Su izolasyonu,  zemin tabliye betonunun, suya karşı korunması işlemine su izolasyonu denir. Su izolasyonu yapmak için bir çok farklı işlem yapılabilir.
Bu işlemler arasında su geçirmeyen yalıtım kaplamaları tercih edilmektedir. Örnek olarak verecek olursak  örtü anlamına gelen membran uygulamaları bu konuda ilk akla gelen ve daha çok tercih edilen su yalıtım örtüleridir. Ucuz sistem olarak gözüken bu uygulamalar Pvc membran, cam tülü membran, polyster keçe taşıyıcılı membran kullanılarak yapılan uygulamalardır. Fakat bu uygulamalar genellikle ek yerlerinden ve uygulama hatalarından dolayı  çok sağlıklı olmadığı gözlemlenmiştir.

Diğer izolasyon malzemeleri sınıfında sürme esaslı epoksi tarzı su yalıtım ürünleri de yer almaktadır. Epoksiler , uygulandığı yüzeye aşırı bir mukavemetle yapışsa da sahip olduğu yapı itibari ile kırılgandır ve çatlama ihtimali çok yüksektir ve fiyat olarak faza ekonomik değildir. Bu sebepten dolayı çok tercih edilen bir sistem değildir.

Su izolasyonu için  en iyi yalıtım yöntemi, sürme esaslı izolasyon malzemeleri dir. Bu malzemeler  fırça ve ya rulo ile uygulanan tecrit yalıtım malzemeleridir. Sürme olarak uygulanan yalıtım ürünleri, ek yeri oluşturmadan betonarme yüzeyde tek parça olarak kalıp, bütün beton yüzeyini kaplamaktadır. Ve aynı zamanda zemin içerisine fikse ederek daha iyi tutunmasını sağlamaktadır.

Sürme esaslı izolasyon sitemlerinde, tüm betonarme yüzeyi tamamen kapatılır, süzgeç kenarları detaylı bir şekilde izole ediler ve izolasyon parapet üzerinde bulunan mermer altına kadar dönülerek izolasyon sonlandırılır. Süzgeçlerin tıkanması durumunda biriken suyun parapetlerden ve ya kapı eşiklerinden aşıp daireye girmemesi için izolasyon uygulamalarında mutlaka havuzlama sistemi oluşturulmalıdır.

Dış cephe mantolama yapılmış binalarda, tüm dış cephe ısı yalıtımı yaptığı kadar su yalıtımıda yapmalıdır. Su yalıtımı için dış cephelerde suyun şiddetine karşı koyabilecek su yalıtım boyaları uygulanmalıdır. Su yalıtımı yapılmamış binalarda ısı yalıtımı %100 olarak randıman vermediği gözlemlenmiştir.
bu yüzden su izolasyonu yapmadan önce su izolasyonunun size sağlayacağı  faydaları da düşünmenizde yarar vardır. Yapılarınız için yapılan su izolasyonları binanızın ömrünü uzatır.