Banyolarda izolasyon

Banyolarda çok fazla nem oluşmaktadır. Duş ve küvet alanlarından sıçrayan sudan ve banyodaki tüm su kaynaklarından buhar meydana gelmektedir ve bu nem, duvar ve zemine yerleşmektedır. Küvetin taşması gibi küçük sorunlar sonucunda bile, büyük miktarda nem serbest kalabilmektedir.. Ayrıca günümüzde hemzemin duşlar moda olmuş durumdadır. Bu duşlarda, su, duş teknesinde tutulmamakta, direkt olarak hemzemin giderden, bina ana giderine iletilmektedir.

Zorluk: Zeminde nemden oluşan hasarların engellenmesi

Birçok kişi seramik zeminlerin sızdırmaz olduğunu düşünse de, bu sadece kısmen doğrudur. Derzlerden, zemine su sızabilmektedir.

Sonuç:

Eğer ki uygun bir yalıtım ile önleminizi almazsanız, binanızda nemden dolayı oluşabilecek hasarlar.

Çözüm: Seramik zeminin kombine izolasyonu

Bitümlü izolasyon seramikler ile zahmetlice yapılabildiğinden, bu alanda kombine izolasyonlar kullanılmalıdır.

Örnek olarak verecek olursak daha çok sürme tipi izolasyonlar tercih edilmelidir. Çünkü sürme esaslı izolasyon   lar seramik altında hızlı ve güvenli bir izolasyon tabakası oluşturmaktadır.

Eğer ki yüzey, seramik zeminler için uygun değilse, o zaman çoğunlukla ilave işlemler ve izolasyon önlemleri alınması gerekmektedir.

Buna da örnek olarak çift bileşenli sürme izolasyon malzemeleri   ister taş, ahşap veya metal üzerine, ister tadilatlarda karma veya eski tabakalar üzerine – döşemeye hazır bir zemini oluşturmak son derece kolaydır. Bu tarz zeminlerde izolasyon tabakasını oluşturduktan sonra, gerekli şap, döşeme, kaplama işlemleri kolaylıkla yapılabilir.