sızıntı tespiti

Sürekli olarak borulardan gelen bir sızıntı olduğunu düşünüyorsanız, sızıntı tespiti için kontrol edebileceğiniz yollar vardır.

İlk yol, su sayacınızı kaçakları kontrol etmek için kullanmaktır. Su sayacınızı kontrol etmek, sızıntı yapan borunun yerini tespit edeceğiniz en iyi yollardan biridir.

 • Evinizde su kullanımını durdurduğunuzdan emin olun.
 • Sızıntı göstergesinin hareket edip etmediğini kontrol etmek için su sayacınızın bulunduğu yere gidin. Sızıntı göstergeleri, su içinden akarken dönen küçük üçgen şekilli kadran veya küçük gümüş tekerleğidir, kullandığınız markaya göre değişir. Su sayacınızı kontrol edip hareketli bir kadran olduğunu fark ederseniz, o zaman olasılıklar bir kaçak olması.
 • Diğer bir seçenek ise, sayaç okuma yapmak, sonra bir veya iki saat beklemek, sonra da evde su olmamasını sağlamak için aynı işlemi yapmaktır. Okuma değiştiyse, bir sızıntı var demektir.
 • Sızıntı olduğunu belirledikten sonra bir sonraki adım, sızıntının evinizin içinde mi yoksa dışında mı olduğunu belirlemektir.

Bunu belirlemek için;

 • Ana kapatma vanasını evinizde bulun ve vanaya su beslemesini kesin. Kapama vanasını bodrum katında veya garajda doğrudan dış musluğun arkasında veya dış musluğun altında bulabilirsiniz.
 • Yine, kaçak göstergesinin hareketini kontrol edin veya sayaç okuma yöntemini kullanın. Bu süre zarfında su kullanmamaya dikkat edin. Sızıntı göstergesi, sayaç değerlerinde bir değişiklik olmadığını gösterirse, evde bir sızıntı vardır. Sızıntı göstergesi hareket etmeye devam ederse veya sayaç okumalarında bir değişiklik olursa, sayaç ile ev arasında kaçak var demektir.

Sızdıran tuvaletler

Tuvaletteki sızıntılar yüzlerce galon suyu boşa harcayabilir. Küçük bir sızıntı bile zamanla çok fazla su ve para israfına neden olabilir. Neyse ki, çoğu tuvalet sifonunun onarımı kolay ve ucuzdur.

Sızdıran bir tuvalete sahip olup olmadığınızı belirlemek için, deponun kapağını çıkarın, ardından tuvalet deposunun arkasına bir miktar yiyecek damlası yerleştirin. (Yiyecek renginiz yoksa boya sekmelerini herhangi bir kaynaktan veya merkezden satın alabilirsiniz).

Durulama olmadan yaklaşık 30 dakika bekleyin, sonra bir rengin geçip geçmediğini görmek için klozetin içine bakın. Su temizse, sızıntı yoktur. Kapta boya görürseniz, bir sızıntı var demektir.

Çoğu durumda, sadece tuvalet kapağını ve doldurma mekanizmasını değiştirmeniz gerekecektir. Bunlar yapı malzemeleri marketlerinde mevcuttur.

Kapak valfinde kaçak

Çalışan bir valfi veya zayıf contası olan çoğu tuvalette kaçak olması daha olasıdır. Vana, tuvalet temizlenirken yükselen tankın altındaki kauçuk vanadır. Valf aşınmış veya çatlamışsa, durulamadan suyun sürekli olarak hazneden klozete akmasını sağlar.

Durulama problemleri

Klozetin batmasını önlemek için kulp çalkalanması gerekiyorsa, çubuk ve zincir (veya kulpun kendisi) yapışabilir. Tuvalet deposundaki durulamayı sabitleyen somun ayarlanmalıdır ve gerekirse sapı değiştirilmelidir.

Yeraltı Kaçaklarının Görsel ve Sayaç Tespiti

Görsel;

 • Mülkünüzün hala ıslak olan kısımlarına bakın (ve koklayın).
 • Su akışı kanıtı olup olmadığını görmek için girişinize, kaldırıma veya sokağa bakın. Test sürekli bir su akışı olmayabilir; asla kurumamış bir su birikintisi veya daha koyu bir leke olabilir (kuru beton üzerine su döktüğünüzde gibi).

Sayaç okuma;

 • Su sayacınıza bakın ve sayaç okumasını izleyin. Suyu birkaç saat boyunca çalıştırmayın. Sayacınızı kontrol edin.
 • Bu su kullanımını gösteriyorsa ve bilinen tüm diğer sızıntıları zaten onardıysanız, bir yer altı sızıntısı olabilir.
 • Sızıntının olduğunu belirledikten sonra, bir sonraki adım, sızıntının evinizin içinde mi yoksa dışında mı olduğunu belirlemektir.

Dışarıda Bir Yeraltı Su Sızıntı Tespiti Nasıl Yapılır?

Mülkünüzün su boruları, tesisinizin altında ya da döşemenizin ana suyuna bağlı kalmasını sağlamak için döşemenizin içine giriyor. Bu borularda bir sızıntı meydana gelirse, bunu tespit etmek biraz zaman alabilir. Bir sızıntı tespiti kendi başınıza zor olabilir, ancak bunu yapmak ve onarmak için profesyoneller sizlere yardımcı olacaktır.

Yeraltı Suyu Sızıntılarına Neden Olan Nedir?

Su borularınız zaman içinde su veya toprak kimyasallarının neden olduğu erozyon nedeniyle arızalanabilir. Çatlaklar ve delikler suyun sızmasına ve toprağa, döşemeye veya evinize sızmasına izin verir. Depremler ve zemini değiştiren diğer doğal afetler su hatlarına çok fazla baskı uygulayabilir veya onları tamamen kırabilir. Su toprağı levhadan uzaklaştırmaya başlayabilir. Mülkünüz yapısal sorunlar veya sağlık sorunları nedeniyle yaşamak için güvenli olmayan bir yer haline gelebilir.

Pahalı ekipman olmadan bir sızıntı tespit etmenin birkaç yolu vardır. En etkili yöntemlerden biri de su sayacınızı içerir. Evinin etrafında dolaşın ve her su armatürünü kapatın. Bunu yaparken sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Erişilebilir su borularını korozyon, hasar, nem ya da arıza gösteren diğer işaretler açısından fiziksel olarak inceleyin. Her şey yolunda görünüyorsa, tuvaletin aktif olmadığını onaylayın. Şimdi su sayacınıza gidin ve dönüp dönmediğine bakın.

Sızıntının nerede olduğunu tam olarak bilemeyeceksiniz. Evin etrafında yürüyün ve akan suyu dinleyin. Sorunlu alan hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz.

Borular hasar gördüğünde daraltmak için su faturalarınızdan gözden geçirin. Kullanımdaki ani bir yükselme, suyun döşemenizin veya çevresindeki toprağın içine girme süresinin ne kadar sürdüğünü bulmak için ihtiyacınız olan bilgiyi sağlayabilir. Uzun vadeli problemler, su hasarı evinize yayılabildiğinden veya döşemeyi değiştirebildiğinden, genellikle daha yüksek onarım faturalarına neden olur.

Evinizin bağıl nemini düşünün. Her odada buharlı bir duş almış gibi, evinizi fazlasıyla nemli hissediyor musunuz? Pencerelerinizin içinde yoğuşma veya duvarlarınızda nem var mı? Puro nemlendiricilerinde yaygın olarak kullanılan bir hidrometre, bu seviyeleri kontrol etmenin ucuz bir yoludur.

Küf ve nem, duvarlarda, tavanlarda, süpürgeliklerde ve evinizdeki sızıntıdan etkilenen diğer yerlerde büyüyebilir. Duvarlardaki ve tavandaki çatlaklar, döşemenin topraktaki ekstra su hareketinden dolayı kaydığını gösterir. Su lekeleri, bir şeylerin ters gittiğini söyleyen başka bir işarettir, ancak bunlar aynı zamanda diğer hasar türlerinin bir belirtisidir.

Sızıntı tespiti yapmak ve tam olarak nerede su kaybettiğinizi bulmak basit bir iş değildir, ancak bir başlangıç noktası verdiğinizde tesisatçınız için hayatı kolaylaştırırsınız. Evinizi bugün potansiyel sızıntılar için kontrol etmeye başlayın ve olası hasarı en aza indirin.