havuz su kaçağı

Yüzme havuzları muazzam iç ve dış kuvvetlere maruz kalmaktadır. Zamanla, havuz suyunun sabit basıncı, havuzu çevreleyen zemin basınçlarındaki dalgalanmalarla birleştirilerek havuz su kaçağı ve çatlaklara neden olabilir. Bir çatlak göründüğünde, genişleme eğilimi gösterir ve ciddi sızıntılar oluşabilir. Yüzme havuzunuzu su geçirmez hale getirme zamanı geldi. Neyse ki, havuz bakım ve onarım şirketleri, problem için uygun maliyetli çözümlere sahiptir.

Sızdırmaz Beton Havuzlar

Gunit veya beton yüzme havuzu inşaatında en önemli adımlardan biri, doğru su yalıtım tipini seçmektir. Beton, su penetrasyonuna yatkın bir gözenekli alt tabakadır; bu nedenle, havuzda suyun, unutulan yeraltı suyunun dışarıda tutulmasının yanı sıra, sızdırmaz hale getirilmesi gerekir.

Her yüzme havuzu veya su özelliği bir şekilde veya başka şekilde havuz su kaçağı var ise, su geçirmez hale getirilmelidir. Bazen bu yapılar zorluklar ortaya çıkarmakta ve aydınlatma, boru tesisatı ve drenaj gibi unsurları barındırmak için tasarımda yer alan çeşitli penetrasyonlar nedeniyle su geçirmezlik konusunda zorlaşmaktadır.

Bugün piyasada su yalıtımı havuzları için çeşitli ürünler bulunmaktadır. Herhangi bir nihai karar verilmeden önce, aşağıdaki bilgiler malzeme seçimini kolaylaştırmaya ve başarı oranlarını yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Çimento esaslı kaplama ve su geçirmez bariyer ürünleri, beton bileşimine daha iyi bağlanma eğilimindedir, çünkü kimyasal bileşimde benzerdirler ve polimer bağlayıcı maddelerle arttırılırlar. Bu ürünler ayrıca çeşitli son işlem seçeneklerine de izin verir; Sıva, kaplamalar ve yapıştırıcılar, saf polimer su geçirmez kaplamanın aksine, çimentolu yüzeylere daha iyi yapışır.

Yeni havuz inşaatıyla uğraşırken, çimentolu kaplamalar, su buharının belirli bir sıcaklıkta ve bağıl nemde bir malzemeden geçme hızı olan nem buharı iletiminden (MVT) kaynaklanan başarısızlığa karşı duyarlı değildir. Bu kaplamalar nefes alabilir, bu yüzden beton döküldükten veya gunit yerleştirildikten sadece birkaç gün sonra uygulanabilirler; Buna karşılık, saf polimer sistemleri, MVT’nin bozulmasını önlemek için betonun en az 28 gün boyunca kürlenmesini gerektirir.

Yüzme havuzu restorasyonlarında, su geçirmezlik uygulanmadan önce alt tabakanın tamamen kurutulması genellikle zordur. Tamamen kuru olmayan yüzeylere saf polimer kaplama sistemleri uygulanamaz, çimentolu ürünler neme toleranslıdır. Aslında, birçok üretici uygulamadan önce alt tabakanın önceden ıslatılmasını bile gerektirmektedir.

Uygulama kolaylığı

Su geçirmez bir kaplama seçerken, projeyi el altında tutun. Örneğin vinil kaplı havuzlar, standart olmayan bir şekle sahiplerse çalışmak daha zor olabilir. Bununla birlikte, daha büyük yüzey alanları, bir mala veya fırça ile uygulamanın aksine, sprey ekipmanı kullanılarak daha ekonomik şekilde kaplanabilir.

Düzensiz bir alt tabakaya su geçirmez bir kaplama uygulanıyorsa (örneğin, bir gölet veya şelale özelliğinde yapay taş döşemesi), kaplamanın fırça veya rulo ile uygulanabilmesi, tüm köşe ve kornişlerin kaplanmasını sağlamayı kolaylaştıracaktır. Ek olarak, elle uygulanabilen kaplamalar pahalı püskürtücüler veya hava kompresörleri gerektirmez.

Havuz sahibi belirli bir estetik görünüm isterse, su geçirmez kaplamanın veya zarın havuz sahibinin istediği şey için izin vermesi önemlidir. Tüm kaplamaların tüm yapıştırıcılarla, sıvalarla veya diğer cilalarla uyumlu olmadığını unutmayın.

Fayanslar ve havuz sıvaları su geçirmez olmadığından, havuzun hizmet ömrünü uzatmak için altlarında bir su yalıtım membranı kullanmak son derece önemlidir.

Bir su yalıtım ürünü kullanılmadığında, havuz su kaçağı ve sızıntı potansiyeli önemli ölçüde artar. Sızıntı su kaybına neden olabilir, çevreye zarar verebilir (havuz askıda kalmışsa) ve alçı / son kat boyasını bozabilir. Ek olarak, beton veya gunit havuzundaki inşaat demiri / takviye çeliği de zarar görebilir.

Bazı çimento esaslı su yalıtım ürünleri, bağımsız bir kaplama olarak kullanılabilir ve diğer malzemeler, örneğin; suni kaplama teknikleri veya özel fayans, suni terbiye teknikleri ve metalik pigmentler kullanarak.

Direnç basıncı

Su geçirmez bir ürün seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri, alt tabakadan geçen ve kaplamanın arka tarafına baskı yapan su basıncı olan negatif taraf hidrostatik basınca dayanma kabiliyetidir.

Unutmayın, kaplama su yapısını (örneğin yüzme havuzu) tutmak için çalışıyor; bununla birlikte işi, yeraltı suyunun havuzun iç kısmına uygulanan kaplamalar için engel teşkil etmemesine veya bozulmalarına yol açmamasını sağlamaktır.

Yeraltı veya yağmur suyu biriktikçe, dış yüzeyden beton havuz kabuğu içinden geçebilir ve kaplamanın arkasında negatif yan hidrostatik basınç oluşmasına neden olur. Kaplamaya su geldiğinde, kelimenin tam anlamıyla kaplamayı yüzeyden uzaklaştırmaya çalışıyor. Esnek kaplamalar bu tip basınç altında kabarmaya neden olabilir ve genellikle bozulur. Buna karşı koymak için, bir yer altı yüzme havuzu inşa ederken, negatif taraf hidrostatik basınca dayanabilen bir taban veya birinci kat kullanılması önemlidir.

Su Sanitasyon Yöntemi

Güvenli ve tutarlı bir yüzme havuzu işletimi sağlamak için uygun su kimyası önemlidir. Aslında, yüzme havuzunda kullanılan sanitasyon yöntemi, havuzun su yalıtım malzemesini ve son kat boyasını seçerken akılda tutulması gereken önemli bir faktördür. Su geçirmezliğin aynı zamanda bitmiş aşınma önlüğü olduğu durumlarda (yani, doğrudan su ile temas halinde ve kimyasal maddelere maruz kaldığında, korunduğu yerlerde sıva altında), kaplamaya çevreye daha dayanıklı olması daha önemlidir.

Özel havuzlar tipik olarak milyonda bir ila üç kısım (ppm) klor içeriğine sahipken, ticari veya halka açık havuzlarda seviyeler bakteri üremesine karşı savaşmak için 15 ppm kadar yüksek olabilir. Klorun yanı sıra, ozon ve brom da bakterilerle savaşmak için kullanılır ve üçü de potansiyel olarak havuz kaplamalarının bozulmasına neden olabilir. Kimyasal saldırı nedeniyle kırılabilir, renk değiştirebilir ve çukurlaşabilir.

Havuz Su Kaçağı Varmı, Havuzunuz Sızdırıyor mu?

Yüzme havuzlarındaki sızıntılar genellikle yavaş yavaş gelişir ve tespit edilmesi zor olabilir. Otomatik bir doldurma cihazınız varsa, su faturanız önemli ölçüde arttığında hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, su seviyesindeki düşüşleri sadece buharlaşmaya bağlayabilirsiniz. Emin değilseniz, basit bir “kova testi”, düzeltilmesi gereken bir sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir:

  • Otomatik bir doldurma aygıtınız varsa, kapatın.
  • Bir kova suyla doldurun ve su seviyesini işaretleyin.
  • Havuzdaki su seviyesini işaretleyin.
  • Kepçeyi havuzun birinci veya ikinci adımına yerleştirin (bu, kovandaki ve havuzdaki koşulları eşitler).
  • 24-48 saat bekletin.

Teorik olarak, havuzdaki ve kovadaki su aynı oranda buharlaşacaktır, bu nedenle havuzdaki seviye kovadaki su seviyesinden daha fazla düşerse, bir sızıntı olabilir. Bu bir yanlış testtir, ancak önemli bir fark görürseniz, muhtemelen bir profesyonelde arama zamanıdır. Diğer sızıntı belirtileri arasında şunlar bulunur:
*Havuz döşemesindeki çatlaklar çöken toprağı gösterir. Bu da havuzlarda çatlaklara neden olur.
*Başka açıklamaları olmayan havuzun dışındaki su birikintileri.
*Eğer havuzunuzda geçmişe göre daha fazla kimyasal kullanmanız gerekiyorsa, havuz suyunuzun sızıntılardan dolayı daha hızlı bir oranda değiştirilmesinden kaynaklanabilir.

Yüzme Havuzunuzun Yalıtımını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Yüzme havuzunuzu su geçirmez hale getirmeniz gerekiyorsa, piyasada birçok etkili ürün vardır:

  • Havuz astarları, tüm havuzu kaplayan UV ile işlenmiş, yerüstü havuzunun etrafında yer hareketinin bir sorun olabileceği alanlar için idealdir.
  • Havuz boyaları klorlu kauçuk ve 2 paket epoksi boya içerir. Yüzme havuzlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir boya seçmek ve yönlendirildiği şekilde kullanmak ya da sizin için profesyonel bir iş kolu kullanmak önemlidir.
  • Reçine bazlı su yalıtım ürünleri, yüzme havuzlarındaki çatlakları doldurmak için özel olarak tasarlanmıştır. Dikkatlice çatlaklara enjekte edilirler. Sertleştiğinde, elastik kalırlar, bu nedenle çatlağın içinde ve etrafındaki daha fazla hareketle genişleyebilir ve daralabilirler. Bazı durumlarda daha sert bir epoksi reçinesi gerekebilir. Havuzunuz için en uygun ürün profesyonel havuz tamir uzmanı tarafından belirlenmelidir.
  • Çimento esaslı kaplamalar, mükemmel su geçirmezlik sağlayan özel katkı maddeleri içeren çimento bazlı harçlar ve boyalardır. Fırça ile uygulanabilir veya püskürtebilirler. Havuzlar için dekoratif üst katlar uygulanabilir.

Döşenmiş bir havuzunuz varsa, tüm havuzu yeniden düzenlemek yerine sızıntıyı tamir etmeyi seçerseniz muhtemelen sızıntı kaynağına ulaşmak için bazı karoları çıkarmanız ve değiştirmeniz gerekecektir.
Havuzunuzu su geçirmez hale getirmek için kullandığınız her türlü çözüm, profesyonel tavsiye ve yardım almak için en iyisidir.