mozaik karo

Mozaik karo, basit görünümlü bir alternatif sunar. Çoğunlukla granit veya kayraktan yapılan taş, sade toprak tonları ve derin dokuları sağlam doğal bir his için doğal manzaralarla birleştiren kurak güneybatı bölgesinde özellikle popülerdir. Sıcak ve nemli yaz boyunca, birçok aile havuzdaki sularda ve su parklarında yüzerek serinletici sıcaktan serinleyebilir. Ancak, o güzel, parıldayan su kütlelerine dalmadan önce, bu havuzların nasıl oluştuğuna bir göz atalım.

Bugün piyasada en yaygın kullanılan yüzme havuzu tipi beton havuzdur. Piyasada çok çeşitli üretilmiş havuzlar (beton, cam elyafı ve vinil) olmasına rağmen, beton havuzlar bugün inşa edilen havuzların% 60’ını temsil etmektedir. Beton havuzlar, şekil, konfigürasyon ve özellikler için sınırsız seçenek sunar.

Havuzların harika görünmesi için, terbiye malzemeleri için en iyi seçenek porselen mozaik karolardır. Mozaik karolar mutfak, banyo veya havuzlarda harika bir fark yaratabilir. Bu küçük karolar istenilen sayıda renk ve tasarımla birleştirilebilir ve birçok uygulama için ideal olabilir.

Malzeme ve Uygulamaları

Mozaikler genellikle taş, cam veya seramikten yapılmış küçük kiremit kareleri değildir. İlk mozaikler, bir tasarım yapmak için düzenlenmiş küçük pişmiş toprak parçalarıydı. Bazen, bir tasarım yapmak için tüm şekillerin kırık fayansları kullanılmıştır. Modern mozaikler normalde tabaka halinde gelir, ancak aynı şekilde desen oluşturmak için de düzenlenebilirler. Mozaik zanaatkarlar, mozaik karolarla karmaşık tasarımlar yapabilir ve hatta ticari olarak mevcut mozaik sayfalarının bile harika desenleri olabilir.

Cam mozaik karo, banyo ve mutfaklarda iyi bilinmektedir. Farklı cam tonları, bir mutfakta veya tuvalette şaşırtıcı görünen parlak bir örnek yapabilir. Genellikle bir kiremitçi tarafından kolayca monte edilebilen levhalar halinde gelirler. Derz dolgu mozaikler biraz daha zor olabilir, ancak bir uzman bunları hızlı ve hassas bir şekilde harcayabilir.

Porselen ve taş mozaikler de aynı şekilde ünlüdür. Taş kaygan olma eğilimindedir, bu nedenle ıslak alanlar için öngörülmemiştir, ancak porselen mozaikler bir havuz için ideal olabilir. Mozaiklerin küçük boyutu ayaklara iyi bir kavrama sağlar ve havuz temiz tutulursa porselen karolar kaygan olmaz. Taş mozaikler harika görünebilir ve kuru alanlarda karmaşık desenlere sahip olabilir. Taş görünümü de ıslak zeminde kullanılabilen porselen karolarla taklit edilebilir. Mozaik karoların çoğundan daha büyük olma eğilimindedirler, ancak boyut göreceli bir terimdir.

Havuzlarda Mozaik Karo Kullanımı

havuz mozaik karo

Mozaik karolar, hem havuzun içinde hem de dışında çarpıcı bir yüzme havuzu oluşturabilir. Mozaiklerin rengi havuzun içindeki suyun rengini etkileyecektir. Mavi genellikle havuzun içindeki mozaikler için tercih edilen renktir, çünkü suyu maviye çevirir, ancak diğer renkler de kullanılabilir. Mozaiklerdeki su oyunu, mozaikleri canlandırıyor gibi gözüken büyüleyici bir görüntü yaratıyor.

Yüzme havuzlarında farklı çini şekilleri kullanılabilir. Kare kiremitler sıklıkla kullanılan olmasına rağmen, mevcut olan tek şekil değildir. Yuvarlak veya altıgen mozaikler de kullanılabilir veya büyüleyici bir havuz tabanı oluşturmak için kırılmış fayanslara benzeyen mozaikler kullanılabilir. Kare mozaik karolar gibi çarşaflarla döşenir ve bir seferde döşenmez.

Mozaikler de sadece havuzların içi için değil. Başa çıkma (kenar) olarak veya havuzun çevresinde yer alan döşeme veya yer döşemesi olarak bile kullanılabilirler. Genellikle havuzun içinde bir desen kullanılır ve kenar boyunca başka renkler ve / veya desenler kullanılır. Kapalı yüzme havuzunun duvarlarına bile yerleştirilebilirler.

Bir iç tasarımcı veya mimar, çarpıcı bir havuz tabanı oluşturmak için mozaik karo tabakalarını tasarımlarla birleştirebilir. Gerçekten, mozaiklerle ilgili tek kısıtlama hayal gücü ve bütçenizdir.

Mozaik Karoların Kökeni

Mozaik karolar 4000 yıldan uzun süredir bizimle. İlk mozaikler oldukça rafine edilmemiş, ancak Yunanlılar yaklaşık 400’C’de bir sanat eserine mozaik döşemeyi yükseltmişlerdir. Birkaç mozaik ölçüldüğünde sadece bir kaç milimetre idi ve sanat eserleri için kullanıldı. Müslümanlar, camileri ve katakompların iç ve dışının önemli bir kısmını kapsayan karmaşık desenlerle, uzun süre cami yapmak için onları kullandı. Belki de en bilinenleri Hindistan’daki Tac Mahal’dir, ancak Orta Doğu’nun her yerinde daha fazla örnek var.
Batı’da mozaikler ortaya çıktı, ama sanat formu 19. yüzyılda yeniden canlandı. 1920’lerin Art Nouveau hareketi arasında tekrar büyüdüler ve bu noktadan itibaren yaygınlaştı.