havuz güvertesi

En önemli yüzme havuzu özelliklerinden biri aslında havuzda değil, onun çevresinde. Havuz güvertesi görünüşünün, havuzdan keyif almanız üzerinde büyük etkisi olabilir. Hiçbir şey bozucu bir güverte ile çevrili güzel, köpüklü havuzunu görmekten daha fazla hayal kırıklığı yaratmaz. Bu nedenle havuz güvertesi yüzeyinizi su geçirmez hale getirmeniz ve korumanız önemlidir.

Genel ipuçları

Havuz suyunuzu temiz tutmak ve bakterilerden arındırmak için kullanılan kimyasallar zaman içerisinde havuzunuzun yüzeyini bozmaya başlayabilir. Sonuç olarak, birkaç günde bir güvertede hortum kullanmanız gerekir. Ayrıca kimyasal birikintileri gidermek için periyodik olarak yumuşak bir deterjan veya özel olarak formüle edilmiş güverte temizleyicisi kullanmalısınız.

Kum ve kir havuzunuzun güvertesine de zarar verebilir. Güvertenin günlük olarak süpürülmesi, bu aşındırıcı malzemelerin yüzeye taşmasını ve hasara neden olmasını önler, yapraklar ve diğer döküntülerin birikmesini önler.

Ahşap Havuz Güvertesi

ahşap havuz güvertesi

Ahşap bir döşemeyi korumanın en iyi yollarından biri, nüfuz edici bir leke uygulamaktır. Bu sadece kimyasal olarak arıtılmış havuz suyunun yüzeye zarar vermesini engellemekle kalmayacak, suyun tahtaya emilmesini ve iç hasar görmesini de önleyecektir.

Ahşap dolgu macunları, çok çeşitli renk tonlarında açık bir formüle ve ayrıca yarı saydam ve opak boyaya benzer versiyonlara sahip olma eğilimindedir. Bir renk lekesi veya opaklığı ne kadar fazlaysa, o kadar fazla koruma sağlar.

Güvertenizi lekelemeden önce, bir güç yıkayıcı ve / veya ticari bir güverte temizleme solüsyonu ve bir fırça ile temizleyin. Sadece görünen kir ve kalıntıları değil, aynı zamanda oluşmuş olabilecek  küfleri de ortadan kaldırmak istiyorsunuz. Gördüğünüz veya ulaşabileceğiniz her yüzeyi iyice temizledikten sonra, döşemenin tamamen kurumasını sağlayın. Bu birkaç gün sürebilir.

Havuzunuzu örtün ve lekenin hiçbirinin akmasına izin vermemeye dikkat edin. Sızdırmazlık maddesini uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. Ardından desteyi inceleyin ve kaçırılan noktaları rötuşlayın. Bir dahaki sefere güvertede su varken, nemin boncuk olmadığı bölgeleri arayın, çünkü bu daha fazla sızdırmazlık maddesine ihtiyaç duyulduğunu gösterir.

Beton Havuz Güvertesi

Hepimiz betonun neme karşı geçirimsiz olduğuna inanmak istememize rağmen, deneyim bize aksini söyler. Kimyasal olarak işlenmiş havuz suyu özellikle betona zarar verebilir.

Beton tabana bir sızdırmazlık maddesi uygulamak, sadece ufalanmasını engellemekle kalmaz, solmasını engeller ve lekeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Ahşap dolgu macunları gibi, beton versiyonlar açık veya renklendirilmiş olabilir. Ayrıca, parlaklıktan parlaklık derecesine kadar herhangi bir yere de sahip olabilirler. Sızdırmazlık malzemeleri, havuz güvertesi için akıllıca bir seçim olan kaymaz bir formüle sahiptir. Beton sızdırmazlık malzemeleri ayrıca soğuk iklimlerde donma / çözülme hasarlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Beton sızdırmazlık maddesi uygulama işlemi, ahşap sızdırmazlık maddesi ile aynıdır. Kir, pislik ve küf veya küf tabanını iyice temizleyin. Tamamen kurumasını bekleyin. Sızdırmazlık maddesini sudan uzak tutmak için havuzu örtün. Lekeyi üreticinin talimatlarına göre uygulayın. Leke yapmadan önce yeni betonun tamamen kürlenmesi gerektiğini unutmayın. Döküldükten 28 gün sonra olabilir.

Zevkte bir yatırım
Düzenli olarak temizlemek ve periyodik olarak havuzun su geçirmezliğini sağlamak için geçen süre, iyi harcanan zamandır. Bugün sadece güzel bir güverteye sahip olmakla kalmayacak, uzun yıllar boyunca tadını çıkarabileceksiniz.