Ses yalıtımı nedir

Ses yalıtımı nedir; sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almaktır. Bir yapının ısı yalıtımı gibi olmazsa olmazları arasında yer alır. Çünkü son zamanlarda çevre gürültüsü ve kullanılan elektronik aletlerin çıkardığı sesler, insanları ses geçirmeyen duvarlara sahip evler almaya yöneltmiştir. Bundan dolayı ses yalıtımlı daireler insanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Ses yalıtımı uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler, kullanılacak yalıtım malzemesinin kaliteli olmasıdır. Kaliteli olmayan malzemeler ya sesi geçirir ya da ilk başlarda geçirmese dahi bir süre sonra etkisini kaybeder. Tüm bu nedenlerden dolayı özellikle yalıtım malzemelerinin kullanılması, ses yalıtımının doğru bir şekilde elde edilmesi için gerekli bir unsurdur.

Ses yalıtımının kaliteli olması için gerekli diğer bir unsur ise işçiliktir. Çünkü ses yalıtımı duvarlar arasına uygulanırken en ufak bir boşluk bile ses yalıtımında olumsuz etki yaratabilmektedir. Ufak bir boşluk dışarıda ki tüm sesi içeriye geçirebilmektedir.

Ses Yalıtımının Faydaları

Gürültü tek başına ele alındığında genellikle çarpık kentleşmenin  olduğu bölgelerde görülmektedir. İnsan sağlığını psikolojik olarak tehdit eden bir etken olan ses, yaşam kalitesini azaltmaktadır. İnsanların yaşadığı alanlara yakın olan yapılarda, rahatsız edici sesler (hava alanından gelen aşırı gürültü, yollar , trafikler, hemen hemen iç içe yaşadığımız stadyumlar ve hipodramlar, ve genellikle müzik, düğün salonları ) farklı dozlarda gürültü olarak nitelendirilir ve oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Gürültüden ve rahatsız edici her türlü sesten, yaşadığımız ortamı arındırmak mümkündür. Bunun yanı sıra bazı alanlarda da düşük ses seviyesi aranmaktadır. Bunlara örnek olarak radyo yayını yapan stüdyolar, sinema salonları, hastaneler, huzuar evleri ve aklınıza gelebilecek diğer alanlarda ses yalıtımı işleminin uygulanması gerekmektedir.

Bundan 20-30 yıl önce ses yalıtımı lüks olarak nitelendirilirken, günümüzde çoğu alanda ve yapılarda zorunlu bir uygulamadır. Hayat kalitesini artıran ve insanın duyu organlarına zararı en aza indiren ses yalıtımı uygulamaları, düşünüldüğü gibi pahalı bir işlem değildir. Yapının büyüklüğüne ve diğer birkaç etmene bağlı olarak fiyatları değişkenlik gösterir.

Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, diğer fiziksel olaylar gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde bulunan engel tarafından yutulur.

Bir kısmı da önünde bulunan engelin diğer tarafına geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Ses yalıtımı yapılırken bu ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses yalıtımı nedir; yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır.