Dünyada Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji sarf edilir. Yaz mevsiminde bunan ortamı serin tutmak kış mevsiminde ise ısıtmak iyi bir yalıtım sayesinde ancak olabilir. Enerji sarf etmek demek aynı zamanda bu enerjiye para ödemek demektir. Evler ve binalar ancak doğru şekilde yalıtım yapıldığından enerji tasarrufu sağlanır ve ısıtma ve soğutma için az para ödenmiş olur. Aksi takdirde ısınma ve soğutma işlemi için tasarruflu bir bütçe oluşturulamaz. Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır.

Yalıtım yapıldıktan sonra korunması için ekstra bir çalışmaya ya da ekstra bir masrafa gerek yoktur. Yalıtım bir kez yapılır ve daha uzun süre kalıcı olur. Bu da aslında yalıtımın ne kadar ekonomik ve kullanışlı bir şey olduğunu gösterir. Yalıtım aynı zamanda konforu artırarak bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur.

Yalıtım dışarıdan ya da yan duvarlardan gelen gürültüyü emerek bulunan odanın ses açsından izolasyonunu sağlar.

Çevre kirliliği olarak da bakarsak yalıtım sayesinde daha az ısı enerjisi kullanılacağından hem milli ekonomiye katkı olur hem de ısı için kullanılan enerjinin doğaya salımı azalır. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olur.

Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür:

Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında nemlenme ve donmuş yüzeyler oluşur.

Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur.

Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı göz önünde bulundurularak yapılması gereklidir. Sadece yaşam mekanlarının yalıtımı, tavan ve taban yalıtımı olmadan doğru yalıtım şekli değildir. Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir.