havuz su yalıtımı

Yüzme havuz su yalıtımı, bir havuz inşa ederken gereken inşaat işlerinin kritik bir bileşenidir. Kesinlikle, yüzme havuzu endüstrisinde, havuzun yapısını su geçirmez hale getirmek için hiçbir özel işlem uygulanmadı. Bunun yerine, yer altı havuz inşaatçılarına güvendi:

beton havuz kabuğunun yoğunluğu ve kalınlığı
beton havuz formuna uygulanan yüzey kaplamalarının nispi geçirimsizliği
epoksi contalar ve penetrasyonlar (borular vb.) etrafını kapamak için genişletilebilir köpükler.
Çoğu insan, bir yüzme havuzunda bir su kaçağının, sıhhi tesisat borularının arızalanmasıyla ilişkili olduğunu düşünmektedir. Bu bazen böyle olmasına rağmen, nadirdir ve kolayca giderilebilir:

Başarısız hatları kontrol etmek için boru basıncı test ekipmanının yaygın kullanımı
Güvenli derinliklerde başarısız olmak için tesisat hatlarını kazmak için mini ekskavatörlerin kullanılması.
Basitçe bu, havuz betonundan su sızıntısı borunun etrafına veya bağlantı deliğinin içine girmesidir. Havuz inşaatçıları, bu tip sızıntıları epoksi yakalar ve şişebilen su durdurucuları uygulayarak azaltmaya çalışırlar. Doğru uygulandığında bu gerçekten faydalı bir işlemdir.

Bir yüzme havuzunda su kaçağı ve sabitlenmesi en zor olanı “yapısal bir sızıntı” dır. Bu tür bir sızıntıda, su, havuz kabuğunun beton formundan yavaş ve sıklıkla saptanamayan bir oranda sızar. Çoğu insan, yüzme havuzunda “nüfuz etme veya yapısal sızıntı” olduğunu bile bilmiyor. Havuzun açık bir kısmında su birikimi göremedikleri sürece, bir sızıntı olduğunu anlamak zordur.

Havuz Su Yalıtımı

Eski Yüzme Havuzlarında Kaçaklar

Geçmiş inşaat uygulamaları, hemen hemen her yüzme havuzu kabuğunun toprağa inşa edildiği ve kazı içerisinde tamamen gizlendiği anlamına geliyordu. Bu şekilde inşa edilen bir yer altı havuzunda bir sızma veya yapısal sızıntı tespit edilemez. Havuzun su geçirmez olduğu dairelerde modern bina stilleri ve yükselen havuzlar ve bina havuzları ile entegredir. Bu yapılarda, sıva işlerinde veya havuzun hemen altındaki katların duvarlarında küçük bir sızıntı bile ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, mevcut bir uzmanlık ticaretine ve havuz su yalıtımı için kullanılan yöntemlere ihtiyaç var.

Sızıntıları Önleme

Aşağıdaki en iyi uygulamalarla yüzme havuzu sızıntıları nedeniyle su kaybını azaltıyoruz:

Sıhhi tesisat sızıntıları;

Test borularına basınç uygularız ve hendek kazmak için kendi ekskavatörümüzü kullanırız, böylece güvenli bir derinlikte olurlar. Ayrıca havuz tesisat hatlarımızı havuz kabuğunun yanına konumlandırıyoruz ve tek servis siperine alınan tüm hizmetleri sınırlamaya çalışıyoruz. Son olarak, sıhhi tesisat hatlarımızı perde eksi elemeler veya kırılabilir kum ile tekrar dolduruyoruz.

Penetrasyon sızıntıları

Tiksotropik çoğul bileşenli epoksi kullanarak tüm borular ve penetrasyonlar etrafına epoksi bilezikleri takıyoruz. Ayrıca gerektiğinde şişebilen su durdurucuları da kullanıyoruz.

Yapısal sızıntılar

Tek bileşenli poliüretan havuz su yalıtımı kullanıyoruz. Bu, pratik olarak tahrip edilemez ve tamamen geçirimsiz bir membran astardır. Küçük su kaybının bile kritik bir sorun oluşturduğu apartman binalarındaki vb. Kritik su yalıtım uygulamalarına en iyi şekilde uygundur.

Bir havuzun tamamen kazıldığı geleneksel bir tarzda inşa edileceği zaman membranları kullanmıyoruz. Bunun nedeni, günde birkaç litre olan küçük su kaybının (eğer hiç değilse) eksi olmasıdır ve havuz forma astarlanan pahalı bir zarın takılması masrafına değmez.

Polimer modifiyeli render astarları ile sık sık 3: 1 render karışımlarını havuz formlarımıza sığdırıyoruz. Bu döşeme işleminin bir parçası. Bu, çimentolu kaplamalardan küçük sızıntıların düşük bir olasılık olmasına rağmen, su kaybına karşı yaklaşılmaz bir engel oluşturur.