ses yalıtımı

Yapı elemanları aracılığı ile iletilen bu seslerin miktarlarını azaltmak amacıyla alınan tedbirlere “Ses Yalıtımı” denir.

Gelişen teknolojiyle beraber bina yapı elemanları da son derece hafiflemiştir. Yapı malzemelerinin hafiflemesi neticesinde ise yapı içerisine dışarıdan  giren gürültü problemleri meydana çıkmıştır. Bu sebeple yapı elemanlarının ses frenkansı karşısındaki davranışlarını iyi bilmek, sonradan oraya çıkan ve masraflı, telafisi zor hallerde kalmayı önleyebilir.

Ses yalıtımı sesin olumsuz tesirlerini en aza indirmek hedefiyle oluşturulan yalıtım türüdür. Ortamdaki sesin yayılmasını denetim altına almak, ses yalıtımındaki en mühim amaçtır. Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, başka fiziksel hadiseler gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde tespit edilen engel doğrulusunda yutulur. Bir alanı da önünde tespit edilen engelin başka yönüne geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Ses yalıtımı yapılırken, ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

Yapılarda sesin iletimi ve gürültü oluşumu amacıyla iki mühim etmen vardır. Bunlardan birisi sesin boşluklardan başka tarafa geçmesi anlamını taşıyan hava doğuşumlu seslerdir. Bu seslere müzik sesleri, konuşma sesleri misal olarak gösterilebilir.

Diğeri ise vuruş kaynaklıdır. Darbe kaynaklı seslere ise zıplama neticesi meydana gelen sesler, çarpma neticesi meydana gelen sesler ve bir eşyayı sürüklerken meydana gelen sesler misal olarak gösterilebilir. Bu seslerin bir alanı duvarın içerisinde kalmakta, bir alanı gürültü kaynağının bulunduğu doğrultuda ses çıkarmakta, bir alanı ise duvarın başka yönüne doğru ses çıkarmaktadır.

Ses yalıtım sistemleri binalar kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. ortamlarda lüzumlu kullanımlarını meydana getirmek hedefiyle, jeneratör, hidrofor ve kalorifer gibi ortamların etrafa verilen olumsuz gürültüleri engellemek hedefiyle kullanılmaktadır.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yeni yapılacak olan binalar planlarken ses yalıtımı muhakkak öneme alınmalıdır. Hem de binaların cam, doğrama , döşeme, duvar ve tavan gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler özenle seçilerek kullanılmalıdır. Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kattaki seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan duyulan sesler de önlenmiş olur.

Yapılmış, kullanılmakta olan binalarda ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bina içerisindeki bölme elemanların yalıtımı için neler yapılır?

Yapı elemanlarının yoğunluğunu arttırmak.

Çift tabakalı duvar çalışması yapmak.

Cam alanlarında çift cam, lamine cam uygulaması yapmak.

Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanmak. Kullanılamıyorsa tedbir almak. Duvarları delerek geride bıraktığımız havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklarda ses sızıntısını engellemek.

Darbe sesine karşı yüzer döşeme programları yapmak; neopren,polietilen, taş yünü döşeme detayları, elastik tespitli asma tavan yapmak doğru olacaktır.

Ses Yalıtımının Yararları

En çok istenen özel ev kurulumlarından biri özel bir ev sinema sistemidir. Ev sahipleri, filmlerini en iyi ses ve görüntü kalitesiyle izleyebilme fikrini çok seviyorlar. Odanın akustiği ve binanın yapımı ile ilgili, bu blogda, ses geçirmezliğin inşaat sürecinize getirebileceği bazı avantajları keşfedeceğiz, bu nedenle maliyetli yeniden çalışma için zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Ses yalıtımı temelde gürültünün insan üzerinde neden olacağı olumsuz etkileri minimuma indirmek için alınacak tedbirleri kapsar. Gürültü düzensiz, farklı frekans komponentlerine sahip ve genel olarak rahatsızlık verici sesler bütününe verilen genel addır. Gürültü günümüzde kentleşmenin doğal bir sonucudur. Özellikle kentleşmenin düzensiz ve plansız büyüdüğü yerlerde gürültü insan sağlığına zarar verir ve konforu azaltır. Çevredeki fabrikaların çıkardıkları rahatsız edici sesler, hava alanı çevresindeki yerleşim bölgelerinde duyulan şiddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komşudan gelen gürültüler rahatsız edici olabilir. Gürültünün zararlı ve rahatsız edici etkilerini en aza indirmek için ses yalıtımının özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Ses Yalıtımı İnsanı Verimli Kılar

Gürültü neticesinde fabrika vb. sanayi tesislerinde çalışanların verimi düşerek, dikkatleri dağılır ve bunun neticesinde iş kazaları meydana gelir. Gürültü sebebiyle iş verimliliğinin düşmesi, ekonomik olarak kurumlara da zarar verir.
 
Benzer bir etki, eğitim gören öğrenciler üstünde de görülür. Gürültüye maruz kalan öğrenciler dikkatleri dağılarak konsantrasyonlarının bozulması nedeniyle, öğretilen bilgileri verimli bir şekilde anlayamaz. Münich Havalimanı etrafında oturanlar üstünde yapılan araştırmalar, uçak gürültüsünün, çocukların uzun süreli hatırlama ve kavrama becerilerini azalttığı tespit edilmiştir. İnsanların verimli bir şekilde çalışmalarını sürdürebilmeleri amacıyla ses yalıtımı ile gürültüden arındırılmaları şarttır.

Gürültünün Zararları Nelerdir?

Gürültünün insan üstünde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararı bulunmaktadır. Gürültü, hastalıklara yol açan stresin en mühim sebeplerinden biridir. Gürültünün sebep olduğu hastalıkları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Sinirlilik, algılama güçlüğü, iş veriminde düşüş, uykusuzluk, dolaşım sistemi bozuklukları, detaylı beden salgılarında anormallik, kalıcı işitme kayıpları, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük riskine sebep olmaktadır. İnsan gürültüyü vakitle kanıksamış olsa bile zararları artarak devam edecektir. Üstelik gürültü neticesi meydana gelen işitme kayıplarının ilaçla ya da cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle uzun vakit ve sürekli olarak yüksek gürültüye maruz kalanlarda kalıcı işitme kayıpları (sağırlık) oluşmaktadır. Hem de fabrika gibi sanayi tesislerinde çalışanların verimi düşmekte, dikkatlerinin dağınık hale gelmesi neticesinde iş kazaları da meydana gelmektedir.

Gürültünün olumsuz etkilerinden korunması gerekli olan alanlar konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb. hayat alanlarının bütünüdür.

Çevreye yaydıkları gürültünün engellenmesi gereken alanlar ise; jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb. yerlerdir. Kullanım şartı sese bağlı alanlarda sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb. gibi mekanlarda muhakkak ses yalıtımı yapılmalıdır.

Akustik Bakım ve Ses Yalıtımı Arasındaki Fark

Sektördeki birçok kişi “akustik işlemler” ve “ses yalıtımı” terimlerini birbirlerinin yerine kullanacaktır. Bu sadece yanlış değil, ancak çok memnun olmayan bazı müşterilere yol açabilir. Ancak fark oldukça basittir: ses yalıtımı, sesin duvarlardan sızmasını önler, akustik işlemler odada sesin daha iyi olmasına yardımcı olur.

İnşaatçılar ve mimarlar söz konusu olduğunda, ses yalıtımı çok daha önemlidir. Akustik tedaviler genellikle sadece bir duvara veya tavana uygulanan paneller olsa da, ses yalıtımı bir duvar oluşturmak için kullandığınız malzemeleri değiştirebilir.

Nasıl Çalışır?

Muhtemelen sesin nasıl gittiği hakkında bir fikriniz vardır. Bir ses yapıldığında, titreşimler dalgalar halinde havada sıçrayacak katı bir nesne bulana kadar dolaşır. Nesne daha sonra titrer ve sese neden olur. Nesnenin yapısına bağlı olarak (sert veya yumuşak olsun), ses yüksek veya soluk olabilir.

Odaların çoğu ahşap, sıva ve beton gibi oldukça sert malzemelerden yapılmıştır. Bu, hoparlörden çıkan herhangi bir sesin bu malzemeleri titreştireceği anlamına gelir. Elbette, titreşim, katı cismin bir tarafına özgü değildir; bu, duvarın her iki tarafındaki sesleri duyabileceğiniz anlamına gelir. Elbette, sesin daha zayıf olacağı anlamına gelen bir miktar sönümleme ve soğurma seviyesi vardır, ancak yine de yan odadaki kişiyi rahatsız edecek kadar yüksek olacaktır.

Bu nedenle muhtemelen en yaygın ses yalıtımı yöntemlerinden birini tahmin edebilirsiniz: duvarların emme ve sönümleme gücünü arttırma. Bu, titreşimleri azaltmak ve diğer uçtaki sesi en aza indirmek için köpük veya diğer yalıtım malzemeleriyle astarlama anlamına gelebilir. Bu yöntem yaygın olsa da, herhangi bir alanı ses geçirmez yapmanın en iyi yolu değildir.

Ses Yalıtımı Yapmanın En İyi Yolu

Bina yapılırken ses yalıtımı dikkate alınmalıdır. Bunun için kullanılan malzemelerin (pencere , kapı vb.) ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler (yalıtım şapı, yalıtım sıvası vb.) olması gerekmektedir.
Ses yalıtımı, genelde sesin fazla seviyede olduğu alanlarda uygulanır. Ama isteğe göre düşük sesli alanlarda da ses yalıtımı programları yapılabilir. Ses yalıtımı ile üst kattaki komşunun oluşturduğu seslerden, şayet sesi siz yapıyor ve alt kattaki komşunuz sizden rahatsız oluyor ise şikayetlerinden kurtulmuş olursunuz.

Eğer zemin ses yalıtımı yaptırmak istiyorsanız ;

İstenilen uygulamaya göre malzeme seçimi yapılır. Örn; etkili bir yalıtım isteniyorsa bariyerli ve bariyersiz bondex sünger kullanılır.

Duvar ses yalıtımı için daha farklı malzemeler kullanılır. Bunlar taş yünü, ahşap yünü, akustik süngerler, paneller, bariyerli süngerler, bondex süngerler vb. Kullanılacak olan malzemeler ortamın ses şiddetine göre değişiklik göstermektedir.

Bu ortamlardan başka ortamlarda (stüdyo,spor salonu,okul,hastane,tekne motor bölümleri vb.)da ses yalıtımı uygulanır.

Bina yapmadan önce bu uygulamanın yapılması sağlık ve psikolojik açıdan da önem taşır.

Herhangi bir ses uzmanına danışın, kabul edersiniz, bir odayı ses geçirmez hale getirmenin en iyi yolu ayrıştırmadır. Bu, bir odanın duvarlarının içini ve dışını ayırma işlemidir, böylece ses geçemez. Bazı profesyoneller bunu bir oda içinde bir oda inşa etmek olarak adlandırır.

Duvarın kenarlarını ayırarak, ses raylarında ölü durur. İç kısım küçük klipslerle tutulur ve duvarın iki yarısı arasına ses emici malzeme yerleştirilir. Sonuç, kullanıcının komşuları rahatsız etmeden istediği kadar ses çalmasını sağlayan bir ev sinema sistemidir.

Yaklaşan bir proje için ses yalıtımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? “Dekorizon Yalıtım Çözümleri” profesyonelleri size yardımcı olabilir. Müşterinizin işi doğru yapmasını sağlamak için bugün bize ulaşın.