadan kaldırır ve harici olarak kendi etrafında koruyucu bir yapı oluşturur. Tipik olarak, bina su yalıtım sistemi, suyun binaya girememesi için çok sayıda bariyer oluşturarak inşa edilir.

Bu çoklu katmanların geliştirilmesi, binanın etrafında, içindeki malzemeler ve tekniklerle bir yapı oluşturur. Bu yapı, aşırı ısının dışarıya kaçmasını önleyerek sürdürülebilir bir mülk veya yeşil bina önlemi olarak düşünülebilir. Bu, dış ve iç sıcaklık arasında bir geçiş oluşturmaya yardımcı olan çeşitli boyalar, kaplamalar ve diğer kaplama malzemeleri uygulanarak yapılabilir.

Bir binanın iç ve dış sıcaklıkları arasındaki minimum fark, daha az aşınma semptomlarına neden olur ve yapıyı korur. Bu, binanın çeşitli malzeme bileşimindeki büzülme veya genişlemenin etkisinin, oda sıcaklığı ile dış sıcaklık arasındaki değerin eşleştirilmesi veya dengelenmesi yoluyla azaltıldığı şekilde gerçekleşir.

Su yalıtım sistemindeki yükü ve sakinlerin oda sıcaklığını yaşanabilir kılmak için kullanma eğilimindeki diğer işlemleri azaltır. Bu azalma, elektrik tüketimi, içme suyu tüketimi ve diğer kaynak tüketimi tasarruflarında sayılabilir. Bu, binayı daha yeşil hale getirme eğilimindedir.

Çatı Su Yalıtımı Uygulamaları

Yapılarda su yalıtımının uygulandığı ana alanlardan biri de binanın ana çerçevesidir. Bu ana çerçeve binanın yapısını ve çatısını kaplar. Binayı yağmur, kar ve dondan korur. Çatı kaplama malzemeleri genellikle suyu suya dayanıklı hale getirmek için tasarlanmıştır. Bazı durumlarda binanın buzlanmaya karşı tekrar savunmasını da sağlarlar. çatılar. Bu nedenle hem evin genel coğrafi konumu hem de evin genel konumu içinde cephesi dikkate alınması gereken önemli hususlardır. Örneğin, ev sürekli yağış alan bir yerdeyse, çatısı buna göre dizayn edilmelidir. Çatılar için en iyi su yalıtım malzemesi nedir sorusunun cevabı doğrudan bu özelliklerle ilgilidir. Fizibilite çalışmaları uzmanlar tarafından yapılmalı ve inşaatı yapacak kişiler buna göre yönlendirilmelidir.

Duvarlarda Su Yalıtımı

Su yalıtım malzemelerinin ne olduğu sorusuna cevap ararken, su yalıtımı uygulayacağınız bölgenin özelliklerine göre hareket etmelisiniz. Çatı için kullanılan su yalıtım malzemeleri ve duvar için yalıtılmış su yalıtım malzemeleri aynı olmayacaktır. Bunun nedeni, bu yüzeylerin maruz kaldıkları sudan farklı olmalarıdır. Duvarlarda ayrıca buhar bariyerleri veya hava bariyerleri bulunmalıdır.

Bazen duvarlardaki bazı evlerde doğru malzemelerle su yalıtımı yapılırken nem problemleri yaşanabilir. Bunun nedeni nem yalıtımı için uygun bir malzemenin seçilmemesi olabilir. Bu gibi durumlarda, su geçirmez malzemelerin ne olduğu sorusunun cevabı daha da önem kazanmaktadır. Nem yalıtımı, su yalıtımının bir başka yönüdür. Duvar duvarları nemin yükselmesini önlemek için neme dayanıklı bir yolla inşa edilmiştir ve temellerdeki beton, sıvı bir kaplama, bazal su yalıtım membranı ile nemli veya su geçirmez hale getirilmiştir. Bu şekilde nem problemi olmaz.

Balkon ve Teras Su Yalıtımı

Özel su yalıtımı gerektiren bir diğer alan ise teraslar ve balkonlardır.

Balkon ve teraslar için su yalıtım malzemeleri seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır. Birincisi, çatı ve teraslar için genleşme ve daralmaların su yalıtım sistemleri üzerindeki etkisi. Sıcaklık değişimleri sırasında teras sürekli hareket eder ve su yalıtım sistemlerini presler. Su geçirmez teras sistemi arızalarının önde gelen nedenlerinden biri, membranlarda çok fazla strese neden olan ve sistemin bozulmasına neden olan alt tabakaların hareketidir. Bundan kaçınmak için uygun su yalıtım membranı, uygun eğim drenajı ve uygun inşaat malzemeleri kullanmak gerekir.

Farklı Su Yalıtım Yöntemleri

Bir mekan için ideal su yalıtım malzemeleri nelerdir? Bu soruya sağlam bir cevap vermek için, su yalıtım malzemelerine daha yakından bakmamız gerekir.

1. Çimento Esaslı Su Yalıtımı

Su yalıtım malzemeleri nedir sorusunun geleneksel cevaplarından biriyle başlayalım, Çimento bazlı su yalıtımı inşaatta en kolay su yalıtım yöntemidir. Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri çeşitli tedarikçiler için kolayca temin edilebilir ve karıştırılması ve uygulanması kolaydır.

Bu yöntem genellikle banyo ve tuvaletler gibi evsel ıslak alanlarda kullanılır. Bu yöntem genellikle tam veya yarı esnek bir su yalıtım türüdür. Güneş ışığı veya hava koşulları olmayan alanlarda kullanılır.

Çimento esaslı su yalıtımı aşağıdaki yapılarda kullanılır:

Su arıtma tesisleri
Kanalizasyon Arıtma Tesisleri
Köprüler
Barajlar
Demiryolu ve metro sistemleri
Deniz kargo limanı ve rıhtım
Nehir kilitleri / kanalları ve beton bentler
Park yapıları
Tüneller
Bu alanlarda çimento esaslı su yalıtımı kullanılır.

2. Sürme Su Yalıtımı Yöntemi

En ideal su yalıtım malzemelerinden diğeri ise sıvı su yalıtım yöntemleridir. Sıvı su yalıtım yöntemi, genellikle bir astar kat ve sprey, rulo veya mala ile uygulanan iki kat üst kattan oluşan ince bir kaplamadır. Çimento esaslı su yalıtım tiplerinden daha fazla esneklik sunar. Bu nedenle günümüzde daha yoğun kullanılmaktadır.

Peki, sıvı su yalıtım yöntemi nasıl uygulanır? Kaplamanın uzama özellikleri %2000’e kadar çıkabilir. Su yalıtım kaplamasının dayanıklılığı, üreticinin sıvı su yalıtım yapımında ne tür bir polimer kullandığına bağlıdır.

Sıvı su yalıtımı, polimer modifiyeli asfalttan oluşan sprey uygulamalı bir sıvı membran olabilir. Mala, rulo veya sprey için farklı derecelerde akrilik, hibrit veya poliüretan sıvı membranlar da çeşitli üreticilerden temin edilebilir.

3. Bitüm Esaslı Su Yalıtımı

Bitümlü kaplama, formülasyon ve polimerizasyon derecesine uygun olarak su yalıtımı ve esnek koruyucu kaplama için kullanılan bir kaplama türüdür. Esnekliği ve suya karşı korunması, elyaf sınıfının yanı sıra polimer sınıfından da etkilenebilir.

Bitümlü kaplama ayrıca asfalt kaplama olarak da adlandırılır. Bitümlü kaplamaların en yaygın uygulamaları şap altındaki alanları içerir. Beton temeller gibi yüzeylerde mükemmel bir koruyucu kaplama ve su yalıtım malzemesidir.

Bitümlü kaplama, bitüm esaslı malzemelerden yapılmıştır ve güneş ışığına maruz kalmak için uygun değildir. Poliüretan veya akrilik bazlı polimerler gibi daha esnek bir malzeme ile modifiye edilmediği sürece, uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında çok kırılgan hale gelir.

Bitmiş ürünlerin esnekliği her zaman eklenen polimerin katı içeriğine bağlıdır.

Özellikleri:

 • Esneme kabiliyeti yüksektir.
 • Mükemmel yapışma özelliği vardır.
 • Bütün yüzeylere uygulanabilir.
 • Toprak altı ve toprak üstü seviyesine uygulanabilir.
 • Estetik görünüm sağlar.
 • Kötü hava koşullarında kaynaklı aşınmalara dirençlidir.
 • Çeşitli doku ve renkte uygulanabilir.
 • Kolay uygulanır.
 • Onarımı kolaydır.
 • Donma-çözünme döngüsüne dayanıklıdır.Çimento Esaslı Çimento+Akrilik Karışımı
 • Mükemmel yapışma özelliği vardır.
 • Toprak altı ve toprak üstü seviyesinde uygulanabilir.
 • Kötü hava koşullarından kaynaklı aşınmalara dirençlidir.
 • Akrilik ile modifiye edilerek esneklik kazandırılabilir.
 • Çeşitli doku ve renkte uygulanabilir.
 • Kolay uygulanabilir.
 • Onarımı kolaydır.
 • Donma-çözünme döngüsüne dayanıklıdır.
 • Su buharı geçirimlidir.

4. Poliüretan Esaslı Su Yalıtımı

Poliüretan esaslı su yalıtımı, düz çatı alanı için kullanılır ve hava şartlarına maruz kalır. Bu su yalıtım yöntemi diğerlerine göre pahalıdır.

Poliüretan Likit Membran daha yüksek esneklik sunabilir. Mevcut nem içeriğine karşı çok hassastır, bu nedenle uygulamadan önce beton levhanın nem içeriğini değerlendirirken çok dikkatli olmak gerekir, aksi takdirde membranlar bir süre sonra soyulabilir veya bağlanabilir.