teras su yalıtımı

Teras su yalıtımı işlemine başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken nedenler ve koşullar aşağıdaki gibidir;

Teras su yalıtımın yapılacağı iklim ve mevcut koşullar, uygulanacak malzemenin ve zamanlamanın ne olacağına doğrudan etki eder.

 • Mümkünse betonarme aşamasında döşeme meyilli dökülmelidir. (Meyil şapı uygulamasına destek olmak için)
 • Su yalıtım malzeme ve sistemi, bulunulan yerin iklimine uygun seçilmelidir.
 • Teraslar da sürme esaslı ve membran esaslı malzemeler kullanılır.
 • Isı yalıtımının döşeme üstünde ya da döşeme altında olup olmayacağı durumuna göre  sistem seçilir.
 • Sistem kesiti bir teknik elemana (mimar veya mühendis) danışılarak oluşturulur.

  Teras Su Yalıtımı için Kullanılan Malzemeler

Su yalıtım membranları

 • PVC membranlar
 • Bitüm esaslı membranlar
 • EPDM esaslı membranlar
 • HDPE membranlar

Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri

 • Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri
 • Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri
 • Bitüm esaslı sürme su yalıtım malzemeleri
 • Bitüm kauçuk esaslı sürme su yalıtım malzemeleri

Balkon veya teraslar için su yalıtım sistemlerinin gerçekleştirilmesinde, yeni bir yapı ya da önceden var olan bir durumun ne olduğuna bakılmaksızın, mevcut duruma en uygun su yalıtım sisteminin nasıl değerlendirileceğini ve sonuç olarak nasıl seçileceğini bilmek önemlidir; bu nedenle, her türlü ayrıntıya özel dikkat göstererek ve çoğu durumda sonraki sorunlara neden olan su sızıntısının meydana geldiği kritik noktaları temsil eden mükemmelliğe ulaşmak için gereklidir.

Bir Balkon veya Terasın Su Yalıtımı Öncesinde Ne Yapılmalı?

Bir balkon veya terasın su geçirmez hale getirilmesi için öncelikle müdahale edilecek alanın mevcut koşullarını değerlendirmek gerekir. Çünkü müdahale etmek istediğiniz balkon veya terasın koruma durumuna bağlı olarak, farklı çözümler vardır. İzlenmesi veya yeni bir su yalıtım sistemi yapılması için aşağı yukarı invazif, takip edilmesi gereken farklı adımlar vardır.

Değerlendirilecek ilk şey, mevcut döşemenin durumudur. Yani koruma durumuyla ilgili araştırılması en kolay olan görünen tabakadır. Bu değerlendirme, örneğin, eklem hacimlerinin tutarlı olup olmadığını kontrol ederek yapılabilir. Çünkü çoğu durumda suyun sızmaya başladığı eklemlerden kaynaklanır ve bu nedenle finisajın su geçirmezlik etkisi yoktur.
Sonuç olarak, su elementlerin ciddi şekilde zarar görmesiyle bütün paketi bozmaya başlayacaktır. Buna paralel olarak, döşeme elemanlarının durumunu kontrol etmek mümkündür. Aslında bunlar dış ve su yalıtımı için olsalar bile, aynı olan herhangi bir çatlak veya kırılma, sızma noktaları oluşturan suya erişim sağlar.

Balkon veya Terasın Su Geçirmezliğini Sağlama Adımları

Her şeyden önce, tekrar su yalıtımı yapılması gerekip gerekmediğini veya halihazırda mevcut olan bir balkon veya teras su yalıtım sisteminin restorasyonundan bahsettiğimizi ayırt etmek gerekir. Bu değerlendirme bize su yalıtım paketinin hangi seviyede müdahale etmemiz gerektiğini anlamamızı sağlar.

İlk durumda su yalıtım sisteminin gerçekleştirilmesi daha basitken, yeniden yapılanma durumunda, öncelikle mevcut durumun analizine devam edilmesi gerekir.

İkinci durumda, başlangıçta herhangi bir çiçeklenme, tortu veya balmumu gibi önceki tedavileri gidermeyi ve ardından desteğin nötr bir deterjanla temizlenmesini içeren minimal invaziv bir tedavi sağlayan bir operasyon yöntemi gerçekleştirmek mümkündür.

Kurutulduktan sonra, terasın derz dolgusu uygun bir dış macunla tekrar yapılabilecektir. Bu nedenle bitirme tabakasının bütünlüğünü ve sonuç olarak yeniden yapılanan bütünlüğünü sağlayacak mükemmel sızdırmazlık özelliklerine sahip olacaktır.

Sonuç olarak, müdahaleden sonra su yalıtımının geri kazanıldığından emin olmak için çoğu durumda şeffaf ve film içermeyen, özellikle en büyük eklemler gibi riskli noktalar için su geçirmezlik sağlayan bazı işlemlerle devam edeceğiz. Balkon veya Terasın son katmanı.

Suyun bitirme tabakasına sızdığından emin olduğu andan itibaren, terasın su yalıtım sistemini başka bir yolla eski haline getirmeye devam ediyoruz. Yani onarılamaz şekilde zarar görmüş mevcut zemin kaplamasını, tutkal tabakası ve su geçirmez tabakası ile birlikte kaldırmak için. Bu şapı korur.
Buradan, suya dayanıklı sıvı ürünlerle şapın yeni bir su yalıtımı ve yeni kaplamanın daha sonra bağlanması, alt tabaka tipine uygun çimentolu bir yapıştırıcı ve dış mekanda kullanım için özel olarak tasarlanmış su yalıtım özelliklerine sahip bir harç sunacağız.

Balkonda Veya Terasta Sızıntıların Nasıl Önleneceği

Balkon veya terasa uygulamak istediğiniz döşeme türüne göre, derzlerin doğru boyutunu ve bunları oluşturan malzemeyi seçmeye her zaman dikkat edin.

Örneğin, büyük ebatlı fayanslara sahip zeminler daha fazla ve daha sık kullanılmıştır. Bu nedenle derzlerin buna orantılı olması gerekir. Böylece sürtünme döşeme içinde müteakip çatlaklar oluşturmaz ve sızma riskleri yaratmaz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur eşikler. Yani balkon veya teras ile onu evin içinde bağlayan pencere kapısı arasındaki bağlantı; estetik nedenlerle, tabanın aynı seviyesinde yapılsa da, balkonun yürüme yolundan en az 1 inç yüksek olması iyi bir kuraldır, bu nedenle yağmur suyu bertaraf fonksiyonu sadece eğime verilir.

Duvar zemini köşeleri, genleşme derzleri veya drenajlar gibi detayların işlenmesiyle ilgili olarak, önerilen çeşitli su yalıtım sistemlerinde kullanılmak üzere genellikle önceden oluşturulmuş özel elemanlar oluşturulur. Bunlarda ilave su yalıtımı sağlayan butil bantlar, gazlı bez veya şeritler olabilir. Özel geometrik karmaşıklıkları nedeniyle, sızıntı riskinin her zaman daha büyük olduğu noktalara dikkat edin.

Bir Balkon veya Teras Su Yalıtımı İçin İdeal Ürünün Özellikleri

Bir balkon veya terasın su yalıtımı için ideal sistem, elastik ve son derece sağlam bir su yalıtım katmanı sunarken, zemini uygulamak için kullanılacak çimento bağına olağanüstü yapışma sağlar. Ayrıntıların (duvardan yere köşeler ve kanallar gibi) işlenmesi için özel olarak incelenen bileşenler olarak uygulanması basit olacaktır.

Bu sistemlerin teknik dokümantasyonu, kullanım amacı için yürürlükte olan düzenlemelere uygun özelliklere sahip olmalıdır.