havuz izolasyonu

Yüzme havuzu inşaatında kullanılan genel malzeme, iç veya negatif yan su yalıtımı faydası ile betonarmedir. Havuz izolasyonu için uygun bir su yalıtım sistemi tasarlanırken, hem su girişine hem de su çıkışına dikkat edilmelidir. Bir su yalıtım tasarımcısı, beton yapının dereceleri ve boyutları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Tüm yüksekliklerde toprak tutulur mu, su yalıtımı üzerine uygulanması amaçlanan bitmiş yüzeyler nelerdir ve doğrudan UV ışınlarına maruz kalıyor mu?

Bir havuz izolasyonu için gereken izolasyon derecesi, binada oturduğu yere göre değişir. Otopark veya park yeri üzerinden veya dalışın önemli olmadığı bir yüzme havuzu sadece düşük veya orta seviyede bir izolasyon sistemi gerektirecektir. Binaların üst katlarındaki havuzlar, yaylı bağlantıları kullanarak yüksek ila çok yüksek düzeyde bir havuz izolasyonu gerektirir ve tesviye ve inceleme için montajlara erişimi içermelidir. Hava boşluğu, izolasyon performansını arttırma avantajına sahiptir.

Havuz izolasyonu sistemleri ayrı ayrı tasarlanmıştır ve amaca uygunluğu doğrulamak için uzman bir akustik performansla doğrulanmalıdır.

Özellikle daha ince beton yükselmeler veya bölümlerle ilgili bir başka önemli endişe; hem dolduğunda hem de boşaltıldığında havuz kaplamasının esnemesidir. Arızalı karoların bakımı, temizliği, değiştirilmesi, vb. için sık sık doldurma ve boşaltma gerekebilir. Bu esneme / çekme bükme olayları, uygulama sonrası sıvının arızalanmasına veya su yalıtımı tiplerinin oluşturulmasına neden olabilir, bu da her zaman havuzları boşaltmak ve yeniden doldurmak için en iyi tavsiyedir.Bu özel riski önemli ölçüde azaltmanın bir yolu, hem suya hem de herhangi bir maddeye karşı gerekli dirence sahip olmasına rağmen, çatlamaya dayanma kabiliyetine sahip olan, yüzeylerine doğrudan uygulanacak, tamamen bağlanmış, elastomerik bir su yalıtım tipinin belirlenmesidir.

Daha sert bir işleme tipi sistem kullanılması durumunda, esneme üzerindeki bir yapıdan kopmalarının daha muhtemel olması ve bu nedenle su geçirmezlik arızalarına yol açma olasılıkları nedeniyle doğal olarak riski artıracaktır.

HAVUZUNUZ SIZDIRIYOR MU?

Buharlaşmayı denklemden çıkarmak için, havuzunuzda bir Kova Testi gerçekleştirebilirsiniz. Havuzunuzun ilk basamağına, yüzme havuzuna veya merdiveninizin üst basamağına 5 galonluk bir kova yerleştirin. Kovaya suyu doldurun ve su seviyesini kovanın içinde bir parça elektrik bandı (veya kalıcı bir işaretleyici kullanın) ile işaretleyin. İkinci bir elektrik bandı parçasıyla, havuz suyu seviyesini kepçenin dışına işaretleyin. Geri yıkamadan ve 24 saat boyunca sıçramaktan kaçının ve işaretli iki ölçümü karşılaştırın.

Havuzunuzdaki Sızıntılar Nasıl Bulunur?

Yüzme havuzlarında kaçak tespiti, 4 ana alan arasında adım adım eleme sürecidir; Havuz Kaplaması, Havuz Işıkları, Havuz Tesisatı ve Havuz Ekipmanları.

Havuz Kaplamasındaki Kaçaklar

Vinil havuzlar; vinildeki küçük yırtılma potansiyeli veya ışık, basamaklar, skimmer, drenajlar ve duvar iadeleri için bilerek yapılmış olan kesiklerin etrafındaki sızıntılarla birlikte bu alandaki en fazla kırılganlığa sahiptir.

Beton havuzlar; kaplamadaki bir çatlaktan, en yaygın olarak kiremit hattındaki veya plastik kepçe ve beton havuz duvarının arabiriminde duvardan gelen çok küçük bir boşluktan ya da en yaygın kepçe sızıntısından sızıntı yapabilir.

Fiberglas havuzlar; ayrıca beton bir havuz gibi kaplamanın içindeki bir çatlaktan sızıntı yapabilir veya kepçe, geri dönüş, drenaj veya hafif ön yüzeylerde sızıntı yapabilir.

Havuz kaplamasındaki sızıntıları bulmak için tüm sıhhi tesisat hatlarını kapatın – skimmer, ana tahliye, geri dönüşler. Kauçuk veya dişli tapa kullanabilirsiniz – kışa hazırlarken kullanılan tür. Pompayı şalterden kapatın, böylece hatlar takılı iken açılmaz. Ayrıca, havuzun su seviyesinin düşmesini beklemeniz gerekebilir, çünkü düşmeye devam ederse birkaç gün boyunca pompayı boşaltmanız gerekebilir. Su seviyesini en düşük seviyede stabilize ettiğinde, karışıklığı önlemek için bu teste başlamadan önce su seviyesini normal seviyeye yükseltin.

Çoğu zaman, sızıntı yeterince büyükse, sorunlu bölgeye hızla düşecek ve dengelenecektir. Bu, skimmerin tam altında veya dönüşlerin hemen altında veya havuz ışığında olabilir. Havuz suyu seviyesi tüm hatlar kapalıyken düşmeye devam ederse, yeraltı tesisatını (en büyük korkunuz) ekarte edebilirsiniz. Ancak, boruları takıp pompayı kapattığınızda sızıntı durur, tesisat ve ekipman havuzu sızıntılarına atlayın.

Su seviyesinin stabilize olduğu görülüyorsa (havuzu tamamen güneş battaniyesiyle örtmediğiniz sürece buharlaşmanın devam edeceğini ve yağış miktarlarını çıkarmanız gerekeceğini unutmayın), su hattı alanını yakından incelemeye başlayabilirsiniz.

Havuz kaplamanızda veya vinil astarınızda sızıntı olduğunda, genellikle çatlağa batırılmış veya vinil olarak yırtılmış küçük döküntü parçaları görürsünüz. Şüphelenilen bir bölgedeki sızıntıyı doğrulamak için bölgeyi boya test etmek için gıda boyası veya boya şırıngası kullanın.

Akımları azaltmak için pompa kapalıyken boya testi yapılır. Alanın yakınında hareket edip etmediğini ve bir delikten emilip çekilmediğini görmek için küçük bir miktar havuz test boyası dökün. İşlemi net bir şekilde görmek için bir maske veya gözlük kullanın.

Havuz Skimmer Sızıntıları

Yer altı havuzunda en yaygın alanlardan biri olan kaçaklar, skimmer gövdesinin içinde veya skimmerlerin yan duvarlarında, genellikle kışın donma hasarı veya aşırı yer hareketinden kaynaklanabilir. Yeraltı havuzundaki havai fişekler genellikle düşük maliyetlerinden dolayı sızıntı olduğunda tamamen değiştirilir.

Vinil astar havuzlarında, ön panel ve conta her zaman ilk şüphelilerdir ve yukarıda açıklandığı gibi boya testi yapılabilir. Skimmer ön panelindeki pas veya vinil astar, sızıntı belirtisi olabilir ve havuz duvarlarında pas oluşmasına neden olabilir, bu da astar ve duvarlara zarar verebilir.

Vinil havuz duvarı ve döşeme bağlantı parçalarının hepsinde, biri astarın altında ve biri astarın üzerinde olmak üzere iki conta bulunur. Her iki ön kapak contasını değiştirmek önemlidir ve değişiklik yapmanız gerekiyorsa yalnızca OEM fabrika paslanmaz çelik ön kapak vidalarını kullandığınızdan emin olun. Diğer vidalar düzgün şekilde sıkılmayabilir ve paslanabilir.

Beton havuzlarda, havuz döşemesinin plastik süpürgenin cephesi ile birleştiği noktaya, süpürgenin içine bakın. Çatlaklara sıkışmış çatlak ve pislik muayenesi yapın. Boya testi, genellikle resimde gösterilen üç tarafın birinde veya daha fazlasında bulunan sızıntıyı, doğrudan beton havuzunun, değişken hızlarda değişen ve farklı oranlarda büzüşen plastik kepçeyle birleştiği yerde doğrulayacaktır.

Havuz Lambasındaki Kaçaklar

Işık kablosunu ışık nişinden ışık bağlantı kutusuna taşıyan boru sızdırmaz değildir ve değişen zeminlerden veya donma hasarından kırılabilir.

Havuz suyunuzun su seviyesinin altına düşmesi, geri dönüşlerin altına düşmesi ve havuz ışığının tepesinde sabitlenmesi durumunda, muhtemelen havuz ışığının arkasındaki havuz ışık kanalında bir sızıntı olabilir.

Kanal sızıntılarının testi etkin bir şekilde boyamak zordur, bu nedenle bir havuz ışığı sızdığında, genel onarım, ışık kablosunun nişten çıktığı ve kanala girdiği açıklığı kapatmaktır.

Sızdıran havuz ışık kanalını kapatmanın 3 yolu vardır ve havuzun suyunu boşaltmadan su altında yapabilirsiniz, ancak su seviyesi düşükse, daha kolay olabilir:

  1. Bir golf topu büyüklüğünde karışık havuz macunu parçasıyla, kanala girerken kordonun etrafında bir höyük oluşturun. Kabloya doğru bastırın ve sıkıca kapatın. Işığı değiştirmeden önce 2 gün boyunca güvertenin üzerindeki ışıkla kürleyin. Su altında bir maske ile yapılabilir.
  2. % 100 Silikon bir tüple, su çıkışını kapatmak için ışık kanalına ve kanalın ucuna fışkırtın. İyi bir silikon tapa yapıldıktan sonra, ışığı nişe yerleştirmeden önce 2 gün boyunca güvertedeki ışıkla kurumaya bırakın.
  3. Işık Kablosu Durdurucu adlı bir ürün kullanın. Bu, kordonun etrafına uyan, plastik bir tıkaçtır; hızlı bir sızdırmazlık sağlayan kanala itin. Bu yöntem, lambayı yoldan aşağıya değiştirmeniz gerekirse, borudan çıkarmak zor olan macunu veya silikonu çıkarmakla uğraşmayacağınız için tercih edilir.

Vinil havuz lambaları, çift conta contası ve dış yüz plakası halkasına sahiptir ve halkanın altındaki astarı ve iki contayı sandviçlemek için iki hafif halka contası kullanır. Vinil havuz lambaları, yukarıda açıklandığı gibi borudan dışarı sızabilir, ancak ayrıca başarısız bir hafif halka contasından veya sadece gevşek bir hafif halkadan sızıntı yapabilir.

Ana tahliye ve yüzme contalarında ve duvar dönüşlerinde diğer vinil astar havuzu sızıntıları oluşabilir. Vinil havuz aynası contalarını değiştirmek için suyu almanız veya NEMO su altı matkaplarını sadece eğlence için kullanmanız gerekecek!

Havuz Sızıntılarını Düzeltme Nedenleri

Havuz sızıntıları yalnızca değerli arıtılmış ve ısıtılmış havuz suyunuzu harcamakla kalmaz, aynı zamanda paslanmış havuz duvarları veya bir kum havuz zemininin veya havuz güvertenizin veya havuz ekipmanınızın altındaki destek toprağının aşınması gibi başka sorunlara yol açabilir.

HAVUZ İZOLASYONU MALZEMELERİ

Su geçirmez havuzlar için pek çok sistem vardır ve bunlar sıvı sistemlere ve laminat sistemlere ayrılabilir. Bu su yalıtım sistemleri havuzlara sıvı halde uygulanır ve böylece desteğe tam yapışma sağlanır. Poliüretan elastomerler gibi bazı tipler, hareketleri ve çatlakları kopmadan emebilen belli bir elastikiyet derecesine sahiptir. Poliüretan elastomerler tekil noktaları çözerek herhangi bir yüzeye ve tasarıma uyarlanabilir. Poliüretan elastomerin temel avantajı, eklemler olmadan sürekli bir membran oluşturması ve desteğe yapışmasıdır. Derz veya kaynak olmadan sürekli su yalıtımı oluşturma ve desteğe tamamen yapışma özelliği, sızıntı ihtimalini azaltır. Bu özellik, kaçakların tespit edilmesini sağlar, çünkü desteğe bağlı kaldığından, su, su yalıtımı altında dolaşamaz.