bodrum su izolasyonu

Su izolasyonu temel olarak binaların yapısal özelliklerini koruyan yer yalıtımı olarak açıklanabilir. Türkiye’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlanan Alanların Geliştirilmesi Yönetmeliği uyarınca yapılan binalarda su izolasyonunu zorunlu hale getirmiştir. Yer altı suyundan gelebilecek bina taşıyıcı sistemleri için herhangi bir risk bulunmaması nedeniyle, yeni yapılan binaların su izolasyonu zaman zaman denetlenecektir.

Bodrum katınızdaki su görüşü endişe verici olabilir. Bu çok sık görülen bir durumdur. Ne yazık ki, bodrum seli birçok ev sahibinin yaşadığı bir konudur. En yeni inşa edilen bodrum katları bile bir noktada veya başka bir noktada sızıntı yapma eğilimindedir; bu, sonunda bu konuyla ilgilenmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Su alan bir bodrum katına sahip olmak, evinizde değerli bir alan kullanmanıza engel olur ve hatta yapısal bir sorumluluk olabilir. Bodrum selinin bir dizi potansiyel nedeni vardır, sorunun doğru bir şekilde çözülmesini ve hatta önlenmesini sağlamak için temel sorunları doğru bir şekilde belirlemek önemlidir.

Bir noktada, tüm bodrum su baskınlarına karşı hassastır. Su her zaman yüksek yerden akar, bu da belirli koşullar altında bodrumunuzun kapalı bir yüzme havuzu haline geldiği anlamına gelir. Fakat bütün su nereden geliyor? Ve nasıl giriyor?

Bodrum Su Baskınlarının En Yaygın Sebepleri / Bodrum Su İzolasyonu

Tesisat Sızıntıları:

Çoğu zaman, bir su sorununun kökü evinizin içinde olabilir. Sızdıran borular çok yaygındır; bu, borularınızın düzenli olarak sızıntı, çatlak veya tıkanmalara karşı denetlenmesinin önemini vurgular. Kış geldiğinde, onları soğuk havaya uygun şekilde hazırlamak donmalarını ve patlamalarını garanti eder.

Sızdıran Bodrum Pencereler:

Bodrumunuzun enerji verimliliğindeki en zayıf nokta ve yeraltı suyu için ortak bir giriş. Su, bodrum pencerelerinize nasıl giriyor?

Eski Tarz:

Yeni veya modern olmayan bodrum pencereleri, temel duvarında bir açıklığa monte edilmiş olan çelik veya ahşap bir çerçeveyle yapılır. Düşük maliyetler ideal olsa da, sonuçta dayanamayacaklar. Yaklaşık beş yıl veya daha az bir sürede, pencere çerçeveleri paslanmaya başlayacak ve bu da sızıntılara çok açık hale gelen hasara neden olacaktır.

Pencere Kuyuları:

Bodrum pencere kuyuları, toplanan suyu tahliye etmek için altlarında çakılla yapılır. Zamanla, pencere kuyuları sonunda çok fazla kir, yaprak ve diğer döküntü toplar, bu da suyu geri almalarına ve verimsiz olarak tahliye etmelerine neden olur.

Eviniz İçin Uygunsuz Lokasyon:

Bodrum taşkınlarının klasik bir nedeni, uygun olmayan bir siteye inşa edilmiş bir evin sonucudur. Evler tipik olarak eğimli araziler üzerine inşa edilmiştir ve biriken suyun boşalmasına izin verir. Eviniz ideal bir yere inşa edilmediyse, yüzey drenajı evinize doğru yönlendirilecektir. Evinizin temelinden su sızmasını önlemek için bahçenizi yeniden şekillendirmeyi düşünün. Evinize karşı toprak daima boşalmalıdır. İyi bir kural, toprağın evinize karşı en az 5 cm yüksekliğinde olması, evinizden 8 cm daha yüksek olmasıdır. Buna “kot” denir.

Tıkanmış Oluklar:

Şiddetli yağış meydana geldiğinde, oluklarınız ve iniş çıkışlarınız, nihayetinde aşırı suyun evinizin içine sızmasına neden olan döküntülerden dolayı tıkanabilir. Yeterli drenajı sağlamak için oluklarınız yılda en az bir kez temizlenmeli ve denetlenmelidir. Oluk her zaman evinizden en az 3 kot uzatılmalıdır. Bu, çim bakımı vb. sırasında potansiyel bir tehlike veya sıkıntı ise, katlanan uzantılar vardır.

Yoğuşma:

Kaçaklar her zaman suyun aktığı anlamına gelmez. Bodrumunuzdaki yüksek nem seviyeleri de bodrumunuzdaki su için tetikleyici olabilir. Havalandırması yetersiz olan evler, yaz sıcaklıkları veya denize yakın evler buna daha çok eğilimlidir. Duvarlarınıza benziyorsa, borular, tavan veya mobilyalarda “terleme”, yoğuşma olabilir. Bu sorunu çözmek için, özellikle bodrum katındaysa veya havayı yumuşatmak için bir nem alma aparatı kullanıyorsanız, kurutucunuz için uygun havalandırmayı takın.

Kanalizasyon Yedeklemesi:

Bazen kanalizasyon sisteminiz atık su veya yağmur suyu ile dolup taşabilir. Bu durumda, su tuvaletler, lavabolar veya yer süzgeçleri aracılığıyla evinize geri dönecektir. Sıhhi kanalizasyon hattındaki geri akışları durdurmak için arka su valflerinin takılması bunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Arızalı Karter Pompa:

Karter pompalar bodrumunuzu sudan korumak için tasarlanmıştır… ama her zaman bir arıza olasılığı vardır. Bunun gerçekleşmesini önlemek için, karter pompalarınızı düzenli olarak kontrol etmeli, temizlemeli ve test etmelisiniz. Ayrıca, bir arızaya karşı sizi uyarmak ve elektrik kesintileri ve mekanik arıza sırasında sizi korumak için bir acil durum yedek karter pompasını düşünün.

Bodrum su izolasyonu / Su sızdıran bodrum

Sızdıran Bodrumun İşaretleri

Damlaların zamanında belirlenmesi, suyun daha fazla hasar görmesini önlemek için kritik öneme sahiptir. Asıl amaç kaynağı tespit etmektir. Su nereden geliyor? Yağmur veya yeraltı suyu gibi harici bir su kaynağı mı yoksa sızdıran sıhhi tesisat veya yoğuşma gibi başka bir kaynak mı? Kaynağı bulmak ve onu tamir etmenin en iyi yolunu bulmak için, bodrumunuzu sızıntı işaretleri açısından dikkatlice inceleyin.
Ortak göstergeler şunlardır:

Duvarlarda ve Tavanda Nem / Kahverengi Lekeler:

Eğer duvarlarınız veya tavanınız nemli ve kahverengi lekeler görünüyorsa, bu, suyun içine çekildiğinin bir işareti olabilir. Bu su sızdıran sıhhi tesisattan, yer altı suyu sızmasından veya yağış birikmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Hoş Olmayan Kokular:

Küf ve nem, 24 saat içinde yüksek nemli alanlarda veya suyun biriktiği alanlarda hızlıca görülen yaygın ev istilacılarıdır. Bir küf kokusu varsa, faillerini bulun. Küflenmeye ve nemlenmeye karşı çabuk davranmak, solunum problemleri ve alerjiler üretebilecek zararlı bakteriler salgılaması nedeniyle önemlidir.

Ahşap ve döşemeli mobilyalar küf tutabilir, atılması gerekebilir. Cam, plastik, metal nesneler ve sertleştirilmiş veya gözeneksiz malzemelerden yapılmış diğer maddeler sıklıkla temizlenebilir, dezenfekte edilebilir ve yeniden kullanılabilir.

Halı kaplama büyük bir sorun, çünkü basitçe kurutmak küf sorunlarını ortadan kaldırmıyor.

Çiçeklenme / Yosunlaşma:

Sık sık duvarlarda görülen bu kireçli, beyaz mineral birikintisi, yüksek nem seviyelerinin ve devam eden su girişinin bir işaretidir.

Lekeli Halılar:

Lekeli veya nemli halılar suyun girdiğini gösterebilir. Bunun olabileceği tüm alanları bulun ve şiddetli yağışlarla bağlantılı olup olmadığını görün.

Su Böcekleri:

Bazı küçük böcekler nemin toplandığı ve su kaynakları için avlanacak alanlara çekilir. Su kaynağına yaklaşmak için mobilya ve cihazların arkasında, köşelerde ve süpürgelikler ve kirişler boyunca böcek işaretleri bulunabilir.

Lekeli veya Hasarlı Ahşap:

Koyu ahşap veya kararmış döşeme tahtaları, su hasarının önemli göstergeleridir.

Çatlak ve Nemli Zeminler:

Zeminlerin veya duvarların etrafındaki çatlaklar içeri girip sızmaya çalışan bir su işareti olabilir.

Boya Soyulması:

Su alçıpanın içine batırıldığında, boya parçalanmaya başlayacaktır. Bu olduğu takdirde herhangi bir nem hissetmiyorsanız, durgun bir su sorunu olabilir.

Konforlu ve Kuru Bir Bodrum İçin İpuçları

Nem Alma Cihazı Kullanın:

Yüksek nem, bodrumdaki küflenmenin önde gelen köklerinden biridir. Bağıl nem seviyesi %80’den yüksek olduğunda, küf ve nem gelişir. Bodrumunuz bitmiş veya bitmemiş olsun, %50 bağıl nemde veya altında tutulmalıdır. Uygun bir nem seviyesini korumak için bir nem alma cihazı önerilir.

Doğru Sıcaklıkları Koruyun:

Birçok kişi, kullanmadığı takdirde bodrumdaki ısıyı azaltmaya meyillidir. Bunu yapmayın! Hava soğuduğunda bağıl nem seviyesi artar. Bodrumunuzda %50 bağıl nem seviyesini sürdürmek için en iyi taktik, onu ısıtma mevsiminde sıcak tutmaktır. Isıtma mevsimi boyunca bodrum katınız için ideal sıcaklık 58 – 60 derece F’dir. ( Fahrenhayt – Sıcaklık Birimi)

Bodrum Katlarda Halılardan Kurtulun:

Halı, biyolojik olarak parçalanabilen tozu yakalar ve küflenme için bir üreme alanıdır. Bodrum halısının getirebileceği çeşitli sorunları gidermek için, bodrum katında karo veya vinil döşeme önerilir.

Uygun Depolama:

Bitmemiş bir bodrum, genellikle mevsimsel süslemelerden oluşan karton kutular veya geçici bir eve ihtiyaç duyan diğer karmaşaların depolandığı bir oda haline gelir. Bununla ilgili sorun, bir beton zemin üzerinde biyolojik olarak parçalanabilen herhangi bir şeyin küflenme sorunlarına yol açabilmesidir.

Bodrumun içine su girerse veya nem oluşursa, bu kutular zeminden ve metal veya plastik bir rafta olmalıdır. Bu rafın, temel duvarından en az 45-50 cm uzakta ve yerden en az 15-20 cm uzakta olması gerekir.

Eşyalarınızı Korumak İçin Bodrumunuzu Düzenleyin

Birçok insan, eski eşyaları ebeveynlerinden veya çocukluklarından bodrum katlarında tutar. Bu değerli hazineleri üst kata çıkarmayı ya da tekrar kullanmayı düşünmese bile, sadece onlara sahip olmak, bir başkasıyla veya geçmişte bir şeyle bağlantı kurmalarını sağlar. Duygusal değeri ya da sadece pahalı olan öğeler olsun, eşyalarınızı mahvedecek su manzarası görmek istediğiniz birşey değildir. Eşyalarınızı düzenli tutmak, kuru ve erişimlerinin mümkün olduğunca dışına çıkmalarına yardımcı olacaktır.

Rafları kullanın:

Açıkçası, bodrum katında bulunan eşyalarınız, su basması sırasında su ile karşılaşacaklar. Eşyalarınızı raflarda saklamak, onları daha korumalı ve düzenli tutmaya yardımcı olacaktır. Şu anda yüklü raflara sahip değilseniz, bunun yapılması hakkında düşündüğünüz bir şey olması gerekecektir. En değerli veya en kolay zarar görmüş ürünler en üstte saklanmalıdır.

Drenajdan Kaçının:

Bodrumunuzun ortasında bir tahliye borusu varsa, eşyalarınızı bu alandan uzak tutun. Onsuz, bodruma giren herhangi bir su orada mahsur kalacak.

Plastik Saklama Kutuları Kullanın:

Karton kutular kolayca zarar görebilir, eşyalarınızı su geçirmez plastik saklama kutularına koymak en iyisidir. Bu, rafta tuttuğunuz şeyler, en önemlisi alt raflar için bile bir seçenektir. Bu kutuların etiketlenmesi, taşkın sırasında önemli maddeleri kolayca bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür çöp kutuları, ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli boyutlarda mevcuttur.

bodrum su yalıtımı

Bodrum Su İzolasyonu Faydaları

Bodrum katı sakinlerinin %98’i bir noktada su hasarı yaşadığını belirtiyor. Bariz bir şekilde yapılmasının yanı sıra, bodrum su izolasyonu yaptırmanın birçok büyük yararı vardır.

Sigorta Hasar Alacaklarını Azaltır:

Su hasarı, ev sahiplerinin iddia ettiği tüm sigorta taleplerinin beşte birini oluşturmaktadır. Bodrum seli, temeldeki çatlaklar, ahşap, alçıpan ve diğer malzemelerde yapısal hasar gibi birçok bileşeni içerebileceğinden, taleplerin fiyatı hızla artabilir. Bodrumunuzdaki su hasarı, büyük fırtınalardan, taşkınlardan, sıhhi tesisat sızıntılarından ve zaman içinde ihmal edilmiş olabilecek yavaş sızıntılardan kaynaklanabilir. Açık ya da bilinmeyen riski yok. İlgili sigorta taleplerinden tasarruf etmek için bodrumunuzun izolasyonuna yatırım yapın.

Su Önleme:

Basit su izolasyonu eylemlerini uygulamak, bodrum taşkınlarını önleyebilir. Temeldeki çatlakları kapatın, yeraltı suyunu yönlendirmek için bir karter pompası ve drenaj sistemi takın. Bodrumunuzu kazmak genellikle gerekli değildir, bu nedenle en etkili ve verimli çözüm için profesyonel bir su yalıtım şirketine danışın.

Daha Sağlıklı Ev Ortamı:

Bir evde aşırı su veya yüksek nem seviyeleri genellikle küflenmeye veya nemlenmeye neden olur, bu yalnızca mülkünüze zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda olumsuz sağlık etkileri (alerji, solunum sorunları, solunum yolu enfeksiyonları vb.) ile de sonuçlanır. Küf, evinizin görünmeyen bölgelerinde büyüyebilse de, bariz nem kadar tehlikelidir. Bodrumunuzu su geçirmez hale getirmek nem oluşumunu azaltır, bu da küf oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Bodrum Katını Korur:

Bodrum katların çoğunda yaklaşık 5-10 cm kalınlığında beton bir zemin vardır. Bu ince zemin altındaki zemin suyunun şişmesine ve bu da zemin çatlamasına yol açabilir. Bu, bodrum katınızı daha yüksek sızıntı tehlikesi veya ciddi su baskını tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.

Karter Pompa Koruması:

Bir karter pompası, bodrum su izolasyonu için önemli bir faktör olsa da, karter pompaları bir elektrik kesintisi durumunda arızalanabilir ya da tamamen çalışmayı durdurabilir. Acil durum yedekleme pompası gibi ek su geçirmezlik taktikleri, karter pompanızın arızalanması durumunda bodrumunuz için koruma sağlayacaktır.

Yapısal Hasarın Önlenmesi:

Evinizin temelinden su sızması, döşeme ve duvarların birleştiği yerdeki ek yerleri ve kenarları etkileyerek ciddi yapısal hasarlara neden olabilir. Bu tür bir hasar görme yetersiz olabilir ve farkına varmadan önce çok daha büyük bir sorun haline gelebilir. Etkili f, eklemleri ve kenarları aşırı sudan koruyacak ve ciddi yapısal hasarı önleyecektir.

“Ciddi hasar, sağlıksız yaşam ortamı, pahalı onarımlar… bununla kim ilgilenmek ister? Bodrumunuzu su geçirmez hale getirmek, bu durumlardan mümkün olduğunca kaçınmanın anahtarıdır.”