havuz sıvası

Sıva yapılmadan evvel beton yüzeylerdeki toz, beton, kaymak katmanı, çamur izleri yıkanacak; tel fırça ile yüzey arındırılacak ve sıvanın betonarmeye bütün yapışması temin edilerek aderans koşulu yerine getirilecektir. Havuz sıvası işlerinde kireç kullanılmayacaktır.

Havuzunuz, arkadaşlarınızın ve ailenizin birlikte vakit geçirmekten keyif aldıkları bir buluşma yeri haline geldi. Kendi kişisel yüzme havuzunuzu korumak için yıllar boyunca zaman ve enerji harcadınız. Ancak zamanla havuzunuzun duvarlarının ve tabanlarının sert, inişli çıkışlı ve yer yer keskin hale geldiğini fark ettiniz.

Havuzlar yaşlandıkça, eskiden kullanılan sıva kabalaşmaya ve onları çirkin ve potansiyel olarak tehlikeli hale getirme eğilimindedir. Sorunu nasıl düzeltirsiniz?

Özet olarak, bir havuzun tekrar doldurulması, duvarlara ve tabana yeni bir sıva tabakası koymak anlamına gelir. Alçı ne yapar?

İlk olarak, havuzunuzun su geçirmez olmasını sağlar. Biraz önemli, değil mi?

Havuzunuzu kurduğunuzda, bunu yapan insanlar havuzun “kabuğunu” oluşturmak için muhtemelen beton veya gunit kullandılar. Bu iki maddenin de sorunu, gözenekli olmalarıdır. Bu, zamanla su tutmadıkları anlamına gelir.

Havuzunuzu basitçe somut veya gunit bir kabuk olarak bırakmışlarsa, periyodik olarak kendiliğinden boşalır ve yeniden doldurmaya devam etmeniz gerekir.

Bu sorunu önlemek için, montajcılar tipik olarak ½ inç kalınlığında bir havuz sıvası tabakası ekler. Alçı sadece suyun tahliye olmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda havuzun yüzeylerinin hoş görünmesini sağlar. Yeni sıvalı bir havuz pürüzsüz, parlak ve mavi olacaktır.

Ne yazık ki, alçı sonsuza dek sürmez. Havuzunuzu ne kadar kullandığınıza ve onu ne kadar iyi temizlediğiniz ve koruduğunuza bağlı olarak, havuz sıvası 7 ila 20 yıl boyunca her yerde uygun kalabilir.

Bu “tehlike” aralığına yaklaşıyorsanız ve havuz biraz sert görünmeye başlıyorsa, muhtemelen tekrar oluşturma zamanı gelmiştir.

Sorunu görmezden gelirseniz riskler nelerdir?

Muhtemelen bazılarını önceden tahmin edebilirsiniz, ancak listeden aşağı inelim:

Zamanla, suyunuzda demir ve bakır gibi bulunabilecek bazı mineraller f lekelenmesine neden olabilir. Bu lekeler suyu ve havuzun kirli, kirli yeşil veya kahverengi renkte görünmesini sağlar.

Sonuçta, bu sadece estetik bir sorundur, ancak bu önemli bir şey olmadığı anlamına gelmez. Büyük olasılıkla havuzunuzu kurmak için çok para harcadınız ve en iyi şekilde görünmesini ve çalışmasını sağlamak için harcamalarınızı sürdürdünüz. Tüm bunlardan sonra lekeli, kirli görünümlü bir havuzla uğraşmak zorunda kalırsanız, sinir bozucu olabilir.

Yine de, tekrarlamayı gerektiren leke türlerinin gösterilmesinin uzun yıllar sürdüğünü not etmek önemlidir. Sadece bir veya iki yıl sonra bir veya iki yerde lekeler olduğunu fark ederseniz, bu muhtemelen farklı bir sorundan kaynaklanır ve kesinlikle bakmak ve birisini o noktalara değdirmek için birini getirmeniz gerekir.

Yüzey rahatsız edici olabilir. Topaklardan, çarpmalardan ve çiziklerden bahsettik, ama tekrar ediyor. Kimse bir havuza atlamak ve ayağını, dizini veya elini sıyırmak istemiyor çünkü alçı yıpranmış ve sert, ağrılı lekeler bırakmış.

Sıvınızın nasıl yıprandığına bağlı olarak, engebeli, pürüzlü yüzeyler veya pürüzlü yüzeylerle başa çıkabiliyor olabilirsiniz. İnişli çıkışlı olmak o kadar da kötü görünmeyebilir, ancak yine de yürümek, oturmak veya eğilmek rahatsız edici olabilir ve topaklar, havuzun temiz bir yüzey bulması için havuzun temizlenmesini zorlaştırabilir ve kolaylaştırabilir. Pürüzlü yüzeyler sadece sizi kesmekle kalmaz, aynı zamanda mayo ve sudaki diğer eşyaları da takıp yırtılabilir.

Havuzun yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir. Sonuçta, bu en büyük tehlike. Unutmayın, en büyük sıva işlerinden biri havuza su geçirmezlik yapmaktır. Bu yarım inç su geçirmez tabakanın hemen altında gözenekli gunit veya beton bulunur. Alçı lekeler içinde yıpranırsa, su bu “kabuk” içine sızacak ve zamanla büyük sorunlara neden olabilir.

Aşınan alanları bireysel olarak yamalamak mümkün olsa da (havuz hala dolu olsa bile!), Genel olarak konuşursak, bu bir boşluk ölçüsü olarak görülür. Sıva, havuz yüzeyinin geri kalan kısmında aşınmaya devam edecek ve yama yaptığınız alanlar her zaman farkedilecektir.

Temel olarak, havuzunuzun yüzeyi pürüzlü veya engebeli hissediyorsa veya içinden geçen “kabuk” malzemelerini fark ederseniz, tekrarlama hakkında düşünmenin zamanı gelmiştir.

HAVUZ SIVASI İÇİN ALTERNATİFLER NELERDİR?

Havuzunuzu tekrar sıvamak büyük bir proje gibi görünüyorsa, bunu yapmaktan kaçınmanın bir yolu olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kısa cevap, birkaç başka seçeneğiniz olduğu. Ne yazık ki, çoğu geçici düzeltmeler daha pahalıdır. Her birinin üzerinden geçelim.

Yama. Yukarıda belirtildiği gibi, sıvanın aşındığı sert alanları veya yerleri fark ettiğinizde havuzunuza yama yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu sadece çok geçici bir çözüm değil , çünkü yama malzemeleri asla sıvaya uymayacak.

Asit yıkama. Bu, lekeler için işe yarayan, ancak takan alçı için fazla olmayan hızlı bir düzeltmedir. Aslında, sıvanızın daha hızlı yıpranmasını sağlar çünkü esasen üst ve lekeli tabakayı çıkarır. Asit yıkamayı sadece estetik sizin için gerçekten önemliyse kullanın.

Fayans. İnanılmaz derecede dayanıklı ve görünüşte çarpıcı bir çözüm mü istiyorsunuz? Maliyet konusunda endişeli değil misiniz?

Havuz döşemek harika bir karar olabilir. Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, karo temelde sonsuza kadar sürer, sürece onu korur. Daha da iyisi, kesinlikle muhteşem görünüyor ve hayal ettiğiniz hemen her tasarımı yaratabilirsiniz.

Boya. Yıllar önce havuzlara hiç havuz sıvası uygulanmadı. Havuz yapımcıları, su altında kalma zorluklarına, yüzme havuzlarında ve aşırı sıcaklıklarda bulunma eğilimindeki çeşitli kimyasallara dayanmak için özel olarak tasarlanmış boyaları kullandılar.

Bir havuzun boyanması çok daha az maliyetlidir, alçıdan çok daha kolay uygulanır ve tipik olarak aynı derecede iyi görünür.

Öyleyse neden bugün daha fazla insan boya kullanmıyor?

Havuz sahiplerinin tekrar seçmeyi tercih etmelerindeki ana sebep, 20 yıla kadar dayanabilmesi. Havuz boya işleri, aksine, daha az uzun ömürlüdür. Mutlak en iyi durumda, havuz boyası yedi yıl dayanabilir, ancak iki ya da üç tanesi çok daha yaygındır ve çok sık kullanılan havuzların yıllık olarak yeniden boyanması gerekir.

Sayıları ve kaç kez havuzunuzu boyamanız gerektiğine göre yeniden boyamaya ihtiyaç duyacağınız sayıyı kırdığınızda, maliyet çok daha fazla görünmeye başlar.

Ayrıca, ince bir boya tabakası, dayanıklılık açısından yarım inç kalınlığında bir sıva tabakası ile kıyaslanamaz. Daha kolay çiplenir ve daha kolay yıpranır ve olduğunda, onu onarmanız gerekir.

Boyayı sıva üstü kullanmak için bir neden varsa, başvuru işlemi gerçekten çok daha kolaydır. Kendi başınıza resim yapabilirken, tekrarlama yalnızca en çalışkan ev sahiplerinin üstlendiği bir şeydir.